18.5.20

Michaela Endrštová: Do škol se v červnu mají vrátit i žáci druhého stupně a středoškoláci. Návrh ministra Plagy pedagogy zaskočil

Už příští týden se na základní školy budou moct vrátit děti z prvního stupně. Rodiče je do výuky mohou přihlásit nejpozději v pondělí, ředitelé proto dosud nevědí, kolik žáků přesně přijde. V minulých týdnech už ale vymýšleli, jak dětem uzpůsobit rozvrh, poskládat je do skupin a zajistit jim učitele tak, aby dodrželi opatření vlády. Řešili, zda mají dostatek vyučujících či tříd. Sotva se na novou situaci stihli adaptovat, zaskočila je další novinka. Dětí by se do škol v blízké době mohlo vrátit víc. "Stojím o to, aby se do škol v červnu vrátily i děti z druhého stupně," řekl minulý týden poslancům ministr školství Robert Plaga (ANO). Dřívější návrat by mohl platit i pro středoškoláky.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Také řediteli zmíněné Základní školy Profesora Švejcara Ondřeji Lněničkovi vadí, že se informaci dozvěděl z médií. "Nevíme, jakým způsobem a za jakých podmínek by se děti měly vrátit. Potřebujeme tu informaci co nejdřív, abychom se na to mohli nachystat," říká Lněnička. Plaga argumentuje tím, že informace o možném návratu dětí na druhý stupeň je uvedená v harmonogramu uvolňování. Ten ministerstvo školství vyvěsilo na svém webu.

V harmonogramu se píše, že je od června možná realizace konzultací či občasných vzdělávacích aktivit v menších skupinách žáků druhého stupně, a to ve stěžejních předmětech a formou třídnických hodin. Také se v něm píše, že se do škol budou moct v červnu vrátit středoškoláci. To ale pouze v případě, že se situace okolo koronaviru bude i nadále vyvíjet příznivě. "Naším primárním cílem je umožnit praktickou výuku, která by se mohla konat například v dílnách či školních kuchyních. Záležet ale bude především na organizačních možnostech školy," sdělil HN ministr Plaga.
7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stojím o to, aby se do škol v červnu vrátily i děti z druhého stupně

Tak šup tam s nimi!
Kde to vázne?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Jasně, Plaguesi, maturity, přijímačky a ještě výuka v červnu na SŠ. Hoďte na něj deku...

Vít Tomis řekl(a)...

Jaká výuka. Normální hlídání "dětí". Výuka přece není podstatná ani v běžných podmínkách. Bude možné udělat několik čárek za projekty a bude možnost zase něco kontrolovat.

Eva Adamová řekl(a)...

Já bych zase, pane ministře, docela stála o to, aby se školy alespoň v rochu normálním módu rozjely v září. Začni šupky dupky vymýšlet, jak na to, a nevypouštěj do éteru neuskutečnitelné fantasmagorie na červen.

Unknown řekl(a)...

V žádném případě se žáci druhého stupně nesmí učit, známkovat, ale distanční výuka jede i nadále. Do školy si jdou pokecat (jako do hospody). Učitelé si s nimi budou celý měsíc vykládat, jak bylo, kam pojedou na dovolenou, jak se vyspaly, co měli na snídani, co budou dělat odpoledne,...Fakt super.

Knut Klapka řekl(a)...

To buďte v klidu, paní Adamová, žádné září se na nejvyšší úrovni vymýšlet nebude. Právě proto, že by to bylo rozumné a potřebné. To nevíte, kde jsme? Uplynulé dva měsíce musely ze všech případných iluzí vyléčit i nejshovívavějšího optimistu.
V tom září se prostě nastoupí jako obvykle, nanejvýš zas spadne nějaký manuál zdůrazňující nutnost hygienických opatření, zejména častého mytí rukou. A bude se čekat, co to udělá. Případné nákazy se budou řešit na úrovni jednotlivých škol, například uzavřením postižených tříd na čtrnáct dní. Kdyby snad někde onemocnělo příliš mnoho nezodpovědných pedagogů, takže by to ten zbytek fakt neusuploval, tak se holt zavře škola, ovšem ředitel bude muset prokázat, že vyčerpal všechny ostatní možnosti řešení situace. A tak podobně. Příští rok bude velmi veselo.
Jediné opatření, jež snad lze před zářím s nadějí očekávat, je nástup učitelů hodně brzy v srpnu. Se přece musí všecko připravit, ne?

Ygrain řekl(a)...

Jasně, Plague. A co tam asi ten měsíc budou dělat, kromě toho, že se jim v těch 34° budou vařit mozky? Ono to totiž má svůj dobrý důvod, že v červnu už se toho obvykle moc nedělá - skoro bych řekla, že za současného stavu toho doma udělají víc.

A mají-li být skupinky do 15 ks, asi aby výuka probíhala i v jídelně a kotelně a nastoupili k tomu vysloužilci, ne? Na jednu stranu mi vadí, že ministr k nám téměř nepromlouvá, na druhou stranu, když už něco vypustí z úst, bývalo by snad lépe, aby mlčel.

Okomentovat