1.5.20

Ministerstvo školství připravilo manuály pro školy

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga dnes na tiskové konferenci oznámil, že resort školství již ve spolupráci s odborníky z ministerstva zdravotnictví dokončil manuály pro všechny typy škol a školských zařízení. Tyto manuály budou v příštím týdnu distribuovány do všech škol v ČR tak, aby se mohli ředitelé připravit na jednotlivé fáze uvolňování, které nastanou 11. a 25. května. „Pokud se někdo bál drakonických opatření, mohu jej uklidnit. Důležitým faktorem pro nás byla proveditelnost na českých školách,“ řekl ministr školství na tiskové konferenci.


Konkrétně se bude jednat o materiály pro mateřské, základní, střední a vyšší odborné školy. Stejně tak budou mít materiály k dispozici ředitelé základních uměleckých škol, středisek volného času a školských poradenských zařízení. Manuály budou po rozeslání do škol přístupné také na webu ministerstva. Na materiálu ministerstvo školství úzce spolupracovalo s ministerstvem zdravotnictví a jeho pracovní skupinou pro řízení uvolňování karanténních opatření v čele s epidemiologem Rastislavem Maďarem. Byly rovněž konzultovány a připomínkovány ze strany odborné veřejnosti, zejména pak ředitelů škol, zástupci školských asociací či samospráv.

„Chtěl bych poděkovat epidemiologické skupině, protože ta práce na manuálech byla velmi intenzivní. Zohledňovali jsme proveditelnost na školách, a to i co se týká nákladů, které s tím budou mít školy spojené. Myslím, že jsme našli proveditelný kompromis,“ řekl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga. „Pokud měli ředitelé škol obavy z nějakých drakonických opatření, mohu je uklidnit. V mateřských školách by měl být relativně normální provoz, samozřejmě se zvýšenou hygienou a dezinfekcí. Děti ale nebudou muset nosit roušky. U základních škol, kam nastoupí žáci 9. tříd k přípravě na přijímací zkoušky po skupinách o patnácti členech, budou rovněž mírně zvýšené hygienické požadavky, ale ve chvíli, kdy budou dodrženy rozestupy, žáci ani učitelé nebudou muset mít roušky. To samozřejmě neplatí ve společných prostorách, kde je budou muset mít nasazeny. Stejná pravidla budou platit také u středních škol, do kterých budou docházet žáci na zesílenou přípravu k maturitní zkoušce,“ doplnil ministr Plaga. V manuálech jsou uvedeny rovněž podmínky pro provoz školních jídelen, kde budou mít školy možnost určit si způsob provozu dle vlastních možností.

„Co se týče ochrany rizikových osob, je zde princip dobrovolnosti. Součástí materiálů, které vyšleme do škol, bude i vymezení rizikových skupin, aby se mohli žáci, studenti a rodiče seznámit, kdo je riziková skupina, a zvážit tak účast ve škole, která bude u všech skupin, znovu opakuji, na bázi dobrovolnosti,“ dodal ministr školství Robert Plaga.

Vláda včera schválila usnesení, podle kterého bude od 11. května bude možná osobní přítomnost žáků a studentů závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol, a to zejména za účelem přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria. Do škol budou moci docházet také žáci 9. ročníků, a to za účelem přípravy na přijímací zkoušky na střední školy. Docházka u výše uvedených nebude povinná, bude probíhat ve skupinách v maximálním počtu 15 osob.

Bude také možná osobní přítomnost ve škole při výuce na základních uměleckých školách, jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky a v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou. Opět platí, že výuka může probíhat ve skupinách max. 15 osob.

Obnovena bude k 11. květnu také činnost středisek volného času (skupiny max. 15 osob), prezenční výuka na školách při dětských domovech, výchovných a diagnostických ústavech a rovněž ve školách při zdravotnických zařízeních. Obnoví se také činnost školských poradenských zařízení.

Více informací k harmonogramu.

17 komentářů:

Jirka řekl(a)...

Velmi důležitým "nedrakonickým" opatřením bude ranní rozhánění dětí s rouškami před školou. Rozejděte se, neshlukujte se! Pak si roušky sundají a 45 minut několikrát denně pobudeme pospolu. Délka expozice už zřejmě u kapénkového šíření není rozhodujícím faktorem. Proveditelnost, to je kritérium. Přimlouvám se za nošení pokrývek hlavy. Pak nehrozí ani prochladnutí, ani přehřátí pro rozhodování tak důležitého orgánu. Pro řízení procesů je třeba mít nejen varlata.

Lucka M řekl(a)...

Je-li učitel či jeho rodina v rizikové skupině, pak to bude jak?

Zuzana Š. řekl(a)...

O respirátorech pro učitele ani zmínka...

old pratavetra řekl(a)...

"Je-li učitel či jeho rodina v rizikové skupině, pak to bude jak?"

To jsme se měli dozvědět do včerejška. Od paní Klimešové z MŠMT jsme dostali odpověď, že máme sledovat web MŠMT. Zajímá mě to víc, než omílání kolem nasazování roušek. To si rozhodnu jako ředitel ve škole sám.

Knut Klapka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Knut Klapka řekl(a)...

