26.5.20

Štefan Klíma: A dost!

Z otevřeného dopisu ředitele školy ministrovi školství vybíráme: "Opravdu všechny nápady z MŠMT jsou vykomunikované s lidmi z praxe? Kdyby ano, byla by situace ve školství jiná, o poznání lepší. Komu nasloucháte? Dnešním rozhodnutím, kdy opět stavíte vše na hlavu, ředitelům jejich práci ještě více ztěžujete. Mohou tak opět všechny plány přepracovat. Všichni ředitelé to zvládnou, ale uvědomujete si, jak strašně jim jejich, již tak náročnou práci, komplikujete? Uvědomujete si, že mnozí rodiče si vysvětlí to, že některé školy se nebudou moci otevřít dalším žákům tak, že jejich učitelé jsou líní a nechce se jim pracovat? Vy prostě nechápete, že vytvářením neustálých změn zhoršujete situaci a vztahy ve školství. Bohužel. To, co byste měl budovat svými rozhodnutími, bortíte."


Vážený pane ministře,

po vypuknutí korona krize jste se nejdříve na dlouhé týdny odmlčel. To samé nemohli udělat učitelé (mohli, ale neměli na to povahu), kteří se ihned 11. března vrhli doslova po hlavě do neprobádaného území distanční výuky. Makali a dřeli, učili se a učili. Hledali nové metody a formy práce. Sháněli počítače a notebooky. Nenechali své žáky na pospas. Mnozí vstávali s prvním zakokrháním kohoutů a okamžitě se vrhali po hlavě do práce s žáky a končili v pozdních nočních hodinách. Velmi si vážím všech učitelů, kteří ukázali, že naše školství je na tom daleko lépe, než mnozí říkají. Před všemi učiteli se skláním a pomyslně odhazuji svůj širák v dál. Obrovské uznání si zaslouží i všichni zaměstnanci mateřských škol, kteří byli a jsou vystaveni největšímu nebezpečí, a přesto trpělivě odvádějí svoji práci v kolektivu až 28 dětí. Nikdo dosud neprokázal, že jejich práce je i v současnosti směrem k nákaze bezpečná. Dá se dokonce říci, že nikdo se s učiteli nebavil.

Uplynula drahná doba, a konečně jste se pane ministře začal objevovat ve médiích. Jenže, místo abyste začal vysvětlovat své kroky a svá opatření, odpovídal jste na dotazy vyhýbavě. Také jste se neustále odkazoval na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. To ale ještě nemělo býti to nejhorší.
Po zveřejnění prvních manuálů, jali se ředitelé škol řešit, jak je naplnit v praxi. Řešení většinou nejsou vůbec jednoduchá, protože to vypadá, že manuály tvořili lidé, kteří v praxi školu viděli možná zpovzdálí, či lidé, kteří řídí menší školy, které jsou možná na řízení jednodušší. Když už jsme vymysleli, jak zrealizovat návrat žáků do škol, přišly první změny. Ředitelé své krizové plány začali předělávat. Ani ne po týdnu se ukázalo, že některé body vlastně nelze zrealizovat, a tak jste prohlásil, že ty manuály jsou vlastně takové nezávazné. A aby nebylo všemu konec, opět jste na MŠMT vysvětlovali některé okolnosti jinak a jinak. Přišel první květnový víkend. A co čert nechtěl? Opět dochází ve vysvětlování ze strany MŠMT ke změnám. A objevují se první náznaky, takové pokusné balonky, že pustíme do škol nejen žáky prvních stupňů, devátých tříd a maturanty (na učně se ve vyjádření zapomnělo a zapomíná), ale že bychom mohli do škol pozvat žáky druhého stupně či žáky středních škol.

Aby bylo jasno, vůbec nemám nic proti tomu, aby se žáci vrátili do škol. Nikdo ale zaměstnancům škol nevysvětlil, proč je to možné tak najednou. A hlavně stále nevíme, a ukazují to i první případy škol, kde se vyskytli žáci nakažení koronavirem, jaké kroky mají školy v tomto případě udělat. A nevíme to ani dnes. To je první zásadní problém. Nebo je vám pane ministře jedno, co bude s maturanty v případě nákazy ve škole? Co bude s žáky devátých tříd, pokud budou muset do karantény? Vaším úkolem, pane ministře, je komunikovat s námi, s učiteli. A tento úkol se vám bohužel vůbec nedaří. Když jste nastoupil do funkce, celkem komunikace fungovala, co jste řekl, mělo i hlavu a patu a učitelé Vám fandili. Učitelé Vám věřili.

Druhým problémem je to, že většina vašich rozhodnutí od druhé poloviny dubna zbourala to, co se podařilo během krátké doby učitelům a rodičům vytvořit. Zničil jste důvěru rodičů ve školu. Zničil jste tak pracně vybudovaný vztah. Svými rozhodnutími a změnami opět stavíte veřejnost proti ředitelům škol, a proti učitelům. Možná si to neuvědomujete, ale je to prostě tak. Vidím to v každodenní praxi a slyším to od mnohých pracovníků ze škol. Tedy těch, kterých se vaše rozhodnutí týkají.

