11.4.20

Zuzana Labudová: Když se školy zavřely, pyskovalo se, protože se zavíraly, teď se bude pyskovat kvůli jejich otevření

Vím, že je to trochu součást národní povahy, ale přesto: nebaví mě číst ze všech stran, že znovuotevření škol je NESMYSL, já už letos učit NEBUDU, dítě tam na just NEPOŠLU atd. Když se školy zavřely, pyskovalo se, protože se zavíraly, teď se bude pyskovat kvůli jejich otevření. A ano, přiznávám, jsem ve střetu zájmů, a to hned dvojím, protože za poslední čtyři týdny mi školy musely zrušit čtrnáct kurzů (a to nepočítám studijní cestu na Island, kterou jsem organizovala pro 11 pedagožek), což ve výsledku znamená, že jsem už čtyři týdny doma se všemi svými dětmi (jo, miluju je, ale k tomu s nimi nemusím být 24 hodin denně).

Protože mě fakt vytáčí, když se něco neguje a priori „prostě proto“, oslovila jsem své nejoblíbenější učitelky (není jich málo), které mají společný rys: dělají tu práci fakt s chutí, opravdu mají rády „svoje“ děti a teď se jim po nich stýská. Zeptala jsem se jich, jak by to udělat ŠLO. Ptala jsem se, jestli mají strach a z čeho konkrétně, co by potřebovaly, aby se toho strachu zbavily, a co bychom my ostatní, hlavně rodiče, ale taky stát, mohli udělat pro to, aby mohly být školy otevřeny a ony to považovaly za smysluplné a relativně bezpečné (protože absolutně bezpečné to nebude nikdy).
Nezklamaly mě: strach nemají (a když, tak ne o sebe) a strašně chtějí učit. Na druhou stranu znají svoji praxi, a tak vědí, kde může být problém. A rovnou přišla spousta nápadů, opakovaly se hlavně tyto:

  1. tam, kde to lze prostorově, dělit třídy na půlky a využívat všechen prostor, nejčastěji se objevoval model, v němž se polovina třídy učí ve své kmenové učebně a druhá půlka jinde (venku, v prostorách družiny, v tělocvičně…); ve starém činžáku s miniaturní předzahrádkou to ovšem prostě nepůjde
  2. bod první může být omezen i personálně, protože dělit třídy na půlky znamená dvojnásobnou personální náročnost: to se dá částečně řešit tím, že po omezenou dobu a po předchozí přípravě vyučující/m budou učit asistenti/tky a/nebo ti, kdo normálně celou třídu neučí (speciální pedagožky, školní psycholožky atd. – to se dá například využít k individuální péči o děti se speciálními vzdělávacími potřebami); a i tady je třeba říct rovnou, že někde to prostě nepůjde, už proto, že velké procento učitelek a učitelů spadá do rizikové skupiny – byla bych tedy pro to, aby návrat do škol na jaře 2020 byl pro vyučující dobrovolný
  3. bod první směřuje především k nejmenším dětem (první až třetí třída), a to ze dvou důvodů: jednak, pokud nejdou do školy, musí je doma nebo někde jinde někdo hlídat, tudíž jeden rodič (což je někdy celá rodina) nemůže do práce + právě nejmenší děti nepřítomností ve škole a omezeným kontaktem s vyučujícími, ale především spolužáky, nejvíc trpí
  4. starší děti mohou zůstat doma samy, a tudíž se učit částečně i nadále distančním způsobem, takže ty by šlo učit na střídačku, třeba po dnech (tady mě napadá, že by se to případně dalo zařídit i tak, že by se děti, které by ten den do školy nešly, mohly sejít třeba po třech nebo čtyřech doma u někoho, kde by dospělá osoba byla)
  5. družina může pobývat kompletně venku – moje stážistky to znají ze Švédska, kde se družinové aktivity odehrávají převážně venku za každého (i pro nás opravdu nechutného) počasí
  6. třídní kolektivy by mohly odjet (i na delší) školy v přírodě – lze využít třeba jen třetinu nebo polovinu kapacity ubytovacího zařízení (mohl by to zaplatit stát, který by tak zabil dvě mouchy jednou ranou, protože by ulevil rodičům a zároveň výrazně pomohl cestovnímu ruchu)
  7. také by se daly přesunout kroužky do dopoledních hodin – část dětí by byla ve třídě, část na kroužcích (co nejvíce venku), které stejně měly zaplacené, případně by si mohly doplatit jen na posledních pět šest týdnů školního roku (tady by se zase pomohlo sportovním klubům a volnočasovým aktivitám, a přitom by se snížil počet dětí ve třídách)
  8. obědy venku – za dob našeho dětství se jedlo (i vařilo) venku na táboře běžně, stačil maximálně plátěný přístřešek, ve školách by se mohlo klidně vařit uvnitř v kuchyni a podávat venku na etapy
  9. také v rodinách dětí se určitě najdou rizikoví jedinci nebo budou rizikové samotné děti – tady platí totéž, co u vyučujících: návrat do škol by byl dobrovolný, odvislý od rozhodnutí rodičů
  10. těm, kdo už nepůjdou v letošním školním roce do školy, by bylo dobré obnovenou výuku streamovat + nabídnout individuální konzultace (ať už online nebo tváří v tvář).

