25.5.20

Marek Výborný: Ministr hodil fungování škol na jejich ředitele

Téměř šest let vedl Marek Výborný jako ředitel gymnázium Mozartova v pardubických Polabinách. Škola pod jeho vedením získávala na prestiži a samotnému se mu z pozice odcházet moc nechtělo. Ovšem lidé ho zvolili poslancem za KDU-ČSL a později ho spolustraníci vybrali jako předsedu tradiční partaje.

Z rozhovoru Milana Zlinského s Markem Výborným v MF Dnes - Pardubický vybíráme:

Co vidíte jako nejhůře splnitelné nařízení, které má od dnešního dne platit ve školách?

Počítat s tím, že se děti na ZŠ nepotkají, že se udrží v uzavřených skupinách, si mohl myslet snad jen někdo, kdo nemá o školství žádné povědomí. Osobně bych za této dobře se vyvíjející epidemiologické situace základní školy otevřel ve standardním režimu, s rouškami například na pohyb po škole o přestávkách a samozřejmě na dobrovolnosti docházky dle rozhodnutí rodičů. Udělalo to tak sousední Sasko a myslím, že by se tím nic nezkazilo.

Dá se dle vaší zkušenosti zvládnout nastolený model kombinované výuky doma a ve škole?

To bychom dělali z učitelů supermany. Nedovedu si představit plnohodnotnou výuku jedním učitelem ve škole a současně distanční formou pro děti doma. Proto říkám, buď jsme měli nechat školy zavřené a učit distančně, a nebo je naopak otevřít pro dobrovolnou docházku všem bez omezení.

Doženou žáci a studenti zameškané měsíce?

Toho bych se nebál. Neměli prázdniny! Naprostá většina škol a učitelů se dokázala velmi rychle přizpůsobit a mají můj obdiv za to, jak přistoupili k online výuce. Vidím to i na vlastních dětech, často musely pracovat i dopoledne a večer. Určitě
nezahálely. Mimochodem se ukázalo, že digitalizace a schopnost využití IT ve školách je výrazně lepší, než jsme si mysleli na začátku roku.

Žádné komentáře:

Okomentovat