8.5.20

Dominik Dvořák: Co teď, a co příští školní rok?

I když většina škol a učitelů teď řeší nejbližší dny a týdny, nabízíme několik námětů ze zahraničí, jaké alternativní střednědobé plány jsou diskutovány pro postup nejen v současné době, ale také pro příští školní rok.

Podobně jako v Česku i ve světě řada odborníků poukazuje na to, že současná situace zvětší znevýhodnění žáků, kteří mají horší podmínky k učení v důsledku sociokulturního handicapu. Organizace INSA upozorňuje kromě toho na zvýšené ohrožení úzkostných žáků, které může absence pravidelného denního rytmu nebo přemíra domácích úkolů rozhodit natolik, že vůbec nebudou schopni se učit a úkoly vypracovávat. Zvýšenou úzkost, která obecně zhoršuje učení, lze v době pandemie a karantény předpokládat u většiny žáků a rodin. Rodič by měl dítěti poskytovat emoční oporu při zvládání náporu práce, být koučem, ale nepsat úkoly za něj. Pro žáky s nějakým typem školní fobie nebo pro oběti šikany může být současná situace paradoxně výhodnější, ale návrat do normální školy bude o to obtížnější. Většina žáků se asi dnes už zpět do školy těší, ale je třeba myslet i na ty, kdo se ho z nějakého důvodu obávají.

I když běží on-line výuka, dosavadní výzkum ukazuje na její nižší účinnost ve srovnání s tradiční podobou práce základních a středních škol (byť data jsou značně omezená). Ve Spojených státech amerických je poměrně rozšířená forma letních prázdninových táborů s doučováním, která by mohla problém zmírnit, ale letos se asi nevyužije kvůli epidemiologické situaci. Podle významného think tanku Brookings by se proto měly s předstihem začít upravovat tematické plány tak, aby se příští školní rok znovu probralo učivo, které letos někteří žáci nezvládnou kvůli přerušené výuce. Uvažuje se dokonce o tom, zda by někteří nebo všichni žáci neměli opakovat celý ročník. Každopádně nejen letošní jaro, ale i začátek příštího školního roku bude náročný. V našich podmínkách možná bude vhodné na čas „vypnout“ školní vzdělávací programy, aby se jimi učitelé nemuseli příští rok řídit.

Svá doporučení pro on-line výuku i psychologickou podporu dětí připravily také hlavní mezinárodní organizace:
Převzato z blogu Vzdělávací politika.


8 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

No konečně něco co je aktuální. Jen odborníci by neměli jen poukazovat na nebezpečí, ale navrhovat řešení. Pokud jsou opravdu odborníci.

A rozumné je omezit platnost ŠVP a umožnit předmětovým komisím příští rok upravit tématické plány, aby učitelé mohli zvládout i nutné resty z letoška.

Nejhorší co může být je překopávání ŠVP v červnu či v přípravném týdnu. Tedy papírování místo didaktiky.

Bojím se, že úřeníci jou schopni vhodit do placu revize RVP a chtít po školách jejich zapracování do září.

Zuzana Š. řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zuzana Š. řekl(a)...

Tak toto jsme u nás na škole projednávali již před 2 týdny: předmětové komise projednaly možná zpoždění, změny ŠVP - dopady na současný předposlední ročník SŠ mohou být opravdu veliké. Ještěže už víme, na čem jsme ve věci povinné maturity z matematiky - to byl takový bonbónek navrch. Může to zamávat se zájmem studentů o volitelné semináře a tudíž zamíchat s úvazky.

ema řekl(a)...

Vypnout ŠVP.....ježiši snad se problému nechytne nějaký nudící se aktivista (rozuměj blbec) z vrchních pater rezortu a nebudeme trávit prázdniny jeho přepracováváním.
U nás by se ani ŠVP vypínat nebo přepracovávat nemusel. Stačí, když škola vypne přidružené výroby jako například cestovní agentura, kulturní, sportovní a projektové středisko a další blbosti zabírající čas a nesouvisící se vzděláváním. Popravdě, tyto aktivity s výchovou a vzděláváním souvisí, ale klidně bychom je mohli poslat tam, kam to patří - domů do rodin.

Knut Klapka řekl(a)...

To se vsaďte, že k přepracovávání dojde. Taky se teď učitelé dva měsíce váleli doma za plný plat, tak jaképak prázdniny! Vyhlásí se nástup tak brzy v srpnu, jak jen to bude možné, čím dřív tím líp, a ti, co zrovna nebudou v nemocnicích a na hřbitovech, naběhnou a budou přepracovávat a vypracovávat a zapracovávat, aby taky jednou dělali něco užitečného. A inspekce to pak bude chodit kontrolovat.

Jirka řekl(a)...

Knute, Knute! Nebyls na vojně. Jinak bys věděl, že si musíme
dávat pozor na ústa.
Nebo platí spíš
nemluv o tom, co děláš?

Knut Klapka řekl(a)...

Jirko, jsem pohoršen! Tohle říct starému vojákovi, který s nostalgií vzpomíná na svůj věrný SA 58!
Ty výstrahy jsou bezpodstatné. Všichni přece dobře víme, že ministerstvo školství, ČŠI a podobné bohulibé instituce nejsou a nemohou být učitelovým nepřítelem, natož aby naslouchaly. Vždy jsem cítil, že inspektor je nejlepším přítelem pedagoga a ministr školství nad jiné moudrým otcem či matkou, někdy i jihočeskou, nás všech. A že jim občas nerozumíme? Inu, jak bychom svou prostou myslí mohli proniknout nezbadatelnou moudrost vysokého úředníka! Nám stačí vědět, že co úřad činí, dobře činí! A on se činí, ani se nezakecá!

Unknown řekl(a)...

Mě by hlavně zajímal další školní rok, až pravděpodobně opět nastane několikaměsíční karanténa a uzavírka škol. Připraví se naše školství nějak, co se týče IT znalostí, vybavení a podpůrného IT personálu, na možnou dlouhotrvající online výuku? Nebo to bude zase stejně špatně, jako tento školní rok?

Teď to bohužel vypadá tak, že někteří učitelé učí online (na vlastní pěst), což je skvělé, ale někteří zkrátka neučí vůbec. Například my syna na 1. stupni ZŠ musíme učit 100% všechno, škola nedělá bohužel nic a od 25.5. bude zajišťovat dle vlastního sdělení jen hlídání dětí bez jakéhokoli byť i jen pokusu o byť i jen částečnou výuku.

Situace podle mě vyžaduje systémové řešení. Naše školství by mělo přestat být do sebe do sebe uzavřeným byrokratickým offline světem, kde děti nejsou pořádně připravovány na budoucnost. Ať si učitelé, děti a rodiče nacvičí online výuku předem, ještě než nastane ta příští karanténa. A vypracujme plán, jak pomoci dětem, jejichž rodiče nedovedou zajistit přístup k IT technice, vhodné na vzdálenou výuku, nebo nedovedou tu techniku nakonfigurovat nebo daným způsobem používat.

Okomentovat