24.5.20

Pavel Kosatík: Zrušení státní maturity reformu nenavodí

Nestačil jsem sledovat všechny debaty o tom, proč má povinná maturita z matematiky dostat to definitivní K. O., jsem v té věci laik. Vnímám, že věc je přinejmenším ve sněmovně rozhodnutá, a že pokud tady budu plakat, tak pozdě a na nesprávném hrobě. Když jsem studoval, byl jsem všechno, jenom ne matematický typ, tj. být mně dnes šestnáct sedmnáct, asi bych se taky radoval. Ale neraduju se. Ta dychtivost rušit, bez přemýšlení, jestli to nejde spíš spravit, mně přijde jako další recyklát té naší bořitelské nátury. Nelíbí se nám volba prezidenta v parlamentu, bim, zboříme ji a zavedeme přímou volbu. Tohle je myšlení stejného rodu.Celý komentář:

Nestačil jsem sledovat všechny debaty o tom, proč má povinná maturita z matematiky dostat to definitivní K. O., jsem v té věci laik. Vnímám, že věc je přinejmenším ve sněmovně rozhodnutá, a že pokud tady budu plakat, tak pozdě a na nesprávném hrobě. Když jsem studoval, byl jsem všechno, jenom ne matematický typ, tj. být mně dnes šestnáct sedmnáct, asi bych se taky radoval. Ale neraduju se. Ta dychtivost rušit, bez přemýšlení, jestli to nejde spíš spravit, mně přijde jako další recyklát té naší bořitelské nátury. Nelíbí se nám volba prezidenta v parlamentu, bim, zboříme ji a zavedeme přímou volbu. Tohle je myšlení stejného rodu.

Věřím tomu, že na spoustě škol doteď přistupovali k maturitám formálně, tj. nechali děcka odbiflovat, co stát ukládal, a tím se z té odpovědnosti vylhali. Ale to se přece nenapraví tím, když se ten systém totálně rozvolní.

Myslím si, že státní maturita (i z matematiky) má smysl v tom, že vyvažuje zájem, jaký má na celém tom učení jednak student, jednak stát. Celé se to přece nedělá jenom proto, aby se dětem v životě dobře vedlo. Celé se to dělá taky proto, abychom jako společnost měli co nejvíc témat, jejichž prostřednictvím se mezi sebou dokážeme domluvit, a tou společností tedy vůbec být. Dnes se to dělá často formalisticky, to uznávám, když zůstanu jenom o svých oborů, tak s málokým z dnešních dvacetiletých si o knížkách, historii nebo kultuře pokecám, a pokud ano, tak je znát, že z nich nejde to, co jim dala ta škola, ale co si dobyli sami, často asi i té škole navzdory.

Dělá se to často blbě, plní se státní úkoly, nepřemýšlí se atd., všechno je jasné. Ale když se to rozvolní a na státní maturitě se sleví, kdo teda to společné ohlídá? Ti kantoři, kteří na to kašlali doteď, se začnou snažit z jakého důvodu?

David Klimeš píše: "Bez hluboké reformy českého školství a způsobu výuky tak neexistuje jediný důvod, který by nyní ospravedlňoval existenci celé státní maturity." Zrušení státní maturity nám ale tu reformu nenavodí. Podle mě pak na žádnou reformu nedojde, budeme už společensky blbí. Potřebujeme oboje, reformu i státní maturitu.

4 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Konečně se ozval někdo z inteligentních lidí v mediálním prostoru. Plný souhlas. Žádná reforma nebude.
Jen ta reakce přišla trochu pozdě.
Důvod reformy jsou buďto hašení požáru nebo čerpání fondů. Zlepšování je zástěrka. Nikdo v reálu nezjišťuje zda se něco zlepšilo. Spíše, raději nezjišťuje.
Bořit je vždy snazší než stavět. Proto je tu tolik expertů, kteří se tomu věnují na celý úvazek. A těch stavitelů je minimum a z velké většiny jsou to amatéři, které to bourání štve a chtějí občas některou krásnou a fungující památku zachránit před spálenou zemí. Lidi nezměníte. Napřed rušili buržoazní přežitky, pak socialistické přežitky, teď tereziánské přežitky, někteří by rádi zrušili descartův racionalismus jiní za chvíli Havlovo sluníčkaření a pak si najdou k rušení kdoví co.
A plebs má podívanou a tak jásá a tleská. Herostratovský komplex je věčný a jednodušší.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Nic zvláštního se nestalo. Plošná všeobecná povinná maturita z matematiky u nás nebyla zavedena nikdy, to jen nedávno se pár lidí splašilo a chtělo ji zavést. Zcela určitě je a bude řada studijních oborů (samozřejmě včetně gymnaziálních), kde se z matematiky maturuje a maturovat bude. Žádné boření a rušení se nekoná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Žádné boření a rušení se nekoná.

A rozhodně se nekoná žádná katastrofa!
Asi jako po spuštění inkluze...
Co je to proti tomu, že letos i v elitních školách proleze mnohé žactvo do vyššího ročníku, aniž by muselo nějak významně hnout prstem. A když se to vezme do důsledku, pak to nehýbání platí pro celý školní rok.
A ti co hnuli, si teď nejspíš 'rvou vlasy', že byli tak pitomí a hýbali.
Tak jen, aby se vědělo, až se za pár let začne nabývat pocitu, že se vůkol nějak nápadně pomnožila trdla, která nejsou schopná pořešit i poměrně banální pracovní úkoly.

Silvie A. řekl(a)...

Operuje se v různých webových diskusích údajem, že za starých zlatých časů mělo maturitu nějakých 20 procent populace. I zdá se mi, že se zvolna suneme do stavu, kdy vědomosti a schopnosti na úrovni té pradávné kvalitní maturity bude (opět) mít 20 procent populace, zatímco glejt ze státní maturity bude mít sto procent polulace, včetně flákačů, lemplů a inkludovaných dementů.

Kdo chce kam, pomozme mu tam. Stát bude mít na svých uměle vytvořených "maturitu vyžadujících" postech svoje diplomované bezmoz..., éééh pardon, totiž státní maturanty, zatímco ti, kdo ke své práci budou potřebovat skutečné znalosti, si zorganizují skutečné vzdělání, se státní maturitou zdaleka se míjící.

Okomentovat