Všechna tato opatření by mohla znamenat, že by děti i vyučující museli mít ve znovu otevřených školách roušky jen na cestu do/z školy a organizační části výuky, přesuny atd.

Co z mého průzkumu vyplynulo docela jednoznačně je, že situace v jednotlivých školách může být diametrálně odlišná a tím, kdo ví, zda a jak by to šlo, je jednoznačně management školy. Myslím, že je na čase dát vedení škol skutečnou důvěru a nechat to na nich (a na rodičích).

Nějaké další nápady? #zpatkydoskoly

32 komentářů:

Unknown řekl(a)...

A myslela jste při tom i na to, jak se děti do škol dostanou? Přeplněnými MHD. A když se nakazí a přinesou tu nákazu domů třeba prarodičům?

Unknown řekl(a)...

Ne každý může své dítě vozit do školy autem, takže budou jezdit přeplněnými MHD, nákazu dobrovolně přinesou domů svým rodičům nebo prarodičům. A jak budete dětem vysvětlovat, že jeho spolužák je ve škole mezi ostatními nebo odjel do školy v přírodě a on, protože nemá imunitu, se bude učit doma? Jak se asi bude cítit?

Knut Klapka řekl(a)...

Velmi by mě zajímalo, jak si paní ředitelka konkrétně představuje tu dobrovolnost návratu vyučujících do škol.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nezklamaly mě: strach nemají (a když, tak ne o sebe) a strašně chtějí učit.

Něco tak úděsného nečetli pytlici snad od
'Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti...'

Silvie A. řekl(a)...

Paní Labudová shromáždila rozsáhlý seznam šíleností, které rozhodně nelze realizovat. Až, a jestli, koronavirová kalamita pomine, měla by si něco z těch svých ptákovin vyzkoušet. Třeba jak budou dlouhodobě učit (!!) osoby, které "normálně celou třídu neučí". Po předchozí přípravě, jasná věc.

Ta "předchozí příprava" potrvá jak dlouho a proběhne kdy?

Eva Adamová řekl(a)...

Na to, co paní Labudová předvedla, se dá říci jen jediné. Jéžíšikriste!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsem už čtyři týdny doma se všemi svými dětmi

A jsme takříkajíc doma!
Pytlici tomu už rozumějí. Ale že jim to trvalo...

L.snirch řekl(a)...

Paní Labudová,
přečtěte si to jednou s kritickým myšlením , proškrtejte nesmysly a zůstane vám prázdný papír, pokud to chcete aplikovat celostátně na všechny typy škol.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Paní ředitelce nejspíš nedochází jedna důležitá věc. Nikdy se neshodneme všichni. Ve státě, v učitelské komunitě nebo i v jejím sboru, možná i v její rodině. A proto existuje demokratická převaha většiny. Tedy -většina nechce a tudíž menšina se podřídí. A protože nelze začít docházku do školy podle většiny v jedné škole, musí to jít v celku školství.A tam je to zřejmé.
Psát o vypyskování je trapné ve chvíli, kdy jde o hodně důležitou věc. Pokud paní ředitelka berekritiku za vypyskování, pak nemá na místě ředitele co dělat. protože ta kritika je většinou věcná ,argumenty podložená. Není to takové to hospodské tlachání a kverulování, kdy každý ví, jak byl dal gól u půllitru piva.

