20.5.20

Radek Bartoníček: Zírám, jak jsou rodiče konzervativní, říká Drahoš. Chce změnu maturit a méně známek

Učitelé by neměli hodnotit žáky pouze známkami, ale podstatně více používat slovní hodnocení, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz senátor Jiří Drahoš, který vede výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu a lidská práva. Napsal kvůli tomu dokonce otevřený dopis ministrovi školství Robertu Plagovi (ANO). Drahoš chce výrazně proměnit i podobu maturit a vzdělávání budoucích učitelů.

Z rozhovoru na Aktuálně.cz vybíráme:

Váš otevřený dopis s výzvou za spravedlivější známkování mě překvapil, protože pokud se nemýlím, máte s ministrem školství Robertem Plagou docela dobrý vztah. Proč takové psaní?

Nechci, aby byl otevřený dopis vnímaný jako ostrá kritika ministerstva školství nebo samotného ministra. Je to spíš výzva ve stylu "nezapomeňte, je to důležité nejen v současné situaci, ale také pro budoucnost". Nechtěl jsem dopis psát nijak útočně, protože jsem si říkal, že se s ministrem o tom budu stejně bavit. Navíc nejde jen o můj dopis, podpis připojili také někteří členové školského výboru v Senátu i v Poslanecké sněmovně.

Spravedlivějším hodnocením přitom myslíte více slovního hodnocení žáků a ne pouze známkování.

Je to tak. Jsem přesvědčený, že učitelé by měli daleko častěji používat slovní hodnocení, zejména na 1. stupni základních škol.

Něco vás ale přece jen muselo přinejmenším trochu naštvat, když jste se pustil do takové výzvy přímo ministrovi.

Docela mě zklamaly nedávné metodické pokyny ministerstva školství, protože se v nich o potřebě slovního hodnocení mluví málo, řekl bych, že toto téma z toho téměř vymizelo. Přitom pan ministr v minulosti říkal, že by učitelé měli klást na takové hodnocení větší důraz. Podporoval to, ale najednou se v materiálu jeho ministerstva formativní hodnocení téměř neobjevilo. Byl jsem z toho skutečně trochu rozladěný, a to zejména v dnešní době.(...)

Co vám na maturitách vadí?

S trochou nadsázky řečeno, my máme rakousko-uherský model maturity, což je jakási zkouška po čtyřech, šesti nebo osmi letech studia, která má podobnou strukturu jako před 50 nebo 80 lety.

A je to špatně?

Co je vlastně maturita? Stresová, jednorázová zkouška. Ano, takové zkoušky jsou například na vysokých školách, ale tam je máte po každém semestru. Student se našrotí nějaký předmět, který ho třeba ani moc nebavil, udělá zkoušku a snaží se učivo zapomenout. Ale u maturit stát chce, aby žáci ukázali své schopnosti získané během několik let při jednorázové zkoušce. Nechápu, jaký to má smysl.11 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Já už ani nezírám, jak dokážou být lidí s ambicemi řídit vzdělávání u nás imunní vůči argumentům. S odkazem na slova pana senátora bych se ho rád zeptal, zda ho někdy napadlo, že malá informovanost a názorová předpojatost jsou zkratkou k pitomostem.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Pro pytliky bývají senátoři posléze velkým zklamáním.

Eva Adamová řekl(a)...

"Docela mě zklamaly nedávné metodické pokyny ministerstva školství, protože se v nich o potřebě slovního hodnocení mluví málo, řekl bych, že toto téma z toho téměř vymizelo. Přitom pan ministr v minulosti říkal, že by učitelé měli klást na takové hodnocení větší důraz. Podporoval to, ale najednou se v materiálu jeho ministerstva formativní hodnocení téměř neobjevilo. Byl jsem z toho skutečně trochu rozladěný, a to zejména v dnešní době."

Už jenom z tohoto je patrné, jak pan Drahoš chápe či spíše nechápe základní věci. Ministr sice hovořil o formativním hodnocení, jenže o něm hovořil v souvislosti s hodnocením domácí práce a nikoliv v souvislosti s klasifikcí na konci školního roku.

A já jsem na rozdíl od pana senátora za každého konzervativního rodiče ráda. Možná by koukal, jaký je v současné době koronavirové propastný rozdíl mezi plněním domácích úkolů u dětí s konzervativními rodiči a u dětí s těmi "nekonzervativními".

Vít Tomis řekl(a)...

Nechápu, jaký to má smysl.
Pak by měl co nejdříve rezignovat na svou funkci.

Unknown řekl(a)...

Drahoš evidentně zapadá do současného tažení jisté skupiny lidí, kteří prosazují slovní hodnocení za každou cenu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Asi mu prozradili, co mezi odborníky na vzdělání, konzultanty, auditory a analytiky v té dnešní překotně zavirované době frčííííí!!!
Pytlici velmi připomínají, aby se při tom formativním hodnocení v žádném případě nezapomínalo na autoevaluaci! Nechť žáci po každé vzdělávací aktivitě zpracují a odevzdají formativně autoevaluační hodnocení svojí práce v písemné podobě.
Stránka A4, písmo 12 pt, 115% řádkování, okraje stránky max 2 cm. A slovně samozřejmě...

Vít Tomis řekl(a)...

Nechť žáci po každé vzdělávací aktivitě zpracují a odevzdají
A rodiče nechť to stokrát podepíší!

Eva Adamová řekl(a)...

Tak!!!

Silvie A. řekl(a)...

učitelé by měli daleko častěji používat ...

Senátoři by měli daleko častěji být politi dehtem, posypáni peřím a na oslu vozeni ulicemi českých měst.

mirek vaněk řekl(a)...

Tak to dopadne, když vědec zapomene, že je vědcem a domnívá se, že je politikem dle svých představ.

Pan senátor stabilně svými vystoupeními ukazuje, že o školství ví málo(možná rozumí VŠ, ale to nedovedu posoudit). Čte články o školství, ale do škol zavítá velice zřídka. Rozpor mezi akademickými disputacemi a reálným stavem na školách mu uniká.

krtek řekl(a)...

Pan senátor má svůj anonymní tým poradců zřejmě včetně Supermana Boba a ti mu radí. A radí. A radí. A on se pak ztrapňuje. A ztrapňuje. Na jednu stranu by asi jako prezident tolik škod nenapáchal, na druhou stranu, ... Těžko říct. Rozhodně je to zklamání pětiletí.

Okomentovat