12.5.20

Martina Spěváčková: Ministr řekl, jak budou do prázdnin fungovat školy

Někteří studenti se vrátili do školních lavic. Ti, které čeká maturita, už vědí, že se jí nevyhnou. Co ještě čeká české žáky po návratu z nedobrovolných prázdnin? Martině Spěváčkové v pořadu Seznam Zprávy Výzva odpovídal ministr školství Robert Plaga.Video na Seznam Zprávy.

Z otázek a odpovědí vybíráme:

7:10 Erich Dvořák se ptá přes mail: Je manuál, co vydalo MŠMT, právně závazný? Není to ani zákon, ani vyhláška. Je to jen doporučující dokument? Bude platit i po skončení tzv. „nouzového stavu“ a pokud ano, na základě čeho?

Není to zákon, není to ani vyhláška. Manuál má napomoci školám z pohledu hygieniků a epidemiologů. Každopádně části toho manuálu závazné jsou. Týká se to například nošení roušek, to je opatření ministerstva zdravotnictví.

Nikdo si nemyslí, že nedojde ke kontaktu žáků. Je potřeba to ale co nejvíc omezit, to platí v celé společnosti.


21:20 V případě obnovení mateřské školy ztrácejí nárok na ošetřovné všichni rodiče, bez ohledu na to, zda se dítě do mateřské školy rozhodnou pustit nebo ne. Proč by měl o příspěvek přijít i rodič, jehož dítě chodit do školky nebude?

Vláda jedná o srovnání podmínek. Není to zákon ministerstva školství, jde o zákon ministerstvo práce a sociálních věcí, který přijalo v nouzovém stavu. Školky ministerstvo školství nezavřelo, to záleželo na zřizovatelích, proto to bylo tímto způsobem nastavené.

Myslím si, že v tomto týdnu by to mohla sněmovna vyřešit. Pevně věřím, že ve prospěch rodičů.


2 komentáře:

Beny řekl(a)...

Na konkrétní otázku nejasné odpovědi kličkující kolem problému.

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Možná bychom si měli říct, kdo tu v ČR otvírá a zavírá školy, jakou roli hraje MŠMT a jakou zřizovatel. O tom se vůbec nepíše a nemluví. A s tím souvisí i odpovědnost. A způsobilost k právním úkonům.

Okomentovat