26.5.20

Eva Presová: Chyběli mi kamarádi i učitelka. Střípky z prvního dne ve školách

Museli si přivstat, ale většině to nevadilo. „Moc jsem se těšila na kamarády i na paní učitelku. Bylo mi bez nich smutno,“ vyprávěla devítiletá Lenka z Prahy. Poprvé od 11. března se včera mohla spolu s dalšími dětmi z prvního stupně základních škol vrátit po vynucené přestávce do lavic. Dobrovolné možnosti využila více než polovina z nich.

Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

„První den byl spíš o tom, jak a co bude fungovat, kdy jsou přestávky a podobně. Uvidíme po pár dnech,“ řekla LN učitelka ze Základní školy Velké Opatovice Markéta Illová.

Vedení škol zabrala spoustu času příprava na příchod malých svěřenců. Vše museli předem pečlivě naplánovat, aby se co nejvíce přiblížili požadavkům ministerstva školství. Dodržet vše stoprocentně je podle pedagogů prakticky nemožné, ale všichni oslovení LN se shodují, že se snaží o maximum. Podstatné bylo, že podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého nenastaly nikde větší problémy.

S realizací předem připraveného scénáře se na školách začalo už brzy ráno. Cílem bylo, aby se před školou i v ní pohybovalo najednou co nejméně lidí. Větší základky to zpravidla vyřešily tak, že rozdělily příchod dětí do budovy do několika časových vln. Ty, které disponují více vchody, otevřely všechny pro jednotlivé skupiny školáků.

Před vstupem učitelé měřili dětem teplotu a vybírali od nich čestné prohlášení podepsané rodiči, že nemají příznaky onemocnění covid-19. Občas na něj některé dítě zapomnělo, případně je opomněli podepsat rodiče, kteří tak museli do školy narychlo přijít, aby se jejich ratolest dostala dovnitř.

3 komentáře:

Miloslav Novotný řekl(a)...

Vyřiďte Nováčkové, že děti se do školy těší. Všechny a do všech.

Knut Klapka řekl(a)...

Sjede to po ní jako voda po kachně a kolovrátek se bude točit a vrčet dál. Má-li někdo jasno, skutečnost na tom nemůže nic změnit.

mirek vaněk řekl(a)...

Ano. děti se do školy těší. Ale zlepšovatelé školství, kteří na to čerpají fondy, budou zlepšovat i to těšení.

Okomentovat