19.5.20

Štěpán Sochor: Školní známky obětí koronaviru? Je čas hodnotit slovně, cítí jejich odpůrci

Předseda Výboru pro vzdělávání Senátu Jiří Drahoš sepsal výzvu, ve které apeluje na ministerstvo, aby kladlo více důrazu a podpory na slovní hodnocení. Vzdělávací organizace EDUin prosazuje opustit současný systém známkování dlouhodobě. I ministerstvo školství doporučilo hodnotit výkon žáků za poslední měsíce slovně, zatím je to však na školách.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Alternativa k současnému „sumativnímu hodnocení“ je tzv. „formativní hodnocení“. Touto metodou učitel hodnotí, jak moc se jednotliví žáci zlepšili oproti jejich předchozím výkonům, a neporovnává je s ostatními.

„Já osobně, jakožto učitelka na gymnáziu, bych známky nejraději zrušila. Podle mě nemají moc vypovídající hodnotu,“ tvrdí předsedkyně Učitelské platformy, která je členem expertního týmu senátora Drahoše, Petra Mazancová. „Každý učitel známkuje jinak. To, co je u někoho jednička, může být u někoho klidně trojka,“ dodává.

Podle zastánců formativního hodnocení známky dostatečně nevypovídají o znalostech žáků a vedou je k tomu, aby se učili jenom kvůli tomu, aby dostali jedničky.

„Známka je v absolutní většině výsledkem nějaké sumativního hodnocení. To znamená, že hodnotí váš výkon ve srovnání s ostatními v dané skupině. Existuje nějaký ideál, který představuje sto procent, a podle toho, kolik procent se vám nepovede, se to hodnotí,“ říká Mazancová.

9 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Známka... To znamená, že hodnotí váš výkon ve srovnání s ostatními v dané skupině.
Nesmysl.

Zaměstnavatele většinou nezajímá, o kolik se kdo zlepšil, ake jakou práci umí...

krtek řekl(a)...

Výborná rada pro kolegyni, která učí 200 žáků.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Známka... To znamená, že hodnotí váš výkon ve srovnání s ostatními v dané skupině.

Symbol, který vyjadřuje míru kvality žákovy školní práce v daném klasifikačním období v souladu se školním vzdělávacím programem a pravidly hodnocení.
O žádném srovnávání dětí do latě nemůže být ani řeči. Takže erc nesmysl!

Radek Sárközi řekl(a)...

Otevřu konzervu a vyskočí Mazancová obalená Eduinem. Nově drží za ruku senátora Drahoše. Jiná nová informace v článku neni...

Unknown řekl(a)...

Učím 153 žáků, to abych už v březnu začal psát. Každý půlrok jedna kniha. To do důchodu absolvent stihne napsat knihu o zhruba 12 240 stránkách. A úplně na nic, zaměstnavatele nezajímají slova, ale kdo co umí. Evidentně zase někdo spustil kampaň za "svatý boj" v prosazení slovního hodnocení za každou cenu. Jedná se o propracovanou a dobře řízenou akci mnoha subjektů. Počínaje UP+EDUin a konče některými funkcionáři PdF. KDO TO ŘÍDÍ, KDO TO SPUSTIL?

Kety řekl(a)...

Já taky vyzývám. Aby přestal ķaždej ďo školství kecat. Počet titulů evidentně nesouvisí s množstvím zdravého rozumu. Aby novináři přestali vytvářet iluzi, že menšinové názory jsou ty jediné správné. Aby ministr školství přestal slepě dělat to, co mu EduIn poradí - a je jedno s kým kdo studoval! A taky vyzývám předsedu vlády, aby si příště na tohle křeslo vybral někoho funkčního. Za mě někoho, kdo např. dovede obhajit povinnou maturitu z matematiky!

Ygrain řekl(a)...

Ale božínku. Tak známky od jednotlivých učitelů nemají tu správnou výpovědní hodnotu, ale slovní hodnocení ji mít bude? A když se bude přihlížet k slovnímu hodnocení, nebudou se pak žáci učit jen proto, aby tam měli napsáno "pilný a snaživý"? Úžasnoucnější a úžasnoucnější.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Uvedl jsem na FB: Mám známého s poměrně kuriózní aprobací TV-HV. Představme si jeho situaci: v 8 třídách s průměrným počtem 24 žáků odučí týdně 1 hodinu HV (celkem 8), k tomu připočtěme 7 tříd se 2 hodinami TV (celkem 14, tím má plný úvazek). Bude tedy psát 192 slovních hodnocení HV a 168 slovních hodnocení TV, 360 celkem. Nedej bože, aby šlo o školu s početnějšími třídami, při 30 žácích jsme na celkem 450 slovních hodnoceních. U vyučujících "dvojhodinových" předmětů jde o 264, resp. 330 hodnocení.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je čas hodnotit slovně

Toť!
Pytlici s chutí někam zapíší na věčné časy:
"Žák nedělá vůbec nic. Přesně tak, jak nic nedělal celá ta léta před tím!"

Okomentovat