15.5.20

Zdeněk Sotolář: Trocha počtů aneb Kdo vlastně tahá spolu s MŠMT za nitky?

článku Adély Skoupé padne řada jmen. Mazancová, Jirásko, Černý, Zajíček, Schejbalová... Autorka se asi opravdu snažila oslovovat, aby článek nabyl věrohodnosti.


Ale. Mazancová jako Učitelská platforma. Stovka učitelů? Přesný počet členů takových spolků se raději tají. Černý za Asociaci ředitelů ZŠ. Stovka ředitelů? Schejbalová za Asociaci ředitelů gymnázií? Stovka? Zajíček za... Co vlastně? Unii školských asociací? Čertví kolik zahrnuje skutečných učitelů. Veřejné školy jsou tam v menšině.

A konečně pan Jirásko? Těžko říci, kdy tento člověk vystupuje jako Učitelská platforma, nebo jako Asociace ředitelů. Nebo jen jako pan Jirásko. Ředitel. Prostě dle potřeby, účelu, prospěchu. Valachová, ministerská bejvalka, Bartoň, poslanec, a ředitel Sáblík jsou jenom solitéři. Ouřady – jako šéfinspektora Zatloukala - nepočítám.

Ale přece jen jsme se něco dozvěděli, dozvěděli jsme se o existenci tajemného štábu příležitosti, „skupiny, která se v době nouzového stavu s ministrem scházela, aby mu předala postřehy z terénu.“ Jak ale tato skupina vznikla? Kdo ji povolal? Kdo ji jmenoval? Přicházejí snad na Karmelitskou nějací temní elfové? Jako z EDUinu?

Učitelská platforma kdysi vznikla v kontaktu s MŠMT a hle... dnes je opět v čilém kontaktu s MŠMT. Výmluvné, byť často popírané společenství. Kdo z učících učitelů něco ví o štábu příležitosti? Postřehy z terénu si někdo propachtoval pro sebe. Co kdyby Plaga odkryl karty, o koho se vlastně opírá? A proč to sakra nezajímá autorku článku?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

21 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

Co kdyby Plaga odkryl karty, o koho se vlastně opírá?

Plaga se neopírá o nikoho. Nesvéprávný panák jenom kryje své loutkovodiče. Odkrýt karty by měl pan premiér. Je mu JEDNO, co se ve školství děje, nebo za nitky tahá on sám?

Unknown řekl(a)...

Silvie A.

Taky mě napadlo totéž, jde evidentně o premiéra této země. Bez něho nikdo na vládě ani nepípne. Ani neví co prohrál.

mirek vaněk řekl(a)...

O kvalitě poradců svědčí konání ministra, jeho prohlášení a vydané dokumenty.
Rozhodně to nejsou běžní učitelé a ředitelé z praxe. Budou to spíš spolustraníci, tedy spíš podnikatelé. Podle toho to vypadá. Všichni chodili do školy.

Petra Mazancová řekl(a)...

Mirek Vaněk - všichni panem Sotolářem zmiňovaní nejsou členy UP, nicméně v Učitelské platformě jsou běžní učitelé a ředitelé, kteří pracují ve školství (je to dokonce podmínka členství v našem spolku, mít alespoň minimální úvazek).

Radek Sárközi řekl(a)...

"Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz" - píše se u původního článku...

Jana Maříková řekl(a)...

Taková koalice ochotných - proti většině učitelů. Jejich zájmy ten, kdo tahá za nitky, rozhodně nehájí. Natož po boku "profesora přes petky" Drahoše, kterému by ve školách nevadili ani vyučující s maturitou. Přirozený talent stačí. Jak k radění, tak k učení. Hlavně nevybočovat a kývat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Teď se budu vyjadřovat jako člověk ne jako pedagog:
Všechen ten hnůj, ta močůvka ve školství (hezké eufemismy,že?) jsou důsledkem NEKOMUNIKACE s terénem. To, že si ministr vybere sqadru vybraných )hodně pečlivě) "poradců", je průšvih jak brno.
Máme dobu internetovou a počítačovou. na ministerstvu je úředníků jak sarančat. Co brání rychle rozeslat fundované dotazníky do škol dle potřeby : ředitelům, učitelům matematiky, vychovatelům... a dát úředníkům ty dotazníky zpracovat? Dostali by relevantní data a názory. nic takového se neděje. Ministři se radí s vybranými. kteří jsou často patolízalové a přitakají kdejaké blbině (doufám,že ne všichni). Píšu ministři, protože je to asi dlouhotrvající tradice. Valachová měl a své poradce, kteří ji nakukali, jak je skvělá inkluze. Ttaky měl a další poradce, kteří ji nakukali povinnou maturitu z matiky. Plaga má poradce, kteří zároveň kámoší s jiným politikem a neziskovkou, která předtím přicmrdovala Valachové. A když se ozve učitelská základna, tak jsou blbí ti učitelé, Protože MŠMT se přeci RADÍ! To není nikomu divné, že pedagogové většinou prostestují ve velkém? to nikoho nepraští přes nos? ne, zakopanost ve svém velikášství zůstává - my máme moc tak máme taky pravdu. A když ji nemáme ,platí bod číslo jedna.
jak píše Cimrman: kdo vymyslel ty věci, že velitel vydával takové blbé rozkazy?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Cituji: O obavách ředitelů z toho, jak zvládnou částečné otevření škol, mluvil včera v Událostech komentářích ČT šéf Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý. Problémů podle něj nebude málo: někde budou chybět vyučující – na jeho škole patří do rizikové skupiny přibližně třetina učitelů – jinde mohou mít školy problém najít učebny pro nejvýš patnáctičlenné skupiny žáků. Pocity ředitelů shrnul takto: „Tiše se modlíme, aby dětí nastoupilo méně ....

