5.5.20

Konstantin Sulimenko: Lekce (metaforického) mytí rukou s Robertem Plagou

Pokud to takhle půjde dál, poštve si proti sobě kromě krajů, vládních poslanců a premiéra i učitele a odborníky. A připomínám, že nedostatek zájemců o práci ministra nezachránil ani Vladimíra Kremlíka. Dovolte mi na úvod říct jednu věc: Robert Plaga není špatným ministrem školství. Bohužel aspoň částečně je to tím, jaké tragédie se na MŠMT hrály před ním.

Z komentáře na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Robert Plaga je v tomhle ohledu jiný. Působí jako uměřený a solidní odborník a svoje působení opírá o další odborníky. Když se před rokem a čtvrt začalo mluvit o tom, že ho ve vládě nahradí tehdy vyšachovaný exprimátor Brna Petr Vokřál (také z ANO), byla to právě odborná veřejnost (mezi nimi rektoři, školské odbory, Pedagogická komora, think-tank EDUin a další), u které Plaga našel podporu.

Dávalo to smysl. Školství řídil koncepčně. Racionálně. A jako ministr se postavil absolutně hloupým populistickým návrhům krajů, válčil s vládními poslanci, a dokonce nebyl vždy ve shodě ani s premiérem Babišem, který Plagovi vyčítal hlavně malou mediální aktivitu. Holt, není lehké řídit tak náročný resort, když Babišův školský program zahrnuje v podstatě jen 40 tisíc pro učitele a rychlobruslařskou halu do každé školy.(...)

Pedagogická komora (ta stejná, která Plagu podpořila) teď vyčítá ministerstvu chaotické jednání. A faktem je, že jakkoliv se sanitární opatření dělají bezpochyby s dobrými úmysly, zvlášť komunikace znovuotevírání škol se až hrozivě nepovedla.

Na jednu stranu jsou tu zděšení ředitelé a učitelé základních škol, kteří budou muset nějak zařídit, aby se od sebe prvňáci drželi na dva metry. A také davy uchazečů na přijímacích zkouškách na střední školy (přijímačky jsou z nějakého nepochopitelného důvodu pořád jednou z priorit).

5 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Nejhorší je, že komentátor všem svým tvrzením zřejmě opravdu věří.

arrra řekl(a)...

Zase trochu s černým humorem: Pan ministr za nás učitele určitě bojoval. ALE!!! Na jednáních vlády určitě nosí respirátory a ochranné štíty (na rozdíl od žáků a učitelů ve třídách) a tak ho asi nikdo neslyšel. :)))

Silvie A. řekl(a)...

byla to právě odborná veřejnost (... think-tank EDUin ...), u které Plaga našel podporu

Co že jim z té "odborné veřejnosti" vypadnul Pepek Vyskoč?

Unknown řekl(a)...

Kdy že budou volby?

mirek vaněk řekl(a)...

To je tak, když komentátor nakoukne do problematiky jednou za 3 roky a napíše své dojmy.
Při nástupu do funkce měl ministr širokou podporu. Všichni doufali, že konečně něco rozumného udělá a pro školství to bude přínosem. Po dlouhém rozmýšlení začal konat. A v tom okamžiku mu tleskali už jen neziskovky a profesionální zlepšovatelé, kterým připravoval práci. A poctiví udření učitelé si odplivli a postupně s narůstajícím počtem "odborných" vyjádření začali nevěřícně kroutit hlavou. Situace se moc nezlepšila. Zvedly se platy. Revize RVP se zastavily, protože ideologům a politickým vůdcům se nelíbilo kam to s účastí učitelů a ředitelů směřuje. Koronavirus nemohoucnost úředníků ukázal v plné nahotě.
Vůdcové místo aby vedli, tak vytvářeli chaos či vyčkávali až to vyhnije.

Okomentovat