11.4.20

Ze sociálních sítí: Vidím na straně pana ministra a MŠMT jeden obrovský problém. Nulová systematická komunikace směrem k učitelům, školám a k veřejnosti

Štefan Klíma aka Ámos Kl komentuje na sociální síti Facebook televizní vystoupení ministra školství: "V televizi dnes opět vystupoval pan Plaga, ministr školství. Nemohu si pomoci, ale osobně vidím na straně pana ministra a MŠMT jeden obrovský problém. Nulová systematická komunikace směrem k učitelům, školám a k veřejnosti. Chápu, že dnes nikdo neví, jak to s virem bude. Ale to je takový problém, připravit například tři koncepce, jak bychom mohli realizovat květen a červen? Říci lidem, že podle vývoje se přistoupí k jednomu z těch řešení. Ta nejistota přináší nejvíce škody. Na žáky devátých tříd, maturanty i končící učně může působit vyloženě stresově a demotivačně."
Celý komentář:

V televizi dnes opět vystupoval pan Plaga, ministr školství. Nemohu si pomoci, ale osobně vidím na straně pana ministra a MŠMT jeden obrovský problém. Nulová systematická komunikace směrem k učitelům, školám a k veřejnosti. Chápu, že dnes nikdo neví, jak to s virem bude. Ale to je takový problém, připravit například tři koncepce, jak bychom mohli realizovat květen a červen? Říci lidem, že podle vývoje se přistoupí k jednomu z těch řešení. Ta nejistota přináší nejvíce škody. Na žáky devátých tříd, maturanty i končící učně může působit vyloženě stresově a demotivačně. Situace má určitě různá možná řešení, to je vidět v diskusích. Pro mě stále nejlépe vychází varianta s distanční výukou do konce června a s realizací maturit, přijímacích zkoušek a závěrečných zkoušek v červnu. Pro potřebné rodiny je školství schopno realizovat otevření školních klubů - malých skupin, které povedou méně rizikoví (zdravotně) učitelé.

Není třeba riskovat byť jen jeden jediný život dítěte, učitele ale třeba i paní kuchařky či paní uklízečky. Vždyť vzdělávání funguje. A stejně tak, jako fungovalo dříve - tu lépe, jinde méně dobře. Ale funguje.

Poslední věc, která nám ředitelům škol vadí je to, že MŠMT s námi vůbec nekomunikuje. A následné odpovědi novinářům tomu odpovídají - jsou vyhýbavé, neurčité a ve vleku událostí. Bohužel.

Lidičky, všem přeji co nejlepší dny, pevné zdraví a nezapomeňte, štěstí přeje připraveným.

35 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

směrem k učitelům, školám a k veřejnosti

V titulku a v perexu tohle, ale v textu už je "nám ředitelům škol". Trochu rozdíl.

Pro obousměrnou komunikaci s učiteli chybí ministerstvu kromě vůle i mechanismus. Ale s řediteli by to byla (kdyby byla dobrá vůle) brnkačka.

Moje vysvětlení: má-li někdo v hlavě prázdno, nebude to nikomu dobrovolně předvádět.

Eva Adamová řekl(a)...

Taky mi přijde docela mimo, mít připravenou v podstatě jen jednu variantu - polovinu května, která není postavená na žádném reálném základu, ale na plácnutí kohosi v krizovém štábu (a povšimněme si, že každý jednotlivec z tohoto uskupení už toho naplácal dost)- a té se držet jako klíště. A já mám pocit, že vzhledem k tomu, že projekt chytré karantény se zpožďuje nebo lépe řečeno zatím vůbec nefunguje, je už teď ta půlka května nereálná.

mirek vaněk řekl(a)...

Ministerstvu nechybí mechanizmus. Co online prostředky. Ledaže by s nimi úředníci neuměli zacházet nebo se báli, co se dozví. Ono když se chce komunikovat, musí obě strany být v obraze, jinak se jedna strana zákonitě zesměšní.
No a prohlášení ministra svou kvalitu nezvýšila.

Silvie A. řekl(a)...

