17.5.20

Anna Urbanová: Jakou známku dát školákovi, který neodevzdal jediný úkol? Podle učitelů se aktivita žáků projeví v září

Vzkaz ministerstva školství pro vzdělávání na dálku je: „Toto nejsou prázdniny.“ Učitelé proto již druhý měsíc zásobují své žáky úkoly na doma a snaží se o distanční výuku. Nyní, kdy se blíží termín závěrečné klasifikace, pedagogové řeší, jakým způsobem by měli žáky hodnotit. Ministerstvo radí neznámkovat. Část učitelů si ale láme hlavu, jak přistupovat k dítěti, které od poloviny března neodevzdalo jediný úkol.

Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Ne všem učitelům ale neaktivita žáků vyloženě vadí. Někteří připouští výjimečnost situace a podle toho k výuce přistupují „Pokud dítě úkoly neodevzdává, nemusí, distanční výuka je dobrovolná. Doma u žáků není výuka pod naší kontrolou. Možnost oprav nabízíme. Nehrotila bych to. Spíš bych vysvětlovala, proč je dobré se učit po částech a že se učí pro sebe,“ myslí si učitelka z malotřídní školy Dagmar Bláhová.

Shoda u učitelů panuje ve stanovisku, že základním předpokladem pro distanční výuku je dostatečná komunikace. Pokud žák po opakovaném urgování nereaguje, většinou zafunguje, když se do debaty zapojí rodič.

Panuje však obecná shoda, že nyní je vzdělání v rukou žáků.

Škola nemůže vědět, v jakých podmínkách žák z domova pracuje a měla by tomu přizpůsobit a zohlednit to při komunikaci a kladení požadavků. „Devět a půl tisíc dětí dnes není do výuky zapojeno vůbec. Školám se totiž, ani přes velké úsilí s nimi, ani s rodiči, nepodařilo navázat kontakt,“ řekl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal minulý čtvrtek Českému rozhlasu Plus.

Podle inspektora se jedná z většiny o rodiny, které žákům nedokáží vytvořit podnětné prostředí. Sociálně-ekonomické poměry hrají také významnou roli. Z podkladů, které má Česká školní inspekce vyplývá, že na základních školách je zhruba 13 % žáků, kteří se nemohou zapojit do online vyučování protože nemají doma počítač.


6 komentářů:

arrra řekl(a)...

Dobrý den. S článkem souhlasím. Z vlastní zkušenosti vím, že se učitelé se zákonnými zástupci komunikovat snaží a vycházejí jim velmi vstříc. Snaha by ale měla být určitě oboustranná (kontaktovat učitele lze telefonicky i přes ředitele školy) a apeloval bych na ministra a inspektory (popř. dětské psychology), kteří by také tyto rodiče měli veřejně vyzvat ke spolupráci a podpořit tak vzdělávání všech žáků.

arrra řekl(a)...

Samotné statistické údaje nejsou k ničemu. Musí se s nimi pracovat...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakou známku dát školákovi, který neodevzdal jediný úkol?

Žádnou!
Nejsou-li podklady ke klasifikaci, tak se neklasifikuje, ne?

Eva Adamová řekl(a)...

Přesně tak, neklasifikovat a klasifikaci provést až po dodání podkladů ke klasifikaci, případně po jejich získání v září.

mirek vaněk řekl(a)...

Na neklasifikování musí mít ředitel koule. Co když přijde inspekce. Jak doloží, že vyčerpal všechny možnosti práce s rodiči. A to nikdy inspekce neuzná, vždycky se nějaká chyba najde. Takže žák možná dostane nějakou smyšlenou známku, hlavně aby si nestěžoval a byl klid. Ministerstvo si to žádá svou vyhláškou nemožnosti klasifikovat řádně online vzdělávání, tak to dostane.

Unknown řekl(a)...

Ach jo, bolí mě oči, když čtu článek pro pedagogy, kde chybí interpunkce :-(.
Z podkladů, které má Česká školní inspekce ČÁRKA vyplývá, že na základních školách je zhruba 13 % žáků, kteří se nemohou zapojit do online vyučování ČÁRKA protože nemají doma počítač.

Okomentovat