Lexxa řekl(a)...

Pokud někdo "chce strašně učit", tak je to špatně, špatně, špatně. Učení nesmí být koníček, protože si pak z dětí dělá rukojmí a uspokojuje si tím svoje ego. UČENÍ musí být pro učitele práce, kterou se musí snažit dělat dobře a néé si na dětech hojit soje srdcařské tužby.

Silvie A. řekl(a)...

Učení nesmí být koníček, protože si pak z dětí dělá rukojmí

Pane Lexxa, velice zajímavá myšlenka. (Netvrdím že souhlasím.) Trváte na tom názoru, i pokud v tom děti nehrají žádnou roli?
Pokud si vzpomínám, každý můj job pro mne vždy byl koníčkem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

oslovila jsem své nejoblíbenější učitelky

Ředitelka? Jakože fakt?
Labudovickým zrušily školy kurzy a dokonce i naplánované cestování.
Zavřením škol přicházejí o výdělek. V tom to vězí. Děti do škol musejí, prostěěě.

Lexxa řekl(a)...

@Silvie A. To je asi ten největší problém učitelského stavu.
Někdo bere učitelství jako práci a někdo je fanatik.
Fanatik, který se hojí na ovládání třicetihlavé skupiny = narvu jim to do hlavy za každou cenu a že jsme si to SAMI napsali do ŠVP a je to pro běžný život nepoužitelné???
Tak to vidím já.

Nicka Pytlik řekl(a)...

každý můj job pro mne vždy byl koníčkem

To je hezké, samozřejmě.
Ovšem od záliby může být docela blízko k posedlosti.
A pokud v tom poletují dětičky, je obezřetnost namístě!!!
Pytliky učení také baví přenáramně. A tak to v té dnešní překotně zavirované době odnáší chuděra jejich jediná rodinná příslušnice... Už má dvě napomenutí za pozdní příchody z nákupů a důtku za nanicovatou přípravu večeře.

Josef Soukal řekl(a)...

"Klidně si uč, ale zůstaň člověkem," řekl mi kdysi jeden učitelský matador.
Nebo jedna východní moudrost: "Dělej vše, jak nejlépe umíš, ale ne lépe."

L.snirch řekl(a)...

"Klidně si uč, ale zůstaň člověkem," řekl mi kdysi jeden učitelský matador."

Takže jste konečně pane Soukale, pro zrušení jednotných státních maturit opravovaných anonymy a počítačem? Tak to jsem rád.

Nicka Pytlik řekl(a)...


U snirchů by měli vědět, že 'zůstat člověkem' implikuje 'být myslící bytostí'.

Silvie A. řekl(a)...

Pro pořádek a pro pana Lexxu a pro pytlíky opakuji moji původní formulaci "pokud v tom děti nehrají žádnou roli". Dětičkama se zabývám jenom posledních pár let a soudím, že k nim mám citový vztah víceméně neutrální.

Fanatik, který se hojí na ovládání třicetihlavé skupiny

Tím určitě nejsem. Běžně pracuji se skupinami výrazně menšími. Pokud mi někdy škola svěří stádo třicetihlavé, pustím jim film a rozhodně se je nesnažím ovládat. Leda dohlížím, aby nezapálili školu.

No, možná jsem fanatik, který se hojí na ovládání ... výpočetní techniky. Včetně zařízení na opačné straně zeměkoule.

Ivo Mádr řekl(a)...

Jednoho napadá, "Bože ochraňuj tuto zemi před aktivisty tohoto druhu".

Josef Soukal řekl(a)...

A tak je to u Šnirchů pořád.

poste.restante řekl(a)...

"Pyskování"?
Věcná a podložená argumentace je "pyskování"?
No, pokud ředitel školy mluví a píše tímto způsobem, pak nepochybuji, že mu jeho podřízení odpovídají tak, jak paní ředitelka popisuje.
Jen je otázka, jestli si to, co ona slyší, také skutečně přejí říkat.

To je asi ten největší problém učitelského stavu.
Někdo bere učitelství jako práci a někdo je fanatik.

