24.5.20

Prezident Pedagogické komory: Ministr začal školství řídit jako svoji osobní firmu

Prezident Pedagogické komory Radek Sárközi se v debatě Partie na CNN Prima News kriticky vyjádřil k postupu ministerstva, jímž doporučuje školám hygienické podmínky po návratu dětí do lavic. Nelíbí se mu ani to, že ministerstvo svá rozhodnutí údajně neprojednávalo s dalšími zástupci školství.
Video na CNN Prima News.

9 komentářů:

arrra řekl(a)...

Opravdu je to hrůza, na jakých hliněných nohách školství v ČR stojí. Zákony, materiální a technické vybavení, podpora učitelů. Který ministr školství v tom něco užitečného podnikl? Vždycky se jen vybere nějaký populistický artefakt a ty základy ale stále žádné nejsou.

arrra řekl(a)...

Ministr za sebe mohl poslat náhradu, náměstka nebo někoho ... přeci tam na MŠMT nesedí sám!!! je to jeho další OSTUDA!

arrra řekl(a)...

Pokud má v budoucnu fungovat distanční výuka (uzákoněná), měla by být jednotně daná a hlavně JASNÁ! Všem - učitelům, rodičům a dětem. Ne tento chaos.

arrra řekl(a)...

Závěry: České školství má být postaveno na flexibilitě (práce na koleně)? Připravovat se na další možné krize. Spolupráci. To je dobré.

arrra řekl(a)...

"Pracovně-právní záležitosti zaměstnanců škol
PRACOVNĚ-PRÁVNÍ ZÁLEŽITOSTI ZAMĚSTNANCŮ ŠKOL
paragraf
Právní režim zaměstnanců školy při jejich nepřítomnosti v práci do konce školního roku 2019/2020, patří-li sám zaměstnanec nebo osoba, která s ním žije ve společné domácnosti, mezi osoby s tzv. rizikovými faktory stanovenými Ministerstvem zdravotnictví.
Obecně platí, že zaměstnanci, včetně těch z rizikových skupin, musí i nadále plnit své pracovní povinnosti. Pokud zaměstnanci nemohou být prezenčně na pracovišti nebo mohou, ale nikoli přímo ve třídách při skupinovém vzdělávání žáků, nabízí se několik možných řešení:

1. Dohoda o jiném uzpůsobení pracovních podmínek (změna pracovní smlouvy po dobu, kdy bude jiné uzpůsobení podmínek potřebné), tj. dohoda na

práci z domova (home office)
jiném uzpůsobení podmínek na pracovišti zaměstnavatele (například distanční výuce přímo ve škole, nicméně z místa, kde se nenachází větší množství osob).
Většinou žádá zaměstnanec, nicméně podmínky určuje zaměstnavatel. Tedy ředitel školy zváží, zda jsou pro to dány obecně podmínky (ve školství toto uzpůsobení obecně možné je) a je-li to organizačně a provozně možné (z hlediska zajištění vzdělávacích aktivit). Dohoda o jiném uzpůsobení pracovních podmínek může být uzavřená buď na celou pracovní dobu nebo jen na její část."
To byla citace ze stránek ministerstva. Kolik pedagogů v ČR si "žádalo" o práci z domova?

Jana Karvaiová řekl(a)...

A to tak chtěli k besedě Kartouse!

mirek vaněk řekl(a)...

Hezké. Co by tam minstr dělal? Utloukli by ho čepicí. A na ministetstvu asi nemají lepší odborníky.
Museli nasadit další komentátorku, aby zajistila vyváženost pořadu. Po první půlce to vypadalo pro ministerstvo tristně a že nebude za chvilku o čem mluvit.

Pepouš řekl(a)...

Paní redaktorka Zlámalová byla v pořadu proč? Prý to spočítané neměla, ale děti se půl roku fakticky neučí. Takže podle ní je polovina března + duben + necelý květen dohromady půl roku? Zadávání úkolů podle ní není dálková výuka. A co ty online hodiny s dětmi, posílání komentářů k řešení úloh a další a další věci? A jestli jako měřítko a ideál považuje školu, kde její dítě sedělo šest hodinu denně na ZOOMu a jiné školy, kde se žáci učili jenom dvě hodiny denně, už je problém, tak k tomu nemám co dodat!

Jestli myslí vážně, že kvalitu distanční výuku dokáže zjistit jenom otestování znalostí dětí, tak to asi zaspala dobu. Nejdříve se obuje do Cermatu a úředníků a pak sama volá po testování znalostí?

Paní Zlámalová má jasnou představu, co všechno se dělá špatně. Hlavně co učitelé dělají špatně. A co sama nabízí jako řešení této situace? Odpověď jako obvykle: NIC!

Děkuji panu Sarközimu, že se učitelů a ředitelů zastal!

krtek řekl(a)...

Díky Pepouši, mám úplně stejný dojem. Sice se pan Sarközi občas ztrácel, občas měl, v oblasti předpisů, na vrch předseda odborů, ale ne ty plky paní Zlámalové a občas i pana Münicha reagoval pan Sarközi okamžitě a dobře.

Okomentovat