Pane Vaněk, nevím jak vy, ale já mám zamotanou hlavu z online komunikace s nějakými sedmi třídami. A to se v tom vyznám a držíme se prostředků již dříve používaných, spolehlivě fungujících. Vy chcete online komunikaci se VŠEMI učiteli od ouřadů, kteří neumějí ani pořádně zprovoznit svůj vlastní web?

L.snirch řekl(a)...

K čemu jsou vám 3-4 nepravdivé koncepce?
Protože jedna věc je termín (ta snazší), klíčové jsou podmínky, které UKŠ, vláda, MZ pro nástup do škol určí (po částech (1. stupeň,2. stupeň., SŠ, VŠ), po okresech, zkrácená výuka, neúplný týden atd. - tolik neznámých, které neurčuje ministr školství.

Stran přijímaček, maturit je zákon, takže dotyční vědí. Stres a demotivaci - v čem?

L.snirch řekl(a)...

Malinká ukázka koncepce, kterou když sdělíte, je již neplatná.
Před Velikonoci pár kompetentních (z vlády, z UKŠ, MZ) mluvilo o uvolnění podmínek sportování, otevření nových obchodů,... a utekly 3 dny a stejní už toho v televizi litují.
A byly prkotiny, které nestojí za řeč v porovnáním s nástupem do škol.
Mě vystoupení pana Plaga včera uklidnilo v tom smyslu, že racionálně pospal, jak bude mechanismus nástupu do škol probíhat.

Jana Karvaiová řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jana Karvaiová řekl(a)...

Ministerstvo školství DLOUHODOBĚ nekomunikuje s nikým. Krom pečlivě vybraných kývačů a podporovatelů. A to nejen v době vládnutí Plagy.
nechápu pár věcí:
1/ministerstvo si dlouhodobě ročně vyžádává tisíce tabulek. Ze kterých je spousta věcí jasných. Ale ty tabulky nejspíš slouží jen k tomu, aby byly někam zastrčeny a nepoužity.
2/několik, v současné době vyhlášených petic od různých subjektů - rodičů. žáků i učitelů, dosáhly desetitisíců podpisů.Pravděpodobně již přesáhly číslo 100 tisíc. A někdo chce, aby to neplatilo, protože to je elektronicky a ne fyzicky podepsané - TO JSOU VŠICHNI NAHOŘE NA HLAVU?
3/všem (mšmt i mz) MUSÍ být jasné, že ve školách není možné dodržet hygienické předpisy a že tam NECHODÍ JEN DĚTI. Přesto se snaží za každou cenu rozjet experiment !KDO VYDRŽÍ DÝL"

MOJE OTÁZKA ZNÍ STÁLE STEJNĚ: KDO PONESE PRÁVNÍ ODPOVĚDNOST A ODŠKODNÍ TY,CO SE NAKAZÍ VE ŠKOLE?

Knut Klapka řekl(a)...

Třeba je to jinak. Možná se do škol nastoupí v květnu proto, že budou brzo prázdniny. Totiž, rozhodujícím motivem je samozřejmě vrátit rodiče od hlídání dětí zpátky do práce, protože ekonomika. Na to by ale koneckonců stačilo otevřít všechny mateřské školy a první stupeň (a možná ani ne celý) - tím by se mimochodem získaly prostorové a personální kapacity pro přece jen poněkud bezpečnější provoz.
Pokud ale v květnu pošleme do škol všechny, v podstatě bez možnosti opravdového zabezpečení, umožní nám těch šest týdnů a navazující prázdniny otestovat situaci pro příští školní rok. Zjistíme, kolik dětí se nakazí, jaký bude mít jejich nákaza průběh, jak rychle se budou uzdravovat, zda a jakou vlastně mají smrtnost. Zjistíme, kolik se nakazilo učitelů, ředitelů a dalších pedagogických pracovníků, kolik se jich dokáže s nákazou vyrovnat, kolik nebude schopno pokračovat a kolik jich přes prázdniny zemře. To umožní nabrat nové pracovní síly a zabezpečit začátek školního roku. Kdybychom toto jarní a letní testování přesunuli až na září, minimálně polovina následujícího školního roku by tím byla opět silně poznamenána, nebo dokonce znemožněna. Tento sekundární důvod pro návrat v květnu mohl už leckterou odpovědnou hlavou proběhnout, třebaže to nikdo - pochopitelně - nahlas neřekl a neřekne.
Příliš konspirační? Nejspíš ano, ale aspoň by to trochu dávalo smysl. Protože reálnější alternativou je pouze nekompetence, neschopnost, nadutá povýšenost, blbství a chaos.

ema řekl(a)...