Ne, jedním z největších problémů, který mají zástupci učitelského stavu, je to,
že lidé, kteří se vyjadřují k učitelské práci, mají takhle zjednodušené vidění.
Život je pestrý a jen minimum otázek má smysl stavět jako "buď - anebo".

Já si třeba myslím, že učitelství je profese, která by měla být do jisté "normální", nebo spíše přirozené, míry koníčkem. Že zkrátka učitele by to učení žáků mělo bavit.
Viděl jsem ve své praxi naštěstí jen několik učitelů, kteří brali kantořinu jako zaměstnání, práci od - do a zbytek nezájem. Jen výjimečně bych někoho z nich mohl označit jako dobrého učitele a jako vynikajícího ani jednoho.
Nemluvím o žádném "poslání" atd. To po nikom a priori ani nechci.
Ale je to práce s lidmi, ba co více s dětmi, nebo dospívajícími.
Tohle prostě není zaměstnání, jako montovat třeba ledničky na lince. Jakkoliv nepochybuji o tom, že i montování ledniček může být pro někoho koníčkem, nebo posláním.

Takže jste konečně pane Soukale, pro zrušení jednotných státních maturit opravovaných anonymy a počítačem? Tak to jsem rád.
Víte, pane Šnirchu,...
...vlastně,... vlastně nic.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Paní ředitelka na konci píše: "situace v jednotlivých školách může být diametrálně odlišná a tím, kdo ví, zda a jak by to šlo, je jednoznačně management školy. Myslím, že je na čase dát vedení škol skutečnou důvěru a nechat to na nich (a na rodičích)." A s tím nelze než souhlasit.

Udivuje mě proto, že někteří pokládají její návrhy za apriori nesmyslné. Není to náhodou tak, že zrovna na vaší škole by to nešlo? Ale jinde třeba jo. Tedy ovšem za předpokladu, že by se hledaly způsoby, jak to udělat, a ne důvody, že to nejde.

Např. obědy venku – za dob našeho dětství se jedlo (i vařilo) venku na táboře běžně, stačil maximálně plátěný přístřešek, ve školách by se mohlo klidně vařit uvnitř v kuchyni a podávat venku na etapy:

Máme 11 ScioŠkol, na Praze 11, Praze 9, na střední, v Brně, ve Frýdku si to dovedu dobře představit, určitě by to šlo. Těžko to ale uděláme v Olomouci, kde je škola na náměstí, že. A tak je to s každým návrhem. Učit celodenně venku, jasně lesní školky to dělají. A bude pršet? A děti jsou choulostivé? Na tak ty mohou zůstat doma, a budou mít online výuku, třeba. A že nebudou učitelé. No asi nebudou, když budeme chtít všechny děti učit podle rozvrhu 6 hodin denně.

Největším problém je představa, že se vše má vrátit do starých kolejí. Do starých kolejí se nevrátí nic, ani školy. Ale ještě mnohem pitomější je představa, že do starých kolejí škola vrátí povelem z MŠMT k 15. květnu v 8 ráno.

L.snirch řekl(a)...

Stejně tak se by se dala dát důvěra každému majiteli restaurace, obchodu, sportoviště, občanu, zaměstnanci a každý by se rozhodl, jak se bude chovat v době epidemie. Zda otevře či ne, zda bude chodit do práce či ne, ... Nevím, zda by to mohlo fungovat.

Povel k návratu do škol nedá MŠMT, ale když tak vláda a UKŠ (stejně jako školy nezavřelo MŠMT). MŠMT maximálně bude definovat obecné podmínky a hlavně je bude definovat ředitel každé školy (doufám). A doufám, že tam bude dost svobody pro ty rodiče, žáky, studenty, učitelé, kteří si netroufnou, a že to nepůjde jak na vojně metodou Uráááááá.
Protože ve školství není opravdu kam spěchat (je s tím spojeno i masové cestování autobusy, vlaky, MHD). Není jediný důvod bezhlavě riskovat.

Eva Adamová řekl(a)...

Už na to poukázal Pytlík. Ta paní není ředitelkou školy, ale živí se pořádáním školení pro učitele a různých výchovných akcí pro žáky škol. Z toho pramení jeji aktivita, jde jí o kšeft.

