25.5.20

Štěpán Sochor: Někde za asistence policie. Školy se obávají náporu žáků prvního stupně

Podle spolku Pedagogická komora panují nejasnosti v hygienických pokynech od ministerstva školství. Nevidí rozdíl mezi doporučeními a nařízeními. Spolek také kritizuje to, že školy mají organizovat situaci před budovou. Řada se jich ohradila. Mnohé požádají o pomoc policii, aby dohlédla na pořádek.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Spolek také kritizuje, že zatímco pro pobyt žáků prvního stupně základních škol platí velmi přísná pravidla, pro mateřské školy neplatí téměř žádná.

„Šestileté dítě nemusí nosit roušku v celém areálu mateřské školy, ale stejně starý prvňáček si musí vzít roušku pokaždé, když opouští svou třídu,“ uvádí ve zprávě Zbyněk Mašek, ředitel ZŠ a MŠ Svatobořice-Mistřín.

„Ve školní skupině může být maximálně 15 šestiletých žáků, ale u stejně starých předškoláků ve školce žádná omezení neplatí, takže ve třídě může být až 28 dětí, navíc se mohou třídy mateřských škol v průběhu dne různě spojovat, což je na prvním stupni základní školy naopak zakázáno mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví,“ dodává.

Manuál uvádí, že mají školy zařídit dvoumetrové rozestupy a organizaci pohybu lidí před vstupem do budovy. To je však obtížné pro školy, které nemají vlastní areál, stěžuje si Pedagogická komora. Už dříve na tento problém upozorňovali ředitelé gymnázií.

„V pondělí do naší školy nastoupí 70 procent žáků prvního stupně, což je asi 300 dětí, plus rodičovský doprovod, ti všichni se během rána postupně shromáždí u školy,“ uvádí za spolek Hana Mikulcová, zástupkyně ředitele ZŠ Benešov Jiráskova.

Řada základních škol proto požádá při znovuotevření o pomoc policii, aby dohlédla na pořádek před budovou. Ke stejnému kroku přistoupí také například několik pražských gymnázií při přijímacích zkouškách.

Žádné komentáře:

Okomentovat