14.5.20

Radek Dragoun: Dcera není radioaktivní, říká matka autistky. Stát školy pro ně zatím otevřít nechce

Stres, vyčerpání a beznaděj cítí po několikatýdenní neustálé péči o své děti, které trpí závažnějším zdravotním znevýhodněním, řada rodičů. Speciální školy však mají zůstat do konce školního roku zavřené. A to z obav, že mnohé tyto děti nedokážou dodržet přísnější hygienické předpisy. Po kritice ale nyní ministerstvo školství uvedlo, že rozhodnutí možná ještě přehodnotí.

Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

O možnost chodit do škol nepřichází pouze autisté. Zavřené mají zůstat i speciální školy pro žáky s tělesným postižením, mentálním postižením či závažnými poruchami chování.

"Třeba děti s tělesným postižením mohou být děti, které jsou na vozíčku, ale jinak nejsou nijak imunitně ohrožené, jenom mají zhoršenou hybnost. Není vůbec důvod říkat, že všechny děti s tělesným postižením nesmí do škol, protože jsou ve větším ohrožení, nebo že jsou epidemiologicky ohrožené. Nejsou," říká předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková.

Právě jí vedená společnost v otevřeném dopise vyzvala ministerstvo školství k otevření speciálních škol. S podobnou výzvou následně přišla i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. "Není možné přistoupit na to, že bude s dětmi s postižením zacházeno rozdílným způsobem, přičemž toto rozdílné zacházení není možné věcně obhájit. Nelze přece předpokládat, že zdravotní postižení automaticky zakládá horší zdravotní stav, který je v souvislosti s nemocí covid-19 rizikový. Pokud metodika toto plošně předpokládá, pak je se skupinou dětí s vymezenými typy zdravotního postižení jednáno bez přiměřeného důvodu odlišně," říká Šimůnková, podle které je takový postup v rozporu se školským zákonem a úmluvami o právech dítěte a osob se zdravotním postižením.


Žádné komentáře:

Okomentovat