15.5.20

Podpořme více učitele při návratu dětí do škol, vyzývají Plagu Piráti

Podle Pirátů je nutné poskytnout školám a učitelům větší podporu s ohledem na současnou nelehkou situaci. Na učitele jsou kladeny vyšší nároky při práci s dětmi a jejich postupnou adaptací vzhledem k obtížným podmínkám spojeným se zajištěním hygienických opatření a obnovením provozu škol. Piráti se proto spojili s odborníky z terénu a podpořili přípravu manuálu s cílem poskytnout učitelům v práci s dětmi dostatečnou oporu. „Materiál poskytuje návod a doporučení, jak s dětmi pracovat s ohledem na možné propady v jejich chování a prožívání po návratu do škol. Řeší na co se v práci s dětmi zaměřit a čeho se vyvarovat. Takový ucelený materiál v terénu prozatím chybí. Proto jsme se rozhodli vyzvat ministra Plagu k tomu, aby ministerstvo školství podpořilo distribuci tohoto manuálu do škol,” uvádí pirátský poslanec Lukáš Bartoň.


Celé znění otevřeného dopisu:

Vážený pane ministře,

v souvislosti s postupným návratem dětí do škol považujeme posílení podpory školám a učitelům v práci s dětmi za zcela zásadní. Nacházíme se ve zcela výjimečné situaci, která bude z hlediska práce s dětmi a jejich postupnou adaptací klást na učitele ve školách vyšší nároky a požadavky. Z toho důvodu jsme v kontaktu a podporujeme kolegy z terénu, kteří připravili pro školy krizový plán. Jeho cílem je podpořit a připravit učitele na možné propady v chování a prožívání dětí při návratu do škol, poskytnout jim dostatečnou oporu v tom, jak na takové situace reagovat a především, jak těmto situacím předcházet.

Materiál se zaměřuje na charakteristické změny v prožívání krizové situace v čase a poskytuje návod, jak s dětmi po návratu do škol pracovat, na co zaměřit svou pozornost a čeho se naopak vyvarovat. Vzhledem k tomu, že má každá věková skupina v souvislosti s prožíváním krizové situace a postupnou adaptací svá specifika, poskytuje materiál konkrétní doporučení pro učitele v mateřských, základních a středních školách.

Materiál obsahuje jak teoretické, tak i praktické informace. Byl tvořen tak, aby se jeho části daly využít k tisku a k dopisování poznámek. Záštitu nad tímto dokumentem převzala Odborná společnost pro prevenci rizikového chování, OSPRCH, z.s., Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, ČOSIV, z.s., Asociace Montessori ČR, Asociace malých inovativních škol a Férová škola.

Vzhledem k tomu, že v této chvíli v terénu takový podpůrný a ucelený materiál pro školy chybí, apelujeme na Vás, aby Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tento materiál využilo a podpořilo jeho další distribuci do škol. Materiál je určen k volnému šíření.

S úctou a pozdravem,

Lukáš Bartoň, poslanec PSP ČR za Plzeňský kraj, místopředseda Školského výboru a předseda Podvýboru pro regionální školství
Lenka Kozlová, poslankyně PSP ČR, členka Školského výboru a předsedkyně Podvýboru pro mládež a volnočasové aktivity
Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, ČOSIV, z.s.


Odkazy:
Manuál pro učitele (PDF)

7 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

Mí maturanti přijdou na konzultaci, a já s nimi udělám dešťovou přeháňku, a budu to střídat s dupáním a tleskáním.

Tímhle musí žák projít, aby začal nosit dredy a později volil Piráty?

Unknown řekl(a)...

Tak jsem se začetl a....."budeme se na sebe usmívat jako sluníčka". A vydrží nám to až do července.

Eva Adamová řekl(a)...

Děláte si z nás prdel? To se snad ani nedá jinak okomentovat.

Ondřej Merta řekl(a)...

Místo dvou listů od MŠMT přijdete se skoro padesátistránkovým elaborátem. S vámi u vesla bych si polepšil. :-D

Ygrain řekl(a)...

Koukám, že už zase nebudu mít co volit...

Unknown řekl(a)...

Ygrain

A nebude sama.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se kdysi intenzivně zabývali otázkou, jaký vliv má na člověka ustavení do vyšší funkce. Třeba, jestli se mimo jiné z funkcionáře stane svině nebo jestli zhloupne...
Dloholetým intenzivním výzkumem dospěli k závěru, že svině se z něj nestane, jen má větší možnosti už existující svinství uplatnit, a že zpravidla nezhloupne, jen je ta už existující hloupost víc vidět.
Pytlici jen připodotýkají, že v tomto případě u pytlikojs spolustraníků o svinství nejde!

Okomentovat