24.5.20

Ivan Motýl: On-line učitelka: Je to práce na dva úvazky, ale všichni už umí číst, psát a počítat

„Baf!!! Kdo se nelekl, neumí číst.“ S takovým nápisem na tričku pózovala tento týden učitelka Klaudie Lišková před kamerou v notebooku. A prvňáčci průpovídku museli bezchybně přečíst, jinak by neprošli přezkoušením na závěr on-line výuky. Ta pro kantorku stejně nekončí. Ve třídě má dvacet dětí, do školy v pondělí 25. května nastoupí jen třináct z nich. Ostatním se bude muset věnovat i dál přes počítač. Odpoledne, ve volném čase.


Z článku na CNN Prima News vybíráme:

V Kozmicích stojí budova školy, dva měsíce ale Klaudie Lišková vyučuje z pokojíku v prvém poschodí svého domku v sousedních Bohuslavicích. Reportér CNN Prima NEWS sledoval tento týden závěrečné „on-line zkoušky“, které si připravila, než v pondělí 25. června její žáci opět usednou do školních škamen. Každého školáčka si přes obrazovku notebooku pořádně proklepla. Individuálně. Jak už bylo řečeno, původní pokus o hromadnou on-line výuku skončil něčím jako organizovaným chaosem. Na obrazovce viděla dvacet štěbetajících portrétů, s nimiž mnoho nesvedla. „Pak jsem udělala skupinky po pěti, pořád to nebylo ono. Už na konci března jsem se proto rozhodla učit každého žáka samostatně.“ A to je práce na dva úvazky, s přípravami skoro na celý den.

„Ahoj, Kájo. Vidíme se dobře?“ Zahajuje kozmická kantorka on-line hodinu v přítomnosti reportéra, zrovna přišla na řadu prvňačka Kája. „Přečti si pozorně, co mám na triku,“ zapózuje před kamerou. Žákyně poctivě přeslabikuje celý nápis. „Baf!!! Kdo se nelekl, neumí číst,“ čte bezchybně. A učitelka Lišková se zeptá: „Už se bojíš?“(...)

Ministerstvo školství přitom učitelům prvních tříd vzkázalo, že část výuky lze odložit do dalšího ročníku. „Nedovedu si představit, že by moji prvňáčci neuměli v červnu číst, psát a základní počty,“ říká Lišková. To by po čtvrtstoletí praxe považovala za profesní selhání. Její svěřenci musí znát písemnou i tiskací abecedu a počítat do dvaceti. „Kdybych je nenaučila všechna písmena před prázdninami, ve druhé třídě by to byla velká brzda.“
Žádné komentáře:

Okomentovat