19.5.20

Jiří Drahoš: Výzva za spravedlivější známkování ve školách

Naše školství de dlouhodobě potýká s nerovným přístupem děti ke vzdělávání a současná situace jen prohloubila rozdílné podmínky, které žáci a studenti momentálně mají nejen při přípravě na maturity či přijímačky. Výuka na dálku zároveň ukázala, že zejména na prvním stupni základních škol není známkování podle tradičních postupů dostačující. Spolu s kolegy poslanci a senátory, kteří se dlouhodobě věnují školství, proto senátor a předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiří Drahoš vyzval ministerstvo, aby veřejně mnohem více než doposud podpořilo možnosti slovního a formativního hodnocení. Je to příležitost do budoucna, jak zlepšit české vzdělávání.
5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Se tedy sešli... dárečci.
To ale nemají z vlastní hlavy. On je někdo navedl.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestli to tedy pytlici dobře pochopili,
spravedlivějším známkováním je slovní a formativní hodnocení.
Asi jako, že rychlejší chůzí je jízda na kole...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Jsem češtinář, ale měl jsem problémy formulovat slovní hodnocení tak, abych se při počtu 150 žáků neopakoval. Nemůžu si pomoct, ale chtějí-li rodiče slovní hodnocení, ať přijdou do školy, tam se jim ho dostane, a navíc mohou na názor učitele ihned reagovat, nechat si některé věci dovysvětlit apod. Koneckonců k tomu přece slouží primárně třídní schůzky.
A to nemluvím o naprosto neúnosné a výslednému efektu neodpovídající zátěži učitele, který toho má na konci pololetí i školního roku plné kecky po nekonečných opravách písemek, a ještě má doma vytvářet hodiny a hodiny slohovky. Samozřejmě zdarma.
Působil jsem na třech školách, kde se slovní hodnocení s velkou slávou zavedlo a po třech letech s velkými rozpaky opustilo.

Jiná věc je formativní hodnocení. To má svůj smysl, ale se slovním se naprosto nekryje.

No jo. Zase tady máme další zvěrozvěsty pokroku. Ještěže má většina rodičů rozum.

Nicka Pytlik řekl(a)...

za spravedlivější známkování ve školách

Vyloženě líheň budoucích ministrů spravedlnosti.
Sepisování a do šanomu zakládání posudků ve škále od kamarádíčkovských chvalozpěvů až po likvidační udání... tak nějak v genetické výbavě zdejších elit.Jiří Kostečka řekl(a)...

Ještě - nemůžu si pomoct, úraz z povolání: co to je za příšernou vazbu v titulku? Výzva ZA NĚCO?? Snad je česky výzva K NĚČEMU!

Ale proč by tohle češtináři učili, že. Slovesné vazby jsou přece stejně nepotřebné jako vedlejší věty příslovečné...

Okomentovat