Pane Šteffle, v situaci, kdy je schváleno navázání přijímacích zkoušek a maturit na datum nástupu do škol, jsou jakékoliv úvahy, které tady Vy a teď i paní Labudová nanášíte, úplně zbytečným plácáním do vody. Uvědomujete si to vůbec? Tím ovšem netvrdím, že to nebyla chyba. Ukazuje se, že byla.

A znovu opakuji, ředitel školy nemá přístup k informacím o šíření koronaviru ani v rámci ORP, natož aby tušil, jak to vypadá konkrétně v jeho obci nebo městské části, může jen odhadovat a spekulovat. Má zhruba takové informace jako já nebo Vy. Rozhodnutí o otevření školy tedy v žádném případě nemůže být v jeho kompetenci. I když mám pocit, že Vy jste na tom s těmi informacemi na tom podstatně hůř než já, protože zrovna ve Frýdku není situace nijak růžová.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

L.snirch řekl(a)...
Stejně tak se by se dala dát důvěra každému majiteli restaurace, obchodu, sportoviště, občanu, zaměstnanci a každý by se rozhodl, jak se bude chovat v době epidemie.

To si pořád nerozumíme. Hygiena vydá nařízení třeba, že na jednoho člověk musí být k dispozici 10 m2, a že u vodou musí být umyvadlo s dezinfekcí. A to platí pro každého majitele restaurace, obchodu, sportoviště. To je povinnost. Ale jak to zařídí a zda vůbec otevře, to je na něm. A nepohybně by hygienici měly říct školám něco podobného. Ale jak to pak škola zařídí a do jaké míry přejde od onlinu k fyzické výuce, to musí řešit škola.

Ivo Mádr řekl(a)...

Ondřej Šteffl

O školním stravování prozatím vůbec nemá cenu spekulovat. To by se hygienici museli zbláznit, kdyby toto měli povolit. Nejsme někde v sedmdesátých letech 20.století. Koronavir by se tak nádherně šířil, jedna báseň a ty super průjmy a další lahůdky. Chudáci rodiče, pečovali by tak o své ratolesti ještě celé prázdniny. A pěkně by tvůrcům této staronové teorie školního stravování poděkovali. Dnes jsou děti mnohem méně odolné než před 50 lety.

L.snirch řekl(a)...

O.Šteffl:
Ale rozumíme, pochopitelně jsem myslel při dodržení obecně nastavených pravidel, ty by museli všichni respektovat.
Ale jak dnes třeba z hlediska předpisů BOZP a BOZ? Ty jsou v Česku nastavené i v době míru velmi přísně, my máme hygienu na kontrole několikrát do roka.
Je vidět, jak to dopadlo třeba v domovech důchodců, když se díky nedodávkám ochranných pomůcek a tím pádem nemožnosti dodržování pravidel.
A to nyní je cestování vlaky, autobusy, MHD u nás v podstatě zrušené - autobusy a vlaky jedou na poloviční provoz a v autobuse včetně MHD jede 1-2 cestující i v poledne.
S otevřením škol začnou jezdit žáci a studenti ve velkém.
Na školy, internáty, jídelny to vyvine obrovské množství nových hygienických pravidel a kontrol, dodávky dezinfekce, teploměrů (to je ještě to snadné).
Komplikovanější budou pravidla na rozestupy, pokud přijdou (a ony nějaké přijdou). A do toho časově a organizačně a byrokraticky velmi náročné přijímačky a maturity.
Mezi mladými lidmi ve věku 0-24 roků je nyní přes 900 nakažených (a není pochopitelně celé číslo, to jsou jen ti zjištění, celkové číslo nikdo nezná) - 16 % zjištěných nakažených jsou ve věku dětí a studentů.
Navíc bezpochyby bude klíčový pohled ekonomů, aby ztráty byly nejmenší, logiku má začínat MŠ a 1. stupeň ZŠ, kde se to dá rozvolnit co nejvíce (ale uhlídat zase nejhůře).
Dneska si nesmí sednout 5 mladých lidi s rouškou na deku v parku.
Není to snadné rozhodování a je věci vlády, UKŠ, jak nastaví pravidla, pak jak nastaví pravidla MŠMT, pak jak nastaví pravidla ředitelé škol.


Eva Adamová řekl(a)...

