1.5.20

Josef Mačí: Deváťáky do škol pustíme, ale druhý termín přijímaček nebude, říká Plaga

Vláda na čtvrtečním jednání odsouhlasila, aby se deváťáci vrátili do škol už 11. května. Zůstane ale u jednoho termínu jednotné přijímací zkoušky, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy ministr školství Robert Plaga (ANO).

Z rozhovoru na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Jak bude vypadat návrat deváťáků do škol? Podobně jako u maturantů nepůjde o výuku, ale pouze o přípravu na jednotné přijímací zkoušky?

Volání studentů po přípravě na přijímací zkoušky, a zejména na jednotnou přijímací zkoušku, je poměrně silné. Zvlášť v situaci, kdy je z epidemiologických důvodů letos jenom jeden termín. Chtěli jsme jim proto vyjít vstříc. Představa je taková, že se budou připravovat na jednotnou přijímací zkoušku, což určuje i ten obsah, protože jednotná přijímací zkouška se skládá z češtiny a matematiky. To je také bude ve školách čekat. Nepůjde o návrat k výuce a přeplněnému rozvrhu.

Když jde o přípravu na jednotnou přijímací zkoušku, proč se nemohou vrátit i žáci pátých a sedmých tříd. Některé z nich rovněž čeká jednotná přijímací zkouška na gymnázia?

Vycházíme z původního rozvolňovacího scénáře, který jsme představili, a každý ten krok konzultujeme s epidemiology. Jde ale i o to, aby to bylo na školách proveditelné. Z šetření Asociace ředitelů základních škol například vychází, že 30 procent škol bude na štíru i s těmi 15člennými skupinami, nebo budou muset využít nějaký speciální mód, aby jejich fungování vůbec zabezpečily. Je tak třeba brát v potaz i to hledisko prostorové, a to se v tom samozřejmě promítá. Uznávám, že v tom postupném návratu jdeme podle priorit, a situace deváťáků, které čekají přijímačky na střední školy a i ukončení školy základní, je nejpalčivější. Já bych byl samozřejmě nejradši, aby se do škol vrátili všichni žáci a studenti bez omezení, ale to není bohužel možné.

Žádné komentáře:

Okomentovat