28.5.20

Hospodářské noviny: Co nám ukázala krize o českém školství? Je náš vzdělávací systém digitálně negramotný? Podívejte se na debatu expertů

Koronavirová krize postavila české školy před nečekaný úkol - zajistit distanční vzdělávání. Ukázalo se, že mezi školami jsou obrovské rozdíly, úroveň výuky se lišila jako den a noc. Zároveň se prokázalo, že nutnost používat digitální technologie zvětšuje už tak obrovský vzdělávací handicap dětí z chudších rodin. Jak si školy vedly? Co fungovalo a co ne? Obstálo metodicky ministerstvo školství? Jaké jsou sociální a ekonomické náklady přerušení "normální" výuky? O těchto a dalších otázkách diskutovali Daniel Prokop, zakladatel PAQ Research a vedoucí expertní skupiny Aspen Institute CE, Daniel Münich, ředitel think-tanku IDEA při CERGE-EI, ministr školství Robert Plaga, ředitelka ZŠ Neštěmická, Ústí nad Labem Marie Čápová a Ondřej Zapletal, ředitel nadace České spořitelny.
Debatu pořádaly Hospodářské noviny s Aspen Institute Central Europe, odehrává se jako součást veřejných debat kolem každoroční konference Kam kráčíš, Česko?, kterou organizuje Aspen Institute Central Europe.

14 komentářů:

krtek řekl(a)...

Já už nemůžu. Výzkum 800 lidí a během roku se změní procentová skladba, například z 38 % na 31 %. To znamená, že přibližně 50 lidí změnilo názor. A už z toho chce pan Prokop dělat závěry a diví se tomu. A já myslel, že je to sociolog a je zvyklý, že lidé názory mění.
---
Jinak když vidím, že Idea a PAQ jsou spojeny přes Aspean, začínám trnout...

Silvie A. řekl(a)...

Copak nám řekla koronavirová krize o českých expertech přes školství?
Nic lichotivého, ale oni si stejně melou svou ...

Jitka Kunčarová řekl(a)...

Diskuse o vzdělávání a školství s těmi, kdo se neorientují v základní pedagogické terminologii. Čekám, kdy budou do diskusí o ekonomice a sociologii zváni pedagogové.

mirek vaněk řekl(a)...

Pomoooc!!! Nechci experty. Chci opravdové odborníky, kteří ví co se ve školách děje a školství opravdu rozumí. Existují vůbec takoví?

Stále (i 30 let po změně režimu)si myslí, že učitelé jsou stádo se kterým se dá manipulovat a že skousnou vše, co jim ideologové předloží. Že i blbec se stranickou důvěrou bude přivítán potleskem.

Silvie A. řekl(a)...

Čekám, kdy budou do diskusí o ekonomice a sociologii zváni pedagogové.

To bude coby dup. Mazancová, Lippmann, Chrobák ...

Janek Wagner řekl(a)...

No, Kartouse už do KoroNERV pozvali...

Jiri Janecek řekl(a)...

Myslel jsem, ze Kartous si KoroNERV zalozil…

Kolik volu, tolik pluhu…

Karel Lippmann řekl(a)...

Silvie A.,
zřejmě si nedokážete představit, že by někdo měl svůj vlastní rozum, proto Vám nesympatické lidi "házíte do jednoho pytle". Tomu, oč mi jde, naprosto nerozumíte a ani rozumět nechcete. Od těch, ke kterým mě řadíte (za všechny jmenuje např. pana Kartouse), se v názorech na vzdělávání diametrálně liším, shodnu se jen v obecné kritice daného stavu, ne však v návrzích, jak jej řešit. Nápady, které vzejdou z nekritického obdivu k distanční výuce, mě velice znepokojují. A víte, co jim nahrává? Neochota těch, kteří zarputile hájí nepatřičnou a stále méně funkční dominanci pozitivismu a nejsou ochotni rozlišovat názory svých oponentů. Je to postoj ve skutečnosti extrémní, už dlouhá desetiletí se neohlížející na realitu. Se současnými "postmoderními modernisty" má ale jedno společné, bohužel to podstatné: kvazipozitivistickou povrchnost myšlení, vytrženého z komeniánských kořenů. Ta vede v obou případech k "produkci lidských zdrojů", tedy bytostí relativně snadno manipulovatelným (naštěstí často tvrdá životní zkušenost to do jisté míry zachraňuje). Krajní "novátoři" to dobře okoukali. Jen chtějí aktualizovat obsah a digitálními prostředky učení popularizovat. Redukce myšlení a jeho snadná ovladatelnost zůstává, ba se zvětšuje (vždyť digitální "hejblata" jsou na manipulaci založena, bez nich by se např. nedalo plošně testovat).
Silvie A., klidně si mě dál "škatulkujte". Vždyť už jsem se o sobě dozvěděl, že jsem např. "komunistický normalizační cenzor" na straně jedné, a "bigotní katolík" na straně druhé. Hádejte, kdo vlastně jsem.

P. Vršecký řekl(a)...

Já nevím jak Sylvie A., ale já mám úctu k Vašim šedinám, takže svůj názor, kdo jste raději nenapíšu, pane Lippmanne :-)

Karel Lippmann řekl(a)...

Zato jste krátce a výstižně napsal, co jste zač Vy, pane Vršecký.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jste krátce a výstižně napsal, co jste zač

Tak...
jsou to slušní a kultivovaní lidé, ti vršečtí.
Když si nejsou jisti, nebo kdyby měli vrhnout divné světlo, taktně pomlčí.

Hádejte, kdo vlastně jsem.

Pytlici se nechají poddat.

Karel Lippmann řekl(a)...

Pytlici si svůj obrázek jistě udělají sami. Jsou to přece Pytlici.

krtek řekl(a)...

Pane Lippmanne,
"Od těch, ke kterým mě řadíte (za všechny jmenuje např. pana Kartouse), se v názorech na vzdělávání diametrálně liším." Vždyť Vás paní Sylvie řadila k paní Mazancove a panu Chrobakovi. O Kartousovi psali jiní a jinak.

Karel Lippmann řekl(a)...

29. května 2020 8:14
"To bude coby dup. Mazancová, Lippmann, Chrobák ...

9. května 2020 8:16
Blogger Janek Wagner řekl(a)...
No, Kartouse už do KoroNERV pozvali...

Pane krtku, chytáte mě za slovo za každou cenu. Inu něco proti mně vyšťárat musíte. Když se podíváte na čas zveřejnění obou příspěvků, zjistíte, že jsou to dvě minuty. A že tyto příspěvky úzce souvisejí. Názory pana Chrobáka a paní Mazancové neznám. Protože k nim byl ale přiřazen i pan Kartous, jehož názory naopak znám, je logické se domnívat, že s nimi má názorově něco společného. Pokud ne, tak byste na to měl upozornit pana Wagnera, ne mne.
I bez toho je však jakékoliv zcela, zdůrazňuji zcela nedoložené zařazování kohokoliv do "party" s jinými nepřijatelné a zlovolné.

Okomentovat