22.5.20

Martin Zvěřina: Česko za školou. Generace zdravých negramotů nepředstavuje nadějnou budoucnost

O děti jsme se aktuálně postarali, ty, které nutně potřebují, kvůli přijímačkám nebo maturitám, už školy navštěvují. Ale co ty, které zůstaly doma? Těm „odpadlo“ čtvrt roku výuky, což by nebyla katastrofa, kdyby se podobná situace už neměla v příštích letech opakovat. Jenže opakovat se může.


Z komentáře v Lidovky.cz vybíráme:

Opakované vyhnání dětí ze škol je nežádoucí. Ale připravuje někdo plány pro učitele, žáky, pro jednotlivé vzdělávací stupně? Vymýšlí někdo ochranu ohrožených učitelů v rámci příprav na další vlnu? Existuje plán, jak zapojit děti, které dosud domácí vyučování ignorovaly? Nic ve zlém, ale generace zdravých negramotů nepředstavuje nadějnou budoucnost naší země.

6 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

To je ten problém. Všichni plkají, jak budou ve třídě s rouškou či bez ní apod. a nikdo neřeší výuku a její obsah. To, že příští rok budou muset učitelé dohnat nestihnuté učivo(pokud bude výuka normální) letošního roku a červen na krku.
Pochybuji, že ministerští úředníci budou o prázdninách tvořit vyhlášky ve spolupráci se školami. Červen je na krku a co s ŠVP. Nebo 30 června přijde příkaz předělat ŠVP? Při ignoraci a hlouposti státního )úředníka je to možné.
A co teprve pokud v září normální výuka nebude. Co budou mít učitelé v ruce? Budou mít ruce holé a bezbranné, jako teď po ministerské vyhlášce o hodnocení? Bude zde spousta webinářů na obehrané téma(propagace google clasroom, teams či jiné platformy, podle zaměstnavatele a simpatií školitele). Jaké ale budou práva a povinnosti žáků a rodičů při online vzdělávání? O učitelích ani nemluvím. Už by se mělo intenzivně pracovat na řešení, ale nic se nekoná. Možná pár chytrých, kteří vyplodili to málo a tu hrůzu, co ministerstvo zatím zveřejnilo, už něco chystá. A to se začínám bát!

Ygrain řekl(a)...

Vzhledem k tempu a kvalitě, jakými ministr vynáší své výroky, očekávám řešení tak cca v listopadu, v podobě nějakých "velmi užitečných" doporučení, a školy a učitelé budou opět ponecháni, aby si to každý řešil, jak chce či umí. Něco praktického, jako například legislativní rámec pro distanční výuku, stanovení hodnocení a výstupů, zajištění technických prostředků pro školy a sociálně slabší rodiny, neočekávám ani náhodou.

BTW, jaké dohánění? Probírám, procvičuji, a někdy to jde dokonce lépe, protože odpadli vyrušující otravové. - Vzpomínám taky na oblíbený seriál Skippy, kde děti bydlící daleko od civilizace v australské buši měly pouze distanční výuku přes rádio...

Silvie A. řekl(a)...

Jo, generace zdravých negramotů nepředstavuje nadějnou budoucnost.
A stejně tak několik generací zdravých flákačů nepředstavuje nadějnou budoucnost.

Ty generace flákačů český "stát blahobytu" dlouhodobě platí a nevypadá, že by s tím placením chtěl přestat. Když si k tomu přibere ještě placení těch negramotů, státní úředníci si ani ničeho nevšimnou.

P. Vršecký řekl(a)...

Dokud i celoživotní flákač a třeba i kriminálník bude mít stále voličské právo, nezmění se nic. Jak říkal soudruh Špidla "Zdroje jsou!"

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dokud i celoživotní flákač a třeba i kriminálník bude mít stále voličské právo

Pitomců a trdel je nepoměrně víc. Viz výsledky voleb...
A nabídka politických stran, samozřejmě.
Přiměřeně normální lidé, pokud ještě někde jsou, přiměřeně normálně žijí a pracují.

Silvie A. řekl(a)...

Dokud i celoživotní flákač a třeba i kriminálník bude mít stále voličské právo

Ve volebním právu flákačů a kriminálníků ten problém nespočívá. Demokracie (nad rámec obce) je nefunkční principiálně.

Okomentovat