Vláda začala populisticky vyplácet ošetřovné i rodičům dětí, které můžou zůstat doma samy. A teď jak se z toho vyvlíknout. Sakra, asi je teda pošleme do školy všechny.
Docela mne baví kolegové, kteří pořád navrhují, jak by se ta výuka ještě do konce roku mohla zachránit. Chodit do školy obden, chodit do školy na tři hodiny....
Stát potřebuje pohlídat děti a potřebuje rodiče v práci. Odhaduji to na nástup prvního až čtvrtého (pátého) ročníku s tím, že za všechny bezpečnostní a hygienické záležitosti bude odpovídat ředitel. Ministerstvo vydá doporučení :) Personální ani materiální podpora nebude, možná školy dostanou nějaký ten kbelík dezinfekce. Kdo bude dezinfikovat - no uklízečky, školníci, vychovatelky a učitelé poté, co děti odejdou domů. Spousta učitelů nenastoupí. Někteří si potichu zařídí OČR nebo neschopenku, někteří oznámí na rovinu, že do toho nejdou. Ráno ředitel/ka spočítají, kolik personálu se jim dostavilo, a podle toho skupiny odejdou do tříd s tím, že je dotyčná hlídací osoba "nějak zabaví". První hodinu zabijeme tím, že si hezky společně budeme měřit teplotu, teda pokud si někdo ve vládě vzpomene a zařídí školám dodávku teploměrů. V rámci nedostatku všeho to budou takové ty zasouvací pod paži, ať máme taky nějakou zábavu. V doporučení od ministerstva bude, jak ho má učitel po každém použití vydezinfikovat a do jaké tabulky má teplotu zapsat. V doporučení také určitě bude nastíněno co a jak máme vyučovat. To bude takové alibi aby nebylo úplně zjevné, o co jde. To je nástin prvních dvou týdnů, protože pak začnou odcházet na neschopenku i ti poctiví a odvážní, protože onemocní. Nebo budeme mít "štěstí" a nějaký "odvážný" stát, například Dánsko, spustí tento pokus jako první a my se zařídíme podle toho. Necháme se překvapit, dnes člověk neví, co se stane další den a předpovídat něco na měsíc dopředu je blbost. A třeba se vláda překoná a vymyslí něco rozumného.
No nic, jdu si dát kafe. Všem kolegům přeji co nejpohodovější zbytek svátků.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stát potřebuje pohlídat děti a potřebuje rodiče v práci.

Pytlici si vzpomínají, že za jejich dětsky školních let chodili rodiče do práce, i když pytlici zůstávali s nemocí doma. Normálně měli nařízno ležet v posteli, což dodrželi jen v případě, že ale doopravdy nebylo dobře. Celé dětství.
Dnes by rodiče nejradši ošetřovali i maturanta. Dětičky se o sebe neumějí postarat? Nebo vyháží nábytek z okna? Podpálí dům?
To aby rodiče mohli do práce, musejí se dítka nahnat do škol? A co prázdniny?
Jo, jo. Doba se mění přenáramně. Jak si kdo děti vychová, tak to holt má.

Lexxa řekl(a)...

@ema
Snad mi čtete myšlenky. Naprostý souhlas a jen dodám, že nejde o lidi, ale o prachy. Prachy, které každý chce a chce si i v této koronavirové době urvat co nejvíc. Např. certifikovaná dezinfekce škol.

Eva Adamová řekl(a)...

"Mě vystoupení pana Plagy včera uklidnilo v tom smyslu, že racionálně pospal,..."

Já vím, pane Šnirchu, že je to překlep, leč je docela trefný.
Teď už jde jen o to, aby se probudil a začal konečně racionálně jednat.

