21.5.20

Jana Karvaiová: O hodnocení na konci školního roku

Do konce školního roku zbývá pár týdnů. V médiích se začínají „rojit“ články, které rozebírají klasifikaci. Tedy závěrečné hodnocení žáků v letošním školním roce. A nejen klasifikaci.


Většina žáků chodila do školy v běžném režimu pár týdnů. Za tu dobu učitelé nenasbírali dostatek podkladů pro celkovou klasifikaci. A jak nyní hodnotit?

Musím uznat, že MŠMT dalo svou metodikou ke klasifikaci pro tentokrát dobrou radu. A ta zní ve zkratce – buďte rozvážní, ale udělejte si to podle sebe.

Kdo jiný by totiž o klasifikaci měl rozhodnout než ten, který učí? Bohužel. Do tohoto problému se začaly vkládat i osoby, které pouze rozdávají knížecí rady. Koneckonců, jako vždy.

Hodnoťte slovně – zní z jedné strany. Tak slovně hodnotit můžeme, pokud to ovšem umíme. Četla jsem spoustu různých slovních hodnocení nebo návodů, jak ho psát. Posuďte sami. Můžu napsat žákovi např. sumativně 1 nebo to popsat slovy „Frantík je v matematice velice šikovný“. Co mi to obojí o Frantíkovi říká? Nic. Ale věřím tomu, že Frantíkovi rodiče jsou spokojení, protože to obojí vypadá hezky.

Nehodnoťte – zní z jiné strany. Proč? Většina učitelů si poradí a to i nyní, když se s žáky učila na dálku. Hodnocení je zpětná vazba a tu žák potřebuje.

Hodnoťte formativně- zní z další strany. Nejsem si jistá, zda tito tuší, co formativní hodnocení je. Ono totiž moc nejde hodnotit známkami a poté najednou udělat něco, co nazvu „formativním hodnocením“. Toto hodnocení je totiž dlouhodobé, vyžaduje spolupráci všech stran a je třeba se ho dobře naučit. Vyhrknout na učitele jako celek – od zítra budete hodnotit formativně, je nesmysl.

Hodnoťme tedy každý po svém tak, jak jsme zvyklí. Ale když se rozhodneme pro změnu, udělejme ji rozvážně, poučeně a správně. Tedy připravme se na změnu klasifikace třeba pro další školní rok, vysvětleme to všem ve škole, rodičům a i dětem. Za nejhorší považuji současné „hurá“ návrhy, kdy má někdo potřebu dělat revoluci ve všem, od klasifikace po změny v RVP, nejlépe za týden. Po mnoha zkušenostech vím, že tohle prostě nefunguje a jen vznikají paskvily. Které se neuchytí a jen vyvolají ve školství zmatek a odpor.

Nenechme se vyhecovat pár lidmi, kteří se potřebují zviditelnit. Pracujme na tom, aby jakékoli hodnocení bylo především spravedlivé. Změny ve školství je třeba dělat promyšleně. S vnitřní motivací těch, kteří učí.

Převzato z blogu autorky na iDNES.cz.

8 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Skvěle napsáno! Sám bych to nezformuloval lépe :-)

Silvie A. řekl(a)...

Ano, rozhodně skvěle napsáno.

Nenechme se vyhecovat pár lidmi, kteří se potřebují zviditelnit.

Pěkná rada, taková klidná a civilizovaná. Ale nerealizovatelná. Škůdcovské kecy zviditelňovačů budou přibývat nade všechny meze, a co hůř, nesvéprávní blbečkové na rozhodujících místech jim budou víc a víc naslouchat. Nakonec se neudrží a vypění i ta nejklidnější a nejmírnější paní Karvaiová.

Pracujme na tom, aby jakékoli hodnocení bylo především spravedlivé.

No, dejme tomu. Ale tohle už mají učitelé většinou odpracované.

Změny ve školství je třeba dělat promyšleně. S vnitřní motivací těch, kteří učí.

Ne! A proč ne?
1) Stávající školský mocipán dal dostatečně zřetelně najevo, že názor učitelů nemíní respektovat. Ani brát na vědomí.
2) Stávající školský mocipán je zcela ve vleku škůdců, jejichž záměrem je zničit školství (ať už to balí do jakýchkoli lží). Nelze reálně očekávat, že se to v dohledné době (10 let ?) změní.
Takže veškeré případné změny ve školství nevyhnutelně budou k horšímu.
A proto změnám ve školství je třeba bránit!

Unknown řekl(a)...

Jana Karvaiová

Sama jste se (možná nevědomky) zamotala u sousedů do diskuze, že stačí krátké slovní hodnocení v první třídě. Ale co na druhém stupni? Co na středních školách? Tam už to ve třídě o 30 žácích tak snadno nepůjde. Ostatně. Je někde zakázáno slovní hodnocení? Možná jsem to přehlédl. Nechte tomu volný průběh. Nemá cenu vydávat centrální příkaz ve stylu: "Od 1.9.2020 rozhodnutím ministra školství budou všechny školy hodnotit výkon, pokroky,..žáka jen slovně".

Silvie A. řekl(a)...

Nemá cenu vydávat centrální příkaz ve stylu: "Od 1.9.2020 rozhodnutím ministra školství budou všechny školy ...

Kde se bere moje přesvědčení, že právě takto Plagovo ministerstvo funguje?
Případně k tomu přidají osvědčené (vzor Pyšná princezna) "odvolávám, co jsem přikázal. Vlastně to vůbec neberte vážně."

Až ministerští a aktivističtí škůdci sesmolí tu svoji koncepci 2050+, zavedou ji přesně tímto způsobem.

Beny řekl(a)...

Ano hezky napsáno.

Nejlepší na tom je, že změny hodí na hrb učitelům, aby se nenudili. Budou překopávat RVP.
Jsem zvědav co přijde za nový pojem, aby to vyhovovalo koncepci 2030+. Znalosti => kompetence => ?????.

Silvie A. řekl(a)...

Šacuju to na "kritické myšlení". (Znalosti => kompetence => ?????) To umí každý ministeriál, a každý neziskový aktivista to může učit.

Beny řekl(a)...

Silvie A.

Bingo :-). To mě nenapadlo.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Unknow
Nezamotala. Protože si musíme uvědomit, že takové hodnocení je podmíněno tím, že si dáme jasné cíle. Se kterými seznámíme žáky a rodiče NA ZAČÁTKU ROKU: např. cílem ve vědomostech bude...., cílem v kompetencích bude.... U jedničkáře pak by šlo napsat - cíle v učení jsi splnil a ještě jsi pracoval navíc.nemusím rozepisovat, že se naučil druhy vět nebo dělení dvouciferný dělitelem + ...
Proto právě píšu, a stěžejní je ten poslední odstavec - nesmí se na nic tlačit, vše musí být připraveno. A vy zřetelně třeba připraven(a) nejste. takže se vám to nezdá možné.
Stejně, jako mě mé kolegyně tvrdí, že "není možné pracovat ve třídě diferencovaně". A já jim vždy řeknu - přijďte se podívat do speciální třídy, kdy mám v jednu vyučovací hodiny:4. prvouka, 6. dějepis, 9. chemie. Jooo, je to mazec náročné na přípravu. proto se mně naopak zdá, že připravit diferencovaně hodinu matiky pro 3 skupiny podle úrovně je lážo plážo.

Okomentovat