18.5.20

Eva Presová: Školky po averzi rodičů couvají od roušek

Když ministerstvo zdravotnictví před týdnem vyjmulo děti v mateřských školách i jejich pedagogy z povinnosti nosit roušky, část ředitelů mateřinek se nechalo slyšet, že přesto budou zakrytí dýchacích cest vyžadovat. Argumentovali tím, že chtějí ochránit zdraví zaměstnanců. Nyní však většinou od záměru kvůli nesouhlasu rodičů ustupují.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

„Přijde mi to jako přehnaná hysterie,“řekl LN otec čtyřleté Adélky, která chodí do školky, jež zůstala otevřená po celou dobu nouzového stavu.

Ministerstvo školství (MŠMT) na dotaz LN potvrdilo, že ředitel nemůže nošení roušek v mateřské škole požadovat. „Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 11. května stanovilo výjimku z povinného zakrytí úst a nosu pro děti a pedagogické pracovníky v mateřské škole. Nošení roušky dětmi v mateřské škole v situaci, kdy není její nošení požadováno mimořádným opatřením, je možné pouze po předchozím souhlasu zákonného zástupce. Pokud by k tomu ředitel přistoupil bez souhlasu zákonných zástupců, tito se musejí v první řadě obrátit na něj a požadovat nápravu,“ uvedl resort.

To podle informací LN udělalo už několik rodičů.

Ředitelka pražské Mateřské školy Na Chodovci Miloslava Makovičková je však jiného názoru. „Jde o metodické doporučení MŠMT, není to ani směrnice, ani vyhláška, zákon, žádná právní norma. Jenom jakési doporučení. Z toho vyplývá, že není právně závazné a mateřská škola, jako samostatný právní subjekt v zastoupení ředitelky, rozhoduje a stanovuje podmínky provozu na základě konkrétních možností své organizace – školy,“ uvedla pro LN. Podle Makovičkové „je na každém z rodičů, jak se svobodně rozhodne, protože docházka do mateřské školy je přece dobrovolná“.

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

To je typické. Hloupost a bezohlednost rodičů a ředitelů. Učitelky by měly bez roušek odmítnout učit.
Je to horší než když si kuřák zapálil v čekárně. Ohrozil ostatní, ale covid může být pro starší ročníky smrtelný.
Touška nechrání nositele, ale okolí před nositelem. Sobecké děcko sobeckého rodiče může nakazit učitele i půl školy. Stále to někomu nedochází.

Eva Adamová řekl(a)...

"Ministerstvo školství (MŠMT) na dotaz LN potvrdilo, že ředitel nemůže nošení roušek v mateřské škole požadovat."

Já nevím, pane Vaňku, není to spíš bezohledmost ministerstva než ředitelů?

Knut Klapka řekl(a)...

Já nevím, pane Vaňku, není to spíš bezohledmost ministerstva než ředitelů?"

Celkem bych řekl, že si nemají co vyčítat, byť pár bílých ředitelských vran se jistě najde. Ty však pouze potvrzují pravidlo o typicky cyklistickém chování českých ředitelů.
Na druhou stranu, kdo by se jim divil. Sesli k zadku přirostlou nemají a motají se v neřešitelném ministerském chaosu. A jak známe ČŠI, jistě si už nedočkavě brousí drápy.

Okomentovat