"Je-li učitel či jeho rodina v rizikové skupině, pak to bude jak?"

Nijak. Nastoupí a bude doufat, že nic nechytne, popřípadě chytne a přežije.

"O respirátorech pro učitele ani zmínka"

Vy byste toho chtěla! Prý respirátory pro učitele!
Věřte, že o něčem takovém nikdo ani na vteřinu neuvažoval.
Každý od ředitele nahoru na učitele odjakživa zvysoka sere (dáma promine, ale cokoli jiného je nevýstižné). Čím výš, tím víc. Situace, v níž se teď nacházíme, to ukazuje naprosto dokonale.

Unknown řekl(a)...

"Vždyť učit je poslání" - omlouvám se za tuto provokaci v této situaci.
Nezbude tedy nic jiného, než si za své nakoupit předražené respirátory vyšší třídy. Učit za každého počasí s plně otevřenými okny a rezignovat na nehygienické chování žáků (nedá se to uhlídat). Škola se tak stává ideálním inkubátorem SARS-CoV-2. Jak už to jinak udělat, když promořenost české populace SARS-CoV-2 je jen k 1%. Logicky se pak situace projeví na hromadě nakažených rodičů v produktivním věku, kteří budou chybět nejméně měsíc v práci.

Knut Klapka řekl(a)...

Samozřejmě. Proto je to celé od začátku naprostý nesmysl a totální zhovadilost, a nejen z hlediska učitele. Otevření škol přispěje výrazně k tomu, že čas, který jsme získali včasným lockdownem, bude z větší části promrhán. Jediným rozumným řešením bylo nechat školy prostě zavřené do prázdnin a naplánovat a připravit všechno na září. A nestalo by se vůbec nic. Tedy stalo - bylo by méně nakažených a mrtvých.

arrra řekl(a)...

Náš pan ministr to "drakonicky" přehrál na učitele a hlavně ředitele škol. Trochu nefér, ne?

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pan Plague se zase předvedl. Způsob, jakým přehrál všechno na školy a učitele, je doslova otřesný. Učitele vůbec nezmiňuje, ti jsou pro něho vzduch...
Kombinace člověka, který dělá ministra školství, a přitom to základní a střední vůbec nezná, s poradci, kteří taky nikdy neučili, je pak už je tragikomedie. Taková typicky česká.
Ovšem pár jedinců si pořád ještě myslí, že jeho čirý oportunismus, zbabělost a neschopnost vypracovat jasný plán a ve vládě ho prosadit, je ve skutečnosti uvážlivost. Bože můj!

Ještě někdo pochybuje, že tenhle člověk je nejstrašnější, nejpříšernější a teď už i nejostudnější ministr školství od roku 1988?

Zuzka Růžičková řekl(a)...

„aby se mohli žáci, studenti a rodiče seznámit, kdo je riziková skupina, ".....řekl ministr školství,který má myslet především na učitele...

mirek vaněk řekl(a)...

A co hrdinné odbory? Hrdinně mlčí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Mají to propočítané - jestliže se učitelé nebo další personál )případně i žáci) nakazí, tak už bude červenec a dovolené. Jak to bude s mateřinkami nevím.
Celkově je to na palici.

arrra řekl(a)...

Dobrý den. V tom manuálu podle mne chybí, jak bude dál fungovat výuka ve škole, pokud se tam virus objeví. V některých organizacích a firmách mají například dvě směny, které pracují tak, aby se nepotkávaly a mohlo to fungovat dál. Škola za uvedených pokynů by asi musela znovu zavřít a všichni, kteří tam byli, jít do karantény.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Podle mne ty manuály ještě nemají.Kdyby to bylo hotové, tak to dali školám hned. Nejspíš teď číhají na všech forech a diskusích, aby doplnili na co zapomněli a pak to budou vydávat za svou pilnou práci.

Knut Klapka řekl(a)...

"A co hrdinné odbory? Hrdinně mlčí."

Odbory jsou mrtvé.
A nejde jen o to, že Dobšík je zalezlý jako vždy.
Tady totiž nebyly skutečné odbory, kam paměť sahá. Posledních třicet let známe, předtím ROH (taky známe), a co předtím? Možná první republika, ale kdo o tom co ví?
Odbory jsou ve školství nefunkční na všech úrovních. Nulová opora pro učitele, nulová protiváha vedení a moci. Ti, kdo tu odborovou stafáž tvoří, jsou až na výjimky deformováni stejným strachem jako celé školství.
A ten Dobšík by si měl pořídit tričko s nápisem Konec živých učitelů.

"Podle mne ty manuály ještě nemají.Kdyby to bylo hotové, tak to dali školám hned. Nejspíš teď číhají na všech forech a diskusích, aby doplnili na co zapomněli a pak to budou vydávat za svou pilnou práci."

Báječné, paní Karvaiová. Tohle je nejdokonalejší charakteristika "práce" toho "ministerstva", na jakou jsem kdy narazil.

Unknown řekl(a)...

Zaslouží si školství, v zemi Komenského, takové MŠMT (rozsáhlý úřednicko byrokratický aparát) a takové žluťácké odbory? Kam jsme se to dostali.

Okomentovat