Tak jak se ten ministr radí, když hovoří údajně s ASŘ a její vedoucí potom píše podobné (pravdivé) vzkazy? Když údajně se stejnou partou usilovně projednával v době nouzového stavu kde co a potom vydá PITOMOST roku ,jako jsou manuály pro jednotlivé školy. To můj rozum nebere.

Nicka Pytlik řekl(a)...

je to dokonce podmínka členství v našem spolku, mít alespoň minimální úvazek

To pytliky vyloženě uklidnilo.
I s jednou hodinou úvazku se k tomu běžnému učitelování lze hrdě hlásit!
A bez úvazku členství zaniká?

Radek Sárközi řekl(a)...

Konečně někdo zveřejnil, kdo ty nesmysly z MŠMT posvětil - Učitelská platforma.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pokud navštívíte web Učitelské platformy, zjistíte, že má pouze 6 členů, kteří platí členské příspěvky, zato v roce 2019 obdržela 600 000 korun od Nadace České spořitelny, která zároveň financuje ČOSIV nebo Eduin...

Nicka Pytlik řekl(a)...


Slušný bysnisss...

Unknown řekl(a)...

A je naprosto jasné odkud potom vítr vane.

Unknown řekl(a)...

Jana Karvaiová

Dříve dotazníky chodily a taky jsem je vyplňoval. Plaga začal plácat něco o omezení byrokracie a dotazníky přestaly chodit. To byl jediný výsledek v boji proti byrokracii na školách. MŠMT evidentně chybí - ZPĚTNÁ VAZBA! Asi to bude i úmysl. Pan ministr potom ani neví jak to vře v učitelských kolektivech.

arrra řekl(a)...

Ti ředitelé, kteří na otevření školy nemají dostatečnou kapacitu, musí opravdu otevírat? Není hozená odpovědnost na ně? Důvody k otevírání škol se mi jeví spíše populistické než praktické. Za ten měsíc do prázdnin si žáci budou stejně spíše jen zvykat na školní (současný tvrdý) režim, než se učit. Obzvlášť na prvním stupni. A když už teda k tomu musí dojít, proč se žáci neučí ve škole podle distanční výuky. Hlídat je a pomáhat jim při tom mohou ti, co distančně neučí - vychovatelé, asistenti, učitelé výchov. Počítač do každé třídy by se určitě našel. Nebo jsou ve školách interaktivní tabule. Tu zbytečnou komplikovanost opravdu nechápu.

arrra řekl(a)...

A navíc: celý vyučovací proces je teď totálně závislý na individuálním domácím technickém vybavení každého učitelé a rodiče. Po stránce materiální je to totální selhání státní podpory školství. Je evidentní, že pokud nemá učitel či rodina své vybavení, nemohou fungovat. Toto prostě není zajištění podmínek ke vzdělávání ze strany státu. A dají se na tom stavět další pokroky českého školství? Legrační....

Jana Karvaiová řekl(a)...

To se Arra mýlíte - je to vina škol:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nerovnosti-ve-vzdelavani-pretrvavaji-neni-vule-to-zmenit-shoduji-se-odbornici-105761#seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=XtbHvmoOSUv-202005160615&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

Silvie A. řekl(a)...

Toto prostě není zajištění podmínek ke vzdělávání ze strany státu.

Soudím, že existují dva způsoby, jak to zajistit: správný a špatný.
Příkladem správného přístupu ze strany státu je pradávná (před mnoha desítkami let, ale mohu to přesně dohledat) akce jedné německé zemské vlády, která se s firmou Casio domluvila na vytvoření (!!) speciálního školního kapesního počítače (neboli PDA) Cassiopeia a tím vybavila svoje studenty.

Očekávám, že Plagovo ministerstvo nám předvede, jak se to dělá špatně, a budu raději, když do toho český stát vůbec nebude strkat svůj neschopný rypák.

arrra řekl(a)...

:) já si myslím, že od příštího roku napíšeme do seznamu, co budou děti potřebovat na školní rok (jsem prvostupňař), kvalitní domácí počítač s veškerým programovým vybavením (teď toho mají tak za tisíc-dva tisíce - trošku ten výdaj stoupne) ... :)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstatné je, aby stát do budoucna vybavil kvalitní digitální informační a komunikační technologií jedno každé dítě, které běžně do školy docházelo jen občasně.
Nová doba vyloženě kypí novými příležitostmi...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Já mám čím dál tím silnější pocit, že celá ta partička aktivistů, "expertů" a poradců moc dobře ví, že s většinou učitelů v terénu nehne. Že ty jejich knížecí rady a veřejné výstupy můžou zblbnout nanejvýš některé nezkušené žáky a pár tátů parťáků. To jim ovšem nemůže vadit: penězovody vesele tečou a média připodělaně přikyvují (protože šít do učitelů zvyšuje sledovanost a náklad).

"Přirozený talent prý stačí. Jak k radění, tak k učení." - To určitě! Leda tak k randění.

Okomentovat