26.5.20

Ivo Horváth: Nastoupila desetina až polovina žáků

Limit na počet žáků ve třídách není ani zdaleka jedinou nezvyklostí, kterou zažívají žáci prvního stupně a jejich učitelé po znovuotevření škol. Děti se učí udržovat odstup. Učitelé se musejí postarat o dvojkolejnou výuku.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Jako po letních prázdninách to včera vypadalo na Základní škole K Milíčovu v Praze 11. I když se kvůli omezenému počtu žáků na třídu sešla jen část dětí prvního stupně, byla patrná velká nedočkavost. Nejmenší školáci následovali žáky devátých tříd, pro které už výuka několik dnů běží.

Dospělí stále berou riziko nákazy nemocí covid-19 vážně, jedna maminka například přivedla dvě děti s ochrannými štíty, pod kterými měly ještě roušky. Děvčata a chlapci z prvního stupně byli po dlouhé odluce včera plní dojmů, které si potřebovali ještě před školou sdělit. Rodiče se strachem z koronaviru jako by rázem přestali existovat. Začátkem září bývají tématem hovoru hlavně zážitky z prázdnin, po karanténě spíš děti řešily, jak se bude vyučování lišit od toho normálního. Změn je čekala celá řada.

Například se vyučují prakticky jen hlavní předměty jako čeština či matematika a cizí jazyk. „A koncovka bude bez pana vychovatele,“ uvedla jedna holčička. Koncovkou děti myslí poslední skupinu, která zůstává v družině nejdéle.

Do ZŠ K Milíčovu může podobně jako do mnoha dalších škol do každé třídy přijít jen patnáct žáků z prvního stupně a stejné pravidlo už pár dní platí i pro deváťáky.

„Na první stupeň přišlo celkem 348 žáků a deváťáků je ze dvou tříd celkem třicet. S výběrem, kdo bude moci do školy chodit, byl obrovský problém. Dostala jsem spoustu rozhořčených dopisů od rodičů, když se dítě přihlásilo až jako šestnácté nebo sedmnácté a s výukou se na ně nedostalo,“ říká ředitelka školy Alena Červená.

Žádné komentáře:

Okomentovat