24.5.20

Webinář: Zpětná vazba jako cesta do hlubin študákovy duše

Tématem webináře Národního pedagogického institutu ČR je efektivní zpětná vazba ve výuce. Možností a způsobů, jak zpětnou vazbu dávat i získávat, je v současné době celá řada. Na několika příkladech uvádíme, co je efektivní zpětná vazba a čemu se raději vyhnout. Na základě konkrétních ukázek představujeme některé techniky a nástroje, které se osvědčily při výuce. Součástí webináře je i ukázka jednoduchých on-line aplikací, jejichž prostřednictvím učitel získá od žáků okamžitou zpětnou vazbu, na jejímž základě může přizpůsobit další kroky své výuky a podpořit učení žáků.Lektor: Mgr. Milan Khas
Moderátorka: PhDr. Veronika Laufková, Ph.D.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zpětná vazba jako cesta do hlubin študákovy duše

Pytlici jsou doopravdy daleci toho, aby komukoli lezli do duše.
Natož pak do jejích hlubin.
A pokud se jedná o dítě, považují takové cestování za nezanedbatelnou prasárnu...

Silvie A. řekl(a)...

V souvislosti se zpětnou vazbou by se mi líbilo, kdyby na každé školní lavici bylo natrvalo umístěno signalizační zařízení s několika málo tlačítky, na kterých by každý student při ústním výkladu a při průběžném zkoušení držel ruku. Ta tlačítka by byla "přítomen", "rozumím", "nerozumím" a "chci něco říci".
Učitel by měl signály od studentů zobrazené na vyčleněné obrazovce na katedře. A mohl by zpětnou vazbu od studentů jednoduše využívat. Vyžadovalo by jisté úsilí a jistý cvik zařídit to tak, aby studenti indikující "rozumím" nebyli penalizováni a aby studenti indikující "nerozumím" nerozbili hodinu.
Beru zpět - to úsilí by nebylo "jisté" ale "značné".

Já něco takového samozřejmě dokážu naprogramovat pro smartfouny (a přibližně před rokem jsme to s jednou třídou i vyzkoušeli), ale mám dojem, že (i jen triviální) manipulace se smartfouny odvádí pozornost studentů od probírané látky.

Milan Khas řekl(a)...

Silvie A.

Dobrý den, vyzkoušejte semafor, alias kelímky. Je to ve finále účinnější než jakýkoli soft. Také jsem zkoušel různé programy, ale znamená to, aby bylo učitel „přišpendlený“ u monitoru. Takhle si učitel v pohodě prochází třídu a je možné ihned reagovat. První týden děcka s kelímky trochu blbnou, ale pak už plní zcela svůj účel ;)

Díky za Váš komentář...

Nicka Pytlik řekl(a)...

vyzkoušejte semafor, alias kelímky

Pytlici by tento bezesporu zajímavý způsob zpětné vazby rádi vyzkoušeli ve výměně informací se svými družkami. Mají ale obavy, ti pytlici, že dostanou mokrým hadrem po čuni.
Ony jsou totiž ty jejich družky učitelkami v mateřské škole, které se přidružují osvědčených merietereziánských komunikačních strategií typu, 'co na srdci, to na jazyku'.

Silvie A. řekl(a)...

Takhle si učitel v pohodě prochází třídu

Procházet třídu při výkladu nebo při zkoušení mě věru nenapadlo. Dodnes si vzpomínám, jak mě vytáčelo, když to nějaký učitel dělal mně.
Vy se dokážete soustředit na vnímání výkladu, když je učitel chvíli vlevo, chvíli vpravo a chvíli za vámi? Navíc při takovém šukání po třídě je učitel nevyhnutelně k některým žákům ZÁDY (!!), což mi při výkladu (jako že ten učitel něco ŘÍKÁ) připadá jako maximální prasárna.

S přišpendlením na monitor nemám problém. Kromě toho, že při výkladu něco říkám, to také na tom monitoru (spárovaném s projektorem) předvádím.

Okomentovat