26.5.20

Radek Sárközi: Slovní hodnocení Drahošovy výzvy

Jiří Drahoš vyzval dopisem ministerstvo školství, aby podpořilo slovní a formativní hodnocení a dalo učitelům jasný návod, jak postupovat. Rád bych pana senátora informoval, že učitelé jsou kvalifikovaní profesionálové, a proto žádné podobné návody z ministerstva nepotřebují, natož od politiků.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Senátor Jiří Drahoš píše, že je zklamaný z vyhlášky k vysvědčením, kterou schválila vláda, protože není v souladu s výroky ministra školství Roberta Plagy v médiích. Většině učitelů naopak spadl kámen ze srdce. Ve školách totiž původně zavládlo zděšení, když si v rozhovorech ministr Plaga pletl slovní a formativní hodnocení nebo vysvědčení s hodnocením.

Učitelé jsou nyní plně vytíženi přechodem na online výuku a marnou snahou splnit spoustu nesmyslných doporučení z ministerstva školství, která se navíc neustále mění. Donutit v tuto chvíli všechny školy příkazem shora psát vysvědčení formou slovního hodnocení by bylo velmi neuváženým krokem. Vyhláška naštěstí umožňuje učitelům hodnotit žáky způsobem, na který jsou všichni zvyklí z dřívějška. Upozorňuji, že již od roku 2004 se mohou školy i jednotliví učitelé v nich svobodně rozhodnout, zda budou hodnotit slovně, či známkou (případně kombinací obého).

Z výzvy pana senátora je znát, že aktuální situaci ve školství příliš nechápe. Není divu, vždyť jeho poradcem je teoretik bez praktické zkušenosti s prací ve škole. Bohumil Kartous z lobbistické neziskovky EDUin prosazoval podobnými slovy, jaká jsou v Drahošově výzvě, formativní hodnocení i ve svém značně nepřesvědčivém vystoupení v pořadu České televize Máte slovo. Ovšem setkal se jen s pobavenou reakcí přítomného ředitele školy, proti níž nedokázal argumentovat. V konfrontaci s ředitelem školy nemohl od praxe zcela odtržený „expert na školství“ Bohumil Kartous obstát.

Je totiž naprostý nesmysl začít reformovat armádu uprostřed bitvy. Právě o to se snaží lidé, kteří v současné krizové situaci volají po urychleném nahrazení klasifikace „alternativními způsoby hodnocení“. Přechod na formativní hodnocení není nic snadného a vyžaduje spoustu energie, kterou nyní učitelé nemají.

5 komentářů:

Knut Klapka řekl(a)...

"Vyhláška naštěstí umožňuje učitelům hodnotit žáky způsobem, na který jsou všichni zvyklí z dřívějška."

To by tu ovšem nesměli být čiperní ředitelé, jejichž pláště vždy vlají po tom správném větru ještě dřív, než skutečně zavane.

mirek vaněk řekl(a)...

Problém je v tom, že formativní hodnocení provádí slušný uitel pravidelně i bez pokynů ministerstva. Jen ne v takové míře,jak by si někteří extremisti formativního či slovního hodnocení představovali. A nenálepkuje je, aby si inspekce mohla udělat čárku, když zrovna jednou za několik let na jednu hodinu přijde posedět.
Problematika školního hodnocení je mnohem složitější, než si rychlokvasný expert, vědec či politik dokáže představit. Navíc úzce souvisí s psychologií i didaktikou a zjednodušování vede k posměchu od znalých a k oblbování neznalých.
Není to možné postihnout jedním lejstrem ministerstva. Takové rychlokvasné vyhlášky, navíc neoponované odborníky a praktiky, jak vidět na vyhláškách z nouze, dělají víc škody než užitku.

Silvie A. řekl(a)...

dělají víc škody než užitku

Záměrem škůdců (Eduin) je - překvapení!! - škodit.
Hodí se, naleznou-li k tomu nesvéprávného blbečka, skrze kterého mohou svoje škůdcovské záměry propagovat a provádět.
Na ministerstvu už takového našli, a nyní tedy i v senátu.

Miloslav Novotný řekl(a)...

To jsou debaty, jak u Komárka na ČŠ. Formativní hodnocení dělal už učitel Jakub Jan Ryba v Rožmitále, a od té doby všichni a všude. Probíhá totiž každou vyučovací hodinu, kde je hlavní složkou rozhovorů učitele se žákem. Zpětně psané souhrnné posudky nemohou nahradit certifikační roli vysvědčení. To je v horším případě kádrování, v tom lepším zpráva pro rodiče, kterou ne všichni jsou sto přijmout.
A propos. Kdyby kartouz byl jen z beduína? On je z Aspenu, stejně jako Plaga. Munich, Hamáček a spousta dalších zemských škůdců.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nezkrácená verze článku: https://sarkozi.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=752095

Okomentovat