5.5.20

Kristína Paulenková: Zpátky do školky. Děti musí splnit podmínky

Školy mají těžko splnitelný návod, jak otevřít Výdej obědů, ale i neplacené volno pro učitele z rizikových skupin ředitelům zamotaly hlavu. Odložit botičky, převléct, změřit teplotu, umýt ruce a hurá za kamarády. Některá města opět otevírají mateřské školy, ale za specifických podmínek. Školky po příchodu pandemie nezavřelo ministerstvo školství, ale jejich zřizovatelé – tedy obce.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Zájem je zatím ze strany rodičů vlažný. „Přihlásilo se nám 28 dětí s tím, že přednost měli předškoláci s povinnou předškolní docházkou,“ popisuje Šárka Michlová, vedoucí učitelka z Mateřské školy Větrník v Nymburce, kde mají za normálního provozu čtyři třídy.

Nakonec včera přišlo dvanáct dětí. Ministerstvo školství odeslalo mateřským, základním i středním školám o víkendu manuály, jak mají zařídit provoz v době koronaviru.(...)

Například v Hradci Králové se včera školky rovněž otevřely. Normálně tam chodí do školek 2 900 dětí, k obnovené docházce se jich zatím přihlásilo jen 180.

Ve školách, které se chystají na znovuotevření, si lámou ředitelé hlavu nad obtížně řešitelným hlavolamem. Ten jim zadalo o víkendu ministerstvo školství. Úřad ve snaze zajistit co největší bezpečnost dětí i zaměstnanců a zároveň obnovit částečně školní docházku vydal pro školy manuál se souborem hygienických a bezpečnostních předpisů.

Jenže třeba takové vydávání obědů nebude v některých školách snadné zajistit. Na jídlo by měly děti chodit po skupinkách, dodržovat bezpečné rozestupy, nepromíchat se a chodit na etapy.

Otázkou je, jak to udělat ve velkých školách, kde ředitelé očekávají, že nastoupí třeba polovina dětí z prvního stupně. „Když přijde do školy jen na první stupeň 150 dětí, tak vydávání obědů pro těch deset skupin bude trvat přes tři a půl hodiny. To nevím, jak to má v praxi vypadat. Ministerstvo dalo sice ředitelům volnou ruku, ale až příliš. Nemáme přesnější pravidla a jako ředitelé se vystavujeme riziku různých žalob, že jsme nezajistili dostatečné bezpečí, pokud se objeví někdo nakažený,“ říká viceprezident Asociace ředitelů základních škol a současně také ředitel ZŠ Lázně Bělohrad Jaroslav Jirásko. Pochyby panují také nad tím, jak se dohodnout s učiteli, kteří spadají do rizikových skupin.(...)

„Chybějící legislativní pravidla nemohou být nahrazována doporučeními nebo manuály ministerstva školství, protože ty nejsou závazné,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, který sdružuje podle svého webu 2 700 učitelů.

Žádné komentáře:

Okomentovat