2.5.20

Kristína Paulenková: Ministr: Děti ve škole volně běhat nebudou

Ministr školství Robert Plaga vysvětluje, jak to bude vypadat, až se děti vrátí do lavic. Svá pravidla bude mít třeba i vydávání obědů ve školních jídelnách.

Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Podle expertů se epidemiologická situace zlepšuje, do lavic se mohou brzy vrátit deváťáci, je možné, že se školy budou otevírat ještě ve větší míře?

Situace je velmi příznivá, ale varoval bych před tím, abychom si mysleli, že máme vyhráno. Neuvažujeme o tom, že bychom uspíšili návrat žáků prvního stupně před 25. květnem.

Ve třídě budou děti sedět dál od sebe, ale co přestávky? Budou moci jít na chodbu a „blbnout“?

Když jsem mluvil o tom, že se nemají děti při příchodu do školy shlukovat na jednom místě, aby nevznikaly takzvané špunty, aby nebylo moc lidí na jednom místě, režim o přestávkách rozhodně nebude takový, jaký jsme znali. Protože bychom popřeli ten smysl, že se skupiny mezi sebou nepromíchají. Přístup o přestávkách bude takový, možná v různých časech, aby se skupiny patnácti dětí neprotly. Přestávkový režim proběhne, ale standardní přestávka, jak jsme ji znali do 11. března, že děti běhají po chodbách, ta nebude. A doporučení, pokud to je aspoň trochu možné, je trávit přestávky venku.

Školní jídelny se normálně otevírají?

Platí tam pravidla, že se nesmějí skupiny promíchat, ať už při výdeji, či při konzumaci. Ale pokud se obědy budou vydávat postupně, budou se zachovávat dvoumetrové odstupy, tak by jídelny mohly fungovat. Pokud by to v některých jídelnách zajistit nešlo, je možný i režim studených obědů a jejich konzumace ve třídě v homogenních skupinách. Věřím, že pravidla budou proveditelná. Byť, pokud bude na škole velký počet žáků, bude to muset být řešeno nějakým fázováním.

V pondělí dostanou školy jasnou metodiku, jak mají postupovat při znovuotevření. Dostanou i jasný návod na to, kdo z učitelů patří do rizikových skupin?

Debata, kterou jsme měli s epidemiologickým týmem, se zabývala problematikou vymezení rizikových skupin žáků, studentů i pedagogických pracovníků. Součástí dokumentu je čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění a zároveň vymezení osob s rizikovými faktory, jak je vymezuje ministerstvo zdravotnictví.

10 komentářů:

Pepa řekl(a)...

Tak si to trochu hodíme do tužky... Škola se 450 žáky, stravuje se dejme tomu 300, do školy přijde 150, to je 10 skupin, 1 skupina na jídlo 20 minut, to je 200 minut, tři a půl hodiny. Mám dojem, že hygienické předpisy tak dlouhý výdej (ohřev jídla) nepovolují....

Pokud přijdou jen deváťáci, nebude to problém. Ale v září? A když nastoupí většina, což se dá čekat?

Jestli MŠMT číhá na fórech, co zapomněli, tak tady je další návnada :-).

Unknown řekl(a)...

jak jsme ji znali do 11. března, že děti běhají po chodbách, ta nebude

Říkejte to malým dětem na 1.stupni. Ty vám nevydrží 4 hodiny nějakého pevného režimu. Proběhnout se prostě musí, svačit musí,...a jak zamezíte, aby se neshlukovaly? Vše bez roušek. Ruská ruleta pro učitele. Ještě si učitelé můžou utrhnout kopretinu a trhat okvětní lístky. Nakazím se, nenakazím se, nakazím se,....Začali jsme koronavirus podceňovat a tvářit se jako by už tady nebyl. Bohužel, je přítomen a čeká na svou potravu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ale standardní přestávka... že děti běhají po chodbách, ta nebude.

Tak ony ty děti o přestávka běhají po chodbách?
To jakože učitelé nedrží na těch chodbách dozory?
Kdo viděl za posledních dvacet let po chodbě běžícího žáka, nechť to ohlásí na nejbližsí služebně školní inspekce!

Simona Techetová řekl(a)...

Zajímalo by mě, podle jakého klíče budou děti chodit na záchod.

arrra řekl(a)...

Pane ministře, měl jste někdy dozor o přestávce na chodbě prvního stupně školy?

arrra řekl(a)...

Může být vůbec jeden učitel zavřený s dětmi v jedné třídě (možná s krátkou procházkou během dne) od rána od osmi do 16:10 (v pokynu alespoň do 16)? Úvazek 22 týdně, nějak mi to nevychází.

arrra řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Knut Klapka řekl(a)...

"Může být vůbec jeden učitel zavřený s dětmi v jedné třídě..."

To jsou mi dotazy! Jak dlouho učíte? Ve školství může být cokoli. Naprosto cokoli. Nikdo se nikdy ani slovem neozve, leda tak anonymně v diskusi. S tím se přece počítá. Právem.

Knut Klapka řekl(a)...

"Zajímalo by mě, podle jakého klíče budou děti chodit na záchod."

Podle žádného. Jak byste to chtěla v těch deseti minutách udělat? Prostě tam půjdou jako normálně. Vždyť je to taky úplně jedno, v situaci, kdy ve třídě žádné roušky být nemusí. Ale mimo třídu být musí, to zas jo, takže na WC sice v houfech, ale pouze v rouškách, zajistí dozor. Teda dohled. A běda, když mu někdo unikne! Vedením bude kontrolováno, zda dohledy v tomto směru řádně plní své povinnosti, a pak se to bude hodnotit na poradách.
Důchode, důchode, zahrado zelená!

SonaVoj řekl(a)...

Doufám, že nedojde ke konzumací studenych obědu v prostoru třídy. Ta "vůně", množství odpadů z jednorázových obalů či špinavé jidlonosiče mezi učebnicemi ..z toho bude akorát epidemie salmonelózy a žloutenky. Jo a ještě infarktů kuchařek, učitelek a uklízeček. ;D

Okomentovat