31.5.20

Obskurní počty ministerstva školství aneb 60 tisíc počítačů za dva roky opravdu nestačí!

Opět se potvrdilo, že sebechvála smrdí. Tisková zpráva Do škol se díky operačnímu programu ministerstva školství dostalo v posledních dvou letech téměř 60 tisíc počítačů vyvolala na tvářích některých učitelů trpký úsměv. Experti na ministerstvu školství totiž buď problematice nerozumějí a nebo neumějí počítat, protože potřebujeme do škol pravidelně dodávat každý rok počítačů všeho druhu několikanásobně víc jen na běžnou obměnu...


Pro objasnění ministerské chyby měření stačí jednoduché kupecké počty a znalost ministerské statistiky (viz dále v přehledu ČSÚ). Výpočet si zjednodušíme tím, že počítáme se 100 tisíci žáků v populačním ročníku, tedy na základních školách uvažujeme s 1300000 žáků. Podle posledních statistik zaokrouhlíme počet dostupných počítačů na žáka na 25 počítačů na 100 žáků. Ve školách tedy máme 325000 počítačů pro žáky. Při životnosti 4-5 let to znamená každoročně obměnit 65 až 80 tisíc počítačů!

A teď vážně: potřebujeme-li ideální stav s vybaveností 1:1, potřebujeme do škol dodávat každoročně zhruba 300000 počítačů pro žáky a zhruba 30000 pro učitele.
7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je někde k mání informace o tom, kolik peněz se vynaložilo celkem na to, aby se ty počitače dostaly na místo určení? A co všechno se pro to muselo udělat?
Jen pro představu, kolik času a energie by se bývalo mohlo věnovat přímo práci s dětmi...

Silvie A. řekl(a)...

Dávat školní počítač žákům domů je naprostý nesmysl. Doufám, že pravdivost tohoto tvrzení je všem zřejmá a netřeba ji dokazovat, ale v případě potřeby mohu.

Pokud žáci nedostanou počítač domů, postačí méně počítačů nežli studentů, odhaduji tak polovina.

Z čeho je vypočítaná životnost počítače 5 let? Z předpokladu, že žáci budou počítače cílevědomě ničit, nebo z business plánu ministerstvem vybraného monopolního dodavatele?

Eva Adamová řekl(a)...

Sebechála smrdí v tomto případě na sto honů. Nastavení šablon a zejména finance, které byly na šablonu ICT poskytnuty, přinutily školy nakupovat tablety či notebooky v nejnižší cenové kategorii. A jejich využitelnost ve školách je tím pádem dost problematická.

arrra řekl(a)...

No a učitelé mají všichni doma školní počítač. To je podmínkou distanční výuky.

Jirka řekl(a)...

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Kvalitní kompy i noťasy vydrží ve škole klidně deset let a stále nejsou ani morálně zastaralé. Jen se na začátku nesmí zbytečně šetřit.
Počítačové viry řešíme pořád. Když nás teď překvapil ten lidský, opět se ukázalo, že největší bolístkou bude konektivita. K čemu nám jsou počítače, vzdělaní a zkušení učitelé, když se požadavky na datový tok násobí každým okamžikem a jedinou známou možností, jak tomu trendu vyhovět, jsou optická vlákna. Kdo vysvětlí panu ministrovi, potažmo všem, kteří vědí, na co se školy musí připravit, že prvním krokem k úspěchu je optický kabel na patě budovy každé vzdělávací instituce napěchovaný opravdu plnotučným datovým tokem. Uvnitř nechť si to každá vyřeší podle svých konkrétních potřeb, které nejsou, ani nemohou být stejné.
Podle toho, co jsem v minulých týdnech zažíval osobně i vnímal na síti, bude pro naše žáky nejdůležitější schopnost improvizace a poradit si s pazourkem v době křemíkové. To znamená, mít co největší znalosti a dovednosti ve své hlavě a rukách. Myšlení jde rozvíjet jen myšlením a poznáváním světa kolem sebe.

Radek Sárközi řekl(a)...

Potřebujeme kvalitní učitele, kvalitní výukový obsah online, kvalitní připojení k internetu a kvalitní techniku. Pokud jedna položka z uvedených chybí, řetěz se přeruší a výsledný efekt bude nulový...

Silvie A. řekl(a)...

Potřebujeme kvalitní ...

Dejme tomu, že potřebujeme. Dokážete vy, pane Sárközi, vymyslet a publikovat nějaká použitelná kriteria, jak se pozná takový kvalitní učitel?

Za sebe vám říkám, že "kvalitní technika" je pojem VELICE relativní, a závisí mimo jiné na tom, co kdo chce s tou technikou dělat. Nejspíš neexistuje vymezení, které by se líbilo všem.

A když do toho budete šťourat, nejspíš zjistíte, že neexistuje ani univerzálně přijatelné vymezení pojmu "kvalitní výukový obsah".

Pokud jedna položka z uvedených chybí, řetěz se přeruší a výsledný efekt bude nulový...

Tomu nevěřím. Efekt bude omezený, ale ne nulový. Některé nedostatky lze obejít či kompenzovat něčím jiným. Čekat, až jakýsi deus ex machina zajistí vše na špičkové úrovni, je nesmysl.

Okomentovat