26.5.20

Zdeněk Sotolář: Ministr Plaga dál řádí jako génius chaosu

Prý navrhne vládě, aby se do školy vrátil celý druhý stupeň. Dobrovolně. Ve skupinách. Ne se učit, ale jen tak – pokecat si.


Žáci mají být ve třídách v dostatečných rozestupech. (Jakpak to mají na vládě?) A nebudou se mezi žáky, kteří chodí do školy a kteří do ní nechodí, zvětšovat rozdíly?

Na ty, kteří by se vrátit potřebovali nejvíce, na ty Plagovo řádění zdaleka nedosáhne. Vznikly-li distanční výukou rozdíly, teď je Plaga ještě popostrčí. Aby byli od sebe ještě dál?

Školy by prý měly nabízet jakési aktivity dle svých možností. Možná tzv. molekuly naruby, kdy by žáci od sebe odskakovali na patřičnou vzdálenost. Znovunavázání vztahů?

Jak? Ve třídách povinně roztržených na skupiny? S povinným rozháněním již před školou? S povinnými rozestupy na obědech? Plaga vyzývá ke zdravému rozumu.

Má vůbec tušení, co to zdravý rozum je? Že by právě na Karmelitskou zavítal zdravý rozum?

Nejlépe by bylo dělat ty třídnické hodiny po zahrádkách hospod. Pěkně na vzduchu a všichni naráz, společně. Loket k lokti jako pijáci piv. Bez roušek. Co vy na to, ministře?

Převzato z blogu autora na iDNES.cz.

3 komentáře:

Charlie řekl(a)...

Copak na základkách, ale na odborných středních je to pravý hokej. Většina rozjela praktické maturity, čekají je písemné a ústní MZ, do toho závěrečné zkoušky na učňovských oborech, někde absolutoria VOŠ a jako perlička na závěr - přijímačky. Když už dají dohromady dostatek učeben, musí také sehnat dost kantorů nejen do komisí, ale při písemkách i jako pohotovost na záskok. Kdo by asi ty dobrovolníky hlídal. Hlavně že Plaga píše o Pedagogické komoře jako o obskurním spolku, když se jeho zastávají ředitelé z pražských gymnázií. V ČR je několik desítek SŠ, které mají více jak 1000 žáků. To mu žádný z těch leštičů klik na MŠMT neřekl, že je to nereálné. Myslím, že stále se tomuto principu říká Potěmkinova vesnice. V rámci modernizace navrhuji změnu - Plagova dobrovolná škola.

Vít Tomis řekl(a)...

Nejlépe by bylo dělat ty třídnické hodiny po zahrádkách hospod.
Přesně to chystám. Ostatně i několik dobrovolných seminářů už mi takhle probíhá skoro tři desitky let.

Nicka Pytlik řekl(a)...

několik dobrovolných seminářů už mi takhle probíhá skoro tři desitky let

Pytlici to také takhle mívali.
Krásné časy... někdy se tam na kus řeči i zastavili.

Okomentovat