" A to platí pro každého majitele restaurace, obchodu, sportoviště. To je povinnost. Ale jak to zařídí a zda vůbec otevře, to je na něm.A nepohybně by hygienici měly říct školám něco podobného. Ale jak to pak škola zařídí a do jaké míry přejde od onlinu k fyzické výuce, to musí řešit škola."

Pane Šteffle, většina ředitelů škol není v pozici majitelů škol.

Ano majitel restaurace si po vyhlášení povolení k otevření od krizového štábu může říct:"Jsem ve věkové kategorii 60+, ta ty peníze mi to nestojí, neotevřu."

Ředitel státní školy si po vyhlášení otevření škol krizovým štábem nic takového říci nemůže, bude běhat jako ratlík, aby splnil hygienické podmínky, a školu prostě otevře. Nebude mít jinou volbu. A znovu opakuji, že Vámi navrhovaná řešení už dopředu odpískalo ministerstvo navázáním přijímacích zkoušek a maturit na termín nástupu do škol. Stále více se ukazuje nesmyslnost tohoto kroku. Přijímačky se měly zrušit a maturity posunout na září, protože teď se bude tlačit na pilu, aby se nastoupilo do škol před 1. červnem, ať to stojí, co to stojí. A že v Praze a dalších velkých městech je to obrovský risk, je každému jasné.Nicka Pytlik řekl(a)...

platí pro každého majitele restaurace

To pytlikům vnuklo myšlenku podávat žákům vzdělání přes výdejová okénka.
S možností rozvozu domů. Na požádání i s dvojitou kompetencí pracovní a k učení.

poste.restante řekl(a)...

Myslím, že je na čase dát vedení škol skutečnou důvěru a nechat to na nich (a na rodičích)." A s tím nelze než souhlasit.

S tím nelze, nežli nesouhlasit.
Ředitel školy není v tomto smyslu žádný suverén, ale pouze výkonnou částí státní správy. Chci vidět ředitele, který odmítne rozhodnutí zřizovatele, že škola má být otevřena ke dni x.y.
S odůvodněním, že to podmínky na jeho škole neumožňují.
Schválně, kolik takových se najde.

Pro potřeby této situace lze ředitele rozdělit do tří skupin.
1. Ředitelé, kteří mají vlastní mozek a nebojí se ho použít.
2. Ředitelé, kteří se odvažují pouze k "mírné autonomii v mezích zákona".
3. Ředitelé, kteří mají "úřednický mozek".

Krásně to šlo pozorovat u takové drobnosti, jako byly čtvrtletní klasifikace.
Někteří ředitelé celou čtvrtletní klasifikaci jednoduše odpískali. Dle mého vcelku logicky.
Někteří požadovali po svých učitelích, aby zapsali do systémů své klasifikace na základě známek získaných před uzavřením škol.
No a někteří dotlačili své učitele nejen k tomu, aby zadávali žákům klasifikované úkoly i v době karantény, ale dokonce i organizovali čtvrtletní pedagogické porady. Dokonce i prezenčně.

A jen tak pro úplnost. Když ředitel autonomně rozhodně, že jeho škola se otevře a dojde k nákaze žáků či učitelů. Nebo dokonce k jejich úmrtí.
Koho budou příbuzní žalovat?
Tak odporné vyvinění se státu z odpovědnosti si snad ani nechci představovat.

Ivo Mádr řekl(a)...

Poste.restante

Máte pravdu, ředitel školy je jen "kolečko" v soukolí byrokratické mašinerie, které lze v mžiku nahradit novým poslušnějším "kolečkem". Souhlasím i s Vašim dřívějším názorem na rozvolnění nákazy v čase. I na ebolu se našel lék. Věřím, že se najde i na koronavirus a to včetně vakcíny.

Eva Adamová

MŠMT se naprosto zakonzervovalo v názoru, že nástup do škol musí být nutně v polovině května. A to za jakoukoliv cenu. Přijímačky nechť si klidně vyřeší SŠ samy a o maturitách by bylo po 1.6. rozhodnuto. VŠ si poradí samy. Je vidět, že tak obrovský úřednický aparát MŠMT se nechce vzdát jen tak bez boje. A musí tak v zájmu sebezáchovy tlačit na polovinu května.

Unknown řekl(a)...

Já napíšu jen toto, šestileté děti osm hodin v roušce je masakr.....

Okomentovat