2.5.20

Eva Zahradnická, Ondřej Krutilek: Velké uvolnění

Vláda určila podmínky pro otevření škol, hospodských zahrádek, kadeřnictví, obchodů, kin, divadel i sportovišť. Epidemiologové vyzývají k odpovědnosti. Situace je dobrá, epidemie koronaviru polevuje, a tak se v pondělí 11. května spustí třetí vlna uvolňování přísných opatření, která měla virus zastavit. Podrobnosti včera představili ministři jednotlivých resortů.


Z článku v deníku MF DNES dnes vybíráme:

V praxi uvolnění třeba znamená, že do lavic se vrátí studenti posledních ročníků středních a vyšších odborných škol či konzervatoří a deváťáci ze základních škol. Smyslem je, aby se mohli připravit na přijímací zkoušky. Spolu však bude moct být jen 15 lidí. Děti se také můžou vrátit do základních uměleckých škol. Docházka bude dobrovolná.

Postup ministerstva školství ale označil za alibismus prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. „Dává vlastně pouze nezávazná, a tím pádem nevymahatelná doporučení,“ říká Sárközi, podle kterého hlavní problém přetrvává, neboť opatření ve školách nejsou nijak zakotvena v zákoně, a tak bude těžké je jednotně uvést do provozu. Víc budou vědět školy v pondělí, kdy jim resort pošle jasná pravidla.(...)

Naplánované uvolnění ale nakonec nemusí proběhnout tak, jak ho včera ministři představili. Jestliže se epidemiologická situace v Česku v dalším týdnu zhorší, bude se „brzdit“. „Musíme si uvědomit, že jsme teď úplně na začátku května a ještě nemáme epidemiologicky vyhodnocenou vlnu, která nastala teď v pondělí,“naznačil možné zhoršení situace šéf ministerské pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření a epidemiolog Rastislav Maďar.(...)

Ke zmírnění povinnosti nosit roušku přistoupilo ministerstva zdravotnictví ve čtvrtek. Bez roušky mohou nově pracovat například novináři na obrazovce a za určitých podmínek také umělci. Nově nemusejí mít roušky ani děti ve školce. Zrovna toto rozvolnění však učitelé nepřijali s velkým nadšením. „Mateřská škola je jedno z nejrizikovějších prostředí pro přenos nemocí. Děti nemají základní hygienické návyky, které se teprve učí, a přitom jsou mezi sebou v úzkém kontaktu,“ říká Sárközi.

Žádné komentáře:

Okomentovat