20.5.20

Melanie Krýslová: Kdo může přijít do školy? Někteří žáci musí zůstat doma, protože na ně nebude kapacita

Resort školství sepsal „zakázaná“ kritéria, jež školy nemohou brát v úvahu při stanovení, kdo se vrátí do lavic a kdo ne při zahlcení nad rámec 15členných skupin. Manuál těch „správných“ ale nedodalo.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Podle manuálu ministerstva zdravotnictví si měly školy samy určit, jak mají ve výběru postupovat, a následně podmínky oznámit rodičům. „Vím, že kolegové dávali kritéria, jako třeba to, že zaměstnaní rodiče mají přednost před těmi, kteří nechodí do práce. Ale v úterý ráno jsem objevil na stránkách ministerstva školství seznam zakázaných kritérií, který tam doposud nebyl. Musím říct, že mě osobně to zklamalo, protože tohle kritérium je mezi těmi zakázanými. A přitom je podle mého legitimní a logické,“ řekl serveru Lidovky.cz Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol.

Jedním z argumentů návratu nejmenších dětí do škol bylo, že to značně odlehčí pracujícím rodičům.

Jenže ministerstvo školství sepsalo seznam „zakázaných“ kritérií, jimiž se ředitelé při výběru řídit nesmějí. „Škola nemůže stanovit pravidla o tom, že nepřijme děti rodičů, kteří jsou na homeoffice, berou ošetřovné, jsou na mateřské/rodičovské dovolené, patří do rizikové skupiny a podobně,“ stojí v manuálu na webu resortu.

Podle Černého se tak nabízejí další varianty, jak vybrat děti, když jsou kapacity naplněné. „Samozřejmě někde platí: kdo dřív přijde, ten dřív mele. Ale jeden kolega to třeba dělá podle abecedy. Je to šílený, ale fakt to udělal,“ dodal s nadsázkou Černý s tím, že chápe, pokud budou rodiče naštvaní. „My jsme si to ale nevymysleli,“ dodal.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Někteří žáci musí zůstat doma

A tolik se těšil...
vnitřně motivování na zpětnovazební naplňování svých oprávněných vzdělávacích potřeb.
To je ale ta ze všeho úplně nejvíc nejnechutnější segregace, o jaké kdy pytlici slyšeli!

Okomentovat