18.5.20

Petr Kamberský: Máme hole v ruce

Ekonom a ředitel think tanku IDEA (Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu) při Národohospodářském ústavu Akademie věd Daniel Münich spočítal, jak ohromující hospodářské škody má uzavření škol. Jeho esej vám nabídneme bohužel až příští sobotu v příloze Orientace, ale jedna věc je jasná: školství je v průšvihu. Naše výuka i socializace je komplet postavená na masovém potkávání velkého množství dětí – což je zcela neslučitelné se všemi protiepidemiologickými opatřeními.


Z komentáře v deníku Lidové noviny vybíráme:

Bude to ještě polízanice. Jako by nestačilo, že kantoři mají zvládat distanční vzdělávání a připravovat deváťáky na přijímačky. Teď navíc dostali všichni ředitelé závazný manuál, jak postupovat při otevírání škol. Dozvěděli se třeba, že musejí zajistit, aby se žáci ani jejich doprovod před školní budovou neshlukovali: „Škola je povinna zajistit organizaci pohybu osob před školou“, a to tak, že všichni musejí „před školou dodržovat odstupy 2 metry“. Chlívek předpokládá, že na dodržování pravidel vyčlení ministerstvo vnitra tisíce drábů, kteří budou po indickém vzoru špatně organizované tatínky a babičky rozhánět dřevěnými holemi.

I uvnitř to pak bude zábava: „Přesuny skupin žáků je nutné organizovat tak, aby byly minimalizovány kontakty“, a „je vhodné dodržení odstupů 2 metry vždy, když je to možné (nejméně 1,5 metru)“. Ani ve třídách nebude nuda: „Neprodleně po přezutí, popřípadě po příchodu do třídy, musí každý použít dezinfekci na ruce. Doporučuje se i předchozí umytí rukou (důkladně 20 až 30 sekund vodou a tekutým mýdlem).“Při patnácti žácích a jednom kantorovi a nějaké době na střídání tak bude pěkných deset minut z každé hodiny věnováno hygieně, protože „žáci si po každém vzdělávacím bloku vydezinfikují nebo umyjí ruce ve své třídě“.

Aby toho nebylo málo, „každý žák bude mít s sebou na den minimálně 2 roušky a sáček na uložení roušky“. No, přátelé, nechcete být někdo ředitelem?

4 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Daniel Münich

Doporučuji přelouskat německou analýzu o šíření pandemie ve školách. Ignorovat tyto výzkumy znamená manipulovat s lidmi. Kdo tady chce situaci jako v Belgii, Nizozemí, rudozeleném Švédsku,....?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Uzákonit distanční výuku na všech typech škol a tím by vymahatelnost byla dána. V současnosti jde o dobrovolnost a to je průser.

arrra řekl(a)...

A velký, dokonce pokud na to nemá ředitel vnitřní předpis, tak nehodnotitelný a na hraně s ochranou osobních dat: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/home-office-pedagogove-skoly-prace-z-domova-koronavirus-epidemie-zaci-vyuka-narok.A200506_110259_viteze_sov?

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Už mám ve 14 dnech zkušenost s deváťáky. Nebaví mě je stále upozorňovat,aby se k sobě nepřibližovali. Jde to proti jejich přirozenosti. Hodinu pracují a pak si chtějí o přestávce orazit...a já taky..nejsem dráb. Já je chápu. Jdou ze školy a jsou už domluvení,že půjdou spolu. Samozřejmě se vzdalují od školy už v hloučku. A to mám fakt spořádané a hodné děti. Jak to budou dělat kolegové na 1.st? Možná den dva...pak toho přestanou řešit. To se nedá...

Okomentovat