23.5.20

Zdeněk Koudelka: Zjednodušme psanou češtinu, zrušme tvrdé y

Domácí výuka rodičům ukázala, co všechno děti ve škole drilují. Mnoho času ve výuce češtiny tráví diktáty, když významnější pro život i kulturní rozhled je samozřejmě literatura, četba a umění slohu. Pravopis českého jazyka je zbytečně složitý v psaní tvrdého y.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Čeština zná heslo: piš, jak slyšíš. To se bohužel netýká i a y, kdy užívá dva znaky pro zachycení hlásky, jež se v mluveném jazyce nijak neliší. Rozdíl je jen u měkkého i, když změkčuje předchozí souhlásku (tintítko), kdy ovšem nejde o jinou výslovnost měkkého i, ale o výslovnost ď, ň, ť, jež se v takovém případě píší bez háčku. Též dlouhé ú a kroužkované ů vznikly jiným vývojem, ale dnes označují stejnou hlásku mluveného jazyka.(...)

Pravopis je jen technikou, významnější je bohatství písemné kultury. Zjednoduší-li se pravopis zrušením tvrdého y a kroužkovaného ů, ubude diktátů a ušetřený čas lze věnovat literatuře a slohu. Posílí se tak kulturní přehled i schopnost vyjadřování.

Zdeněk Koudelka, právník, Masarykova univerzita

7 komentářů:

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Zjednodušme zákony, zrušme polovinu paragrafů. Beztak se v tom nikdo nevyzná.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Názor hodný Koudelky z STS Chvojkovice-Brod. Kolega Kostečka v Jazykové poradně ASČ r. 2013 popsal, k jakým komplikacím by zrušení vedlo. Pan docent si nejprve měl tento text přečíst, než se vydal na bludnou cestu jazykového neumětelství.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tvrdé Y připadá pytlikům skoro jako tvrdý hárdrok.
Nějvětší maximum uletěnosti...
V každém případě jsou pytlici proti, protože zrušení ypsilonu je džendrově nevyvážené. Jestli něco rušit, pak tu pitomou tečku nad i. A nad j taki.

Ygrain řekl(a)...

"Čeština zná heslo: piš, jak slyšíš"

Vážně? Odkdy? Met, let, věš... opravdu?

Nicka Pytlik řekl(a)...

piš, jak slyšíš

Tak v tom případě... audytor, analytyk, debyl, pytomec, pyš, pyj...

Knut Klapka řekl(a)...

já bi doporučit zjednodušit mluvení Čeština taki

P. Vršecký řekl(a)...

On je z STS Chvojkovice Brod i jako právník :-) A stojí za umístěním justiční akademie do Kroměříže. Stát vynaložil stamiliony za výkup, opravu i údržbu věčně poloprázdných až skoroprázdných objektů, které mají sloužit pro ubytování a stravování účastníků justičních seminářů a školení, na které se ovšem nikomu nechce, protože třeba ze západu Čech se tam jede půl dne. Kamarád státní zástupce mi vyprávěl, kterak tam byl na školení a bydlel v objektu na úrovni tříhvězdičkového hotelu, skoro sám, členů personálu bylo víc než ubytovaných. Koudelka byl dlouholetý vlivný socan, stal se díky tomu i náměstkem nejvyšší státní zástupkyně, aniž kdy předtím v justici působil. A teď se přisírá do Trikolory, ta je pro mne díky tomu absolutně nevolitelná. Je zbytečné s ním polemizovat, ten člověk žádné skutečně vlastní názory nemá, dokonalý oportunista.

Okomentovat