6.5.20

90’ ČT24: Postupné otevírání škol

Někteří kantoři jsou krátce před obnovením částečného provozu základních a středních škol skeptičtí k tomu, jak bude výuka fungovat. Ředitelé dostali od ministerstva školství sadu doporučení, někteří ji ale hodnotí jako nepřehlednou. Podle odborů jsou některé body pro učitele škodlivé. Ministr školství Robert Plaga (ANO) ale považuje doporučení za správně připravená a konzultovaná s kantory. Obnovením výuky se zabývala úterní 90' ČT24.Video na webu České televize.

Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Jak zajistit výuku, jak přistupovat k učitelům z potenciálně ohrožených skupin i mnohé další doporučuje ředitelům škol ministerský manuál. Ten ale považují někteří z nich za děravý a navíc nedostatečný i jako eventuelní záštitu v případě problémů.

„Je to vše v rovině doporučení, nemá oporu v zákoně. Takže zůstává na řediteli školy, jak situaci zorganizuje,“ podotkl ředitel 3. ZŠ Rakovník Jan Křikava. Jaká budou platit přesná pravidla pro žáky i učitele, tak začne zjišťovat až přímo během obnovující se výuky.

„Zkoušíme nastartovat model, že přijdou 12. května deváťáci. Připravili jsme pro ně manuál a ten budeme upravovat, abychom jej napasovali na menší děti,“ nastínil ředitel.(...)

Ani Jan Křikava, ani Jana Dejmková nebudou přihlížet k tomu, že ministerstvo školství doporučilo kantory z rizikových skupin buď ponechat pouze na distanční výuce, anebo je poslat na neplacené volno. K takové radě jsou ale velmi kritičtí odboráři.

„Důvěřujeme ředitelům škol, ale excesy budou. Kdyby ministerstvo manuál projednalo, nebylo by to tam. (…) Chtěl bych vyzvat všechny ředitele, aby dělali, že věta, kterou tam ministerstvo dalo, neexistuje,“ řekl předseda školských odborů František Dobšík.

Žádné komentáře:

Okomentovat