16.5.20

Josef Mačí: Nerovnosti ve vzdělávání přetrvávají. Není vůle to změnit, shodují se odborníci

V českém školství přetrvává pohled, že je děti nutné co nejdříve rozdělit na dobré a špatné a každé skupině se věnovat zvlášť. Právě proto ale v Česku nemají děti stejnou šanci na vzdělání a koronakrize to jen potvrdila.

Z článku v Seznam Zprávy vybíráme:

„Šetření České školní inspekce proběhlo mezi řediteli, takže nemůžeme zcela vyloučit, že došlo k určitému zkreslení kvůli tomu, že se ředitelé mohou snažit prezentovat výsledky svojí práce v lepším světle nebo nejsou o situaci dobře informováni. Úplně přesně tak nevíme, s jakým podílem dětí učitelé pracují jen velmi málo nebo vůbec,“ říká Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, která se nerovnostem ve vzdělávání dlouhodobě věnuje.

Největší problém je to u sociálně znevýhodněných dětí. Jim pomáhá řada organizací, například Člověk v tísni, Nadace OSF, Agentura pro sociální začleňování nebo Romea. Straková ale varuje, že se problém netýká jen nejpostiženějších rodin.

„Máme většinou tendenci přemýšlet o sociálně znevýhodněných rodinách, které jsou v péči nějakých nevládních organizací, podle mě ale existuje poměrně široká šedá zóna rodin, které nejsou v péči takových organizací, ale přesto nejsou schopné dětem ve vzdělávání asistovat. A o těch nevíme vůbec nic,“ myslí si Straková.(...)

„Na segregovaných školách se nerovnosti moc neposílily. Jejich žáci totiž fungují dost podobně. Před koronakrizí se učili minimálně a během koronakrize vůbec. To se ale na jejich znalostech prakticky vůbec nepozná, protože jsou tak jako tak vachrlaté. Kde to bude mít ale fatální dopad, jsou školy, kam chodí mainstreamové děti a kam jsme se třeba zrovna my snažili posunout některé žáky ze znevýhodněných rodin. Jejich rodiče ale teď nemohli učitelům tak dobře asistovat jako mainstreamoví rodiče, takže mezi těmito žáky se nůžky rozevřou hodně,“ odhaduje Hůle.


4 komentáře:

Lexxa řekl(a)...

Zase jeden článek, který potvrzuje, že za všechnu tu segregaci a diskriminaci může škola potažmo učitelé. Přitom názory v článku uvedené jsou jen domněnky a spekulace. Tady někdo zase hodně trolí a doufám, že vrchní elf je v pohotovosti.

mirek vaněk řekl(a)...

Bláboly. Fráze. Nafukování a překrucování problému, který je menšinový. Mainstréamoví rodiče. Ti co nedovedou asistovat...

Problém nejsou ti, co nedovedou, ale ti co nechtějí a veškerou činnost bojkotují. To je neřešitelné.
Ti co nedovedou, o ně se zkušení učitelé postarají(nedostatek zkušených učitelů není vina učitelů). Děti do školy dojdou, zavolají si, spojí se, když chtějí i když na ně rodiče kašlou. Ale u rodičů, kteří snahu bojkotují a mnohdy svým dětem škodí. Tam není zastání. Dítě je majetkem rodičů i když se o něj kolikrít rvou jako zvířata. Jenže tam by neziskovky pohořely, tak to hodí na učitele.

Unknown řekl(a)...

Monopolní kapitalismus v době globalizace je rozhodující pro ekonomiku rodin. Škola je až konečným článkem tohoto procesu. A škola je v tomto nevinně. Máme tady sociální odbory, hromady pracovníků z neziskovek. Učitelé ke všem žákům přistupuji stejně, žádnou segregaci nevidím. Ale vidím stále narůstající vyloučené lokality a s nimi spojené sociálně-ekonomické problémy dětí. Pravdou však taky je, že co má ruce a nohy "prchá" před inkluzí na víceletá gymnázia a do soukromých škol, jen zbídačení učitelé veřejného školství zůstávají. V době globalizace neřešitelný problém.

Nicka Pytlik řekl(a)...

přetrvává pohled, že je děti nutné co nejdříve rozdělit na dobré a špatné a každé skupině se věnovat zvlášť

Pytlici to říkají pořád... žádné sortýrování, žádné speciální podmínky!
Ke všem stejně, důsledně a naprosto.
Nestíháš? Zaostáváš? Je toho na tebe moc? Nu, což se dá dělat.
Pravidlo zní jasně. Padni komu padni. Už žádné ohledy, žádné doučování.
Rovné podmínky jsou zákon!
Děti touží po kvalitě, jako po ničem jiném, a víceletých gymnázií je málo.
Je snad nějaký problém nasadit gymnaziální laťku na všechny základní školy?
A konečně už ta nižší gymnázia zrušit stejně, jako speciální školy?

Okomentovat