25.5.20

Martin Fendrych: Škola volá. Když učitelé návrat zvládnou, mohou vést armády do války

Dát tohle všechno dohromady vyžaduje mimořádné organizační schopnosti, velkou souhru všech zúčastněných. Ani náhodou se nebavíme o normální výuce.

Z komentáře na Aktuálně.cz vybíráme:

Vedení škol a kantoři mají za sebou perné časy. Většina se horečně učila nové věci, on-line výuku, jednat s dětmi na dálku, v přímých přenosech, po mailech, jinak. Nová zkušenost, nové dovednosti. Mnozí kantoři trpěli, učit bez osobního kontaktu je nenormální, život stojí na setkávání, nedá se odehrát přes Skype.

Nic proti tomu, co především základní školy a jejich první stupně čeká teď. Zvládnout všechna nařízení, hygienická opatření, logistiku nemíchání skupinek do 15 dětí, je úloha mimořádně složitá. Uvedu příklad malé, na jazyky zaměřené školy v Praze. Co musí zařídit, udělat, denně dodržovat, aby se děti mohly vrátit do lavic. Vedení velkých škol na tom je ještě hůř.

Návrat po prázdninách 1. září je proti tomu čajíček, 25. květen je řádově komplikovanější, na vedení škol klade obří odpovědnost. Platí zákon o ochraně soukromých dat (GDPR), což znemožňuje zveřejnit jména dětí ve skupinkách (a skupiny musí být určeny přesně). Nelze je ani vyvěsit na dveře školy, ani poslat hromadným mailem. Takže všechno rodičům každého prvňáčka až páťáčka mailem zvlášť.

V této malé škole existuje pět přístupů do budovy. Děti, které se vracejí (část zůstává doma), se každý den sejdou před svou přístupovou cestou. Skupinek mají z deseti tříd 20. Každá skupinka má jednoho stálého vyučujícího. Ten čeká před přiděleným vstupem, třímá deštník jedné barvy, aby byl poznat. Děti často nebudou mít svého třídního, ale třeba družinářku, asistenta, jazykářku.

Žádné komentáře:

Okomentovat