4.5.20

Když ministerský web spravují pojídači koláčů

V roce 1983 publikoval Ed Post ze společnosti Tektronix, Inc., parodický text Real Programmers Don't Use Pascal, jehož úvod nám může částečně ozřejmit, proč web Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy stále padá: "Je zřejmé, že je potřeba ukázat rozdíl mezi typickým, vysokoškolsky vzdělaným hráčem videoher a opravdovým programátorem. Ukáže-li se tento rozdíl dostatečně jasně, dá se dětem šance, aby aspirovaly být podobní svým otcům. Pomůže to rovněž zaměstnavatelům opravdových programátorů tím, že jim to ozřejmí chybu, které se dopouštějí, když nahrazují opravdové programátory ve svém týmu mladými hráči her (a šetří tím platy)."

Trochu jsem se v minulém odstavci snažil čtenáře zmást (doporučuji si přesto přečíst alespoň překlad odkazovaného textu), ale pokusím se to napravit dvěma příhodami ze života. Někdy v půlce 90. let jsem testoval jako stálý externí spolupracovník měsíčníku CHIP vývojářský balík, který se dostal do portfolia světového giganta. Postěžoval jsem si tehdy v jeho pražské pobočce, že mi běží na počítači příliš pomalu. Kupte si dvojnásobek paměti, zněla dobrá rada. Vývojářský balík stál tehdy několikanásobek průměrné měsíční mzdy a další doporučená paměť taky nebyla laciná. O pár let později jsem pracoval v redakci online deníku a vzhledem k tehdejšímu internetovému připojení jsme optimalizovali obrázky a na stránkách šetřili doslova každý byte.

Dnes je hardware ve srovnání s tehdejšími časy neuvěřitelně laciný a za cloudová řešení se platí jen minimální poplatky. Stejně tak máme dnes kapacitu linek o tři až čtyři řády vyšší. Přesto nám ale weby Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy stále padají...

V jednou už zřejmě zcela ztraceném satirickém článku v onom online deníku jsem před dvaceti lety definoval pseudokoeficient, který se počítal z podílu užitečných dat v souboru či webové stránce a velikosti tohoto souboru či kódu stránky. Dnes jsem si na něj při prohlížení Souboru hygienických pokynů pro školy a školská zařízení vzpomněl. Například soubor Ochrana zdraví a provoz základních uměleckých škol v období do konce školního roku 2019/2020 ve formátu PDF má velikost 1,19 MB, přitom je v něm pouze 11675 znaků užitečného textu (opomineme-li duplicity s dalšími publikovanými soubory). Čili jen setina velikosti souboru!

Tím samozřejmě nechci správce webu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy omlouvat. Jeho neschopnost zajistit provoz v nouzovém stavu je naprosto neomluvitelná, přitom by stačilo tak málo... To by ale na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy nesměla být další generace pojídačů koláčů!

5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Zkoušeli jste někdy na webu ministerstva něco najít, když jste neměli odkaz? Já jo. A nikomu to nepřeji. Holt profesionalita hodná úrovně školství(platu i schopností).

Je mi úplně jedno, jestli to dělá programátor či pojídač koláčů, ale očekávám funkčnost v reálném čase. Jinak to nemá smysl a kazí to image.

Zen řekl(a)...

Mno, takze postupne:
- ten web s nejvetsi pravdepodobnosti bezi na HW MSMT, takze o nejakem cloudu je zbytecne diskutovat
- redakcni system si nedelalo ministerstvo samo, ale koupilo ho od QMS, s.r.o (hmm, v roce 2013 - pekny dedecek)
- z toho take vyplyva, ze prechod na cloudove reseni by nebyl trivialni
- kdo jim dela spravu jsem tedy nedohledal, ale jak znam instituce, tak spravce je ten posledni, kdo muze do neceho mluvit

Janek Wagner řekl(a)...

Re: Zen: Minimální úpravy by umožnily zátěž přesunout do libovolného cloudového úložiště, případně se dají využít různé služby pro podobné případy.

MŠMT koupilo před pár lety za několik milionů nový CMS, ale nenasadilo...

O hlouposti tvůrců stonásobně větších souborů nemluvě...

Z Pedagogicke.info si stáhlo soubory již téměř 21000 čtenářů ;-)

Silvie A. řekl(a)...

bezi na HW MSMT

Pro web silně navštěvovaný veřejností nic moc, ale obecně to není úplně špatný nápad.

jak znam instituce, tak spravce je ten posledni, kdo muze do neceho mluvit

Jak znám jedno ministerstvo (jiné než MŠMT), platí to obecněji. Kdokoli, kdo čemukoli rozumí, je odstaven od rozhodovacích pravomocí. (Nevěděl by o tom něco pan Wagner?)

Na druhé straně znám jednu školu, pro kterou by bylo požehnáním, kdyby tamější správce byl tím posledním, kdo může do něčeho mluvit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ve formátu PDF má velikost 1,19 MB, přitom je v něm pouze 11675 znaků

Pytlici nejsou žádní ajtý expertí, a tak jim ale doopravdy vrtá hlavou, jak se to dá narafičit...

Okomentovat