Opravdu všechny nápady z MŠMT jsou vykomunikované s lidmi z praxe? Kdyby ano, byla by situace ve školství jiná, o poznání lepší. Komu nasloucháte?

Dnešním rozhodnutím, kdy opět stavíte vše na hlavu, ředitelům jejich práci ještě více ztěžujete. Mohou tak opět všechny plány přepracovat. Všichni ředitelé to zvládnou, ale uvědomujete si, jak strašně jim jejich, již tak náročnou práci, komplikujete? Uvědomujete si, že mnozí rodiče si vysvětlí to, že některé školy se nebudou moci otevřít dalším žákům tak, že jejich učitelé jsou líní a nechce se jim pracovat? Vy prostě nechápete, že vytvářením neustálých změn zhoršujete situaci a vztahy ve školství. Bohužel. To, co byste měl budovat svými rozhodnutími, bortíte.

Pane ministře, my, učitelé, chceme učit naše žáky, chceme mít dobré vztahy s rodiči, chceme dělat svoji práci, jak nejlépe umíme. Chceme, aby veřejnost byla s našimi službami spokojena. Nestavte svými nedobře zváženými kroky rodiče proti školám. Zvažte lépe, které kroky jsou pro školství prospěšné.

Mgr. Štefan Klíma, ředitel školy – ISŠ a SPgŠ, Mladá Boleslav, Na Karmeli 206

9 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Chápala jsem snahu otevřít dětské skupiny na prvním stupni z důvodu "hlídání" dětí pracujících rodičů.

Chápu omezení počtu žáků ve skupině na 15.

Chápala jsem i otevření škol pro žáky devátých ročníků za "účelem přípravy na přijímací zkoušky", i když si myslím, že to nebylo vůbec kvůli přípravě, ale kvůli zákonu, který uvádí, že přijímačky proběhnou nejdříve čtrnáct dnů po "otevření škol". I tak je to stále legislativnně problematické.

Tento poslední krok ministra je však už mimo moje chápání.

- na středních školách je to nerealizovatelné, vždyť už teď mají problém zvládnout maturity
- na celé řadě základek je to realizovatelné z prostorového i personálního hlediska jen stěží
- nabourá to vše, co doposud ředitelé naplánovali
- z výukového hlediska to nemá vůbec smysl

Mám otázku. Zlomil si Plaga ruku nebo mozek?

Knut Klapka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Knut Klapka řekl(a)...

"Uvědomujete si, že mnozí rodiče si vysvětlí to, že některé školy se nebudou moci otevřít dalším žákům tak, že jejich učitelé jsou líní a nechce se jim pracovat?"

Několik komentářů z týden staré diskuse na iDNES. V tomto duchu se - jako v podobných diskusích vždy - neslo dobrých 90 procent příspěvků.

https://1url.cz/nzGwy

Zjednodušeně řečeno: vrchnost pohrdá učiteli, protože jimi pohrdá veřejnost.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Klímo, nesnažte se, je to zbytečné. Tahle karikatura ministra školství neodstoupí, dokud ji bude držet EDUin a přilehlé neziskovky. Můžeme jím jen pohrdat - stejně jako on pohrdá námi: a tím teď míním jak ředitele škol, tak učitele. Ale to je asi tak všechno, co můžeme.

Co mně hlava nebere, je právě ta jeho hroší kůže. Umí snad číst, kritizován je nejen na školských webech, ale už i v médiích. A nic.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslím, že to,co zažíváme, je reálná POLITIKA.
Na ministerstvu skoro nikdy nemyslí prakticky a v prospěch učitelů, ředitelů, žáků. Tam se myslí na další volby, jak podržet tašku významným lobistům a mecenášům.
Podle toho to vypadá.

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Znám jedno jednoduché fungující sci-fi: spokojený učitel = spokojený žák = spokojený rodič. Ale asi je to pro logické myšlení úředníků, kteří o školství v ČR rozhodují, příliš složité.

Unknown řekl(a)...

Knut Klapka

Ministr školství a jeho nadřízený mají mimořádnou schopnost reagovat na nálady mezi lidmi a na sociálních sítích. Občas na nějaké takové diskuze ze zvědavosti mrknu. Zděšení je vždy obrovské, protože učitelky jsou "kr..." a učitelé "ču....".A to je to nejslušnější oslovení. Není tam kupodivu útočeno na odbornost, ale z komentářů plyne zavilá nenávist a závist některých spoluobčanů. Učitelé se můžou snažit jak chtějí, stejně je jim to k ničemu, protože v očích jisté části populace je slovo učitel největší nepřítel. A když se to trochu mediálně podpíchne, tak efekt je jasný.

Ygrain řekl(a)...

Nedá se ten dopis někde připodepsat? Protože je naprosto výstižný a přesný.

Unknown řekl(a)...

Také bych se bezezbytku připojila k obsahu dopisu. Ve svém okolí vnímám názory na učitele,jak je v dopisu uvedeno,a potřebovala bych,aby můj ministr "stál za mnou".

Okomentovat