Ivo Mádr řekl(a)...

"aby se probudil"

Tomu nevěřím, není toho schopen.

Zuzana Š. řekl(a)...

Také mi od začátku připadá komunikace MŠMT směrem k učitelské veřejnosti nedostatečná. Moje starší kolegyně už teď mají stres z nástupu do školy a možného onemocnění - kupodivu mnohdy ne kvůli nim, ale kvůli tomu, jak se bez nich provedou maturity. Dle mého názoru se promoření na středních školách v květnu odrazí v nemožnosti personálně zajistit maturity v červnu. Už teď bychom měli volat po tom, aby se do škol vraceli pouze otestovaní učitelé, kteří mají prokazatelně dost protilátek. Nechci dopadnout jako ošetřovatelky v ústavech sociální péče. A to vám podepíšu, že až bude muset ministr zdravotnictví dodat do škol tolik testů, hned bude mluvit jinak.

Ivo Mádr řekl(a)...

150 000? Tak nějak. Dva nejslabší ministři vlády - zdravotnictví a školství.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ten překlep pana Šnircha je kouzelný v tom, že si ho lze přeložit hned dvakrát. Ještěže je český jazyk tak nádherný.

Ovšem Plaga je vážně něco příšerného. Za co jsme si tuhle spící nulu vysloužili?

Hezké Velikonoce, kolegyně a kolegové!

L.snirch řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
L.snirch řekl(a)...

Stylem máte pane Kostečko stejné projevy jako Zeman.
Urazit a popřát. Nejste náhodou jeho poradce?

Rozumím tomu, že nemáte rád člověka, který ořezává nepodařenou státní maturitu, na které jste se podílel, a kterou jste vnutili všem bez diskuse. Jestli opravdu někdo zaspal dobu, tak to byli tvůrci státní maturity, kteří vnutili všem jednotný model, který ničí vzdělávání. Teď se za to navíc násobně platí (neuvěřitelnou byrokracii a penězi, které budou chybět). Pokud se bude maturovat, mají se školy nač v červnu těšit.

Jsem rád, že jste se tolik pobavil překlepem, a pokud Vás to aspoň trochu zklidní, tak jsem to pro Vás rád udělal.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Šnirchu,

tentokrát jste ale vážně vedle. Čtu to po sobě poněkolikáté a nevidím nic, než že jsem konstatoval, že se vám podařilo dvojnásobné kouzlo nechtěného. Opravdu jsem vás nechtěl urazit, a jestli to tak berete, omlouvám se, a to zcela upřímně.

Samozřejmě naopak pokud jde o maturitu, pohádám se s vámi kdykoli a s chutí. Stejně jako o osobě současného pana ministra školství. A že jsem jich zažil...

Jo, a kdysi jsem volil knížete. Při té další volbě jsem už byl naštěstí v Austrálii, protože tomu druhému, co kandidoval, bych nedal hlas ani náhodou.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Šnirchu, Tak nevím, jestli si děláte legraci nebo co to má znamenat.
Vy považujete kroky ministra za dobré? Já vím,že ministerstvo není jen ministr a má kolem sebe hodně lidí, kteří možná ještě více ovlivňují to,co se ve školství děje. Když sleduji dění v době uzavření škol, tak konkrétně Plaga nebyl vidět. Vůbec. CCa po týdnu,14 dnech vylezl. A nyní působí velmi nepřesvědčivě. A je vidět zřetelný obrat jeho jednání a naslouchání pedagogické veřejnosti. Teď nemyslím od začátku karantény,ale od začátku jeho působení. V současnosti je již nejspíš totálně ve vleku našeptávačů a velkou část pedagogů zcela ignoruje.
Jeho řeč mě rozhodně neuklidnila, jeho řeč byla nejistá. A pozor, ministr a ministerstvo nejsou jen maturity!

L.snirch řekl(a)...

Pane Kostečko
urážka a přání souběžně je toto:
"Ovšem Plaga je vážně něco příšerného. Za co jsme si tuhle spící nulu vysloužili?
Hezké Velikonoce, kolegyně a kolegové!"
Já tomu říkám pravý zemanovsky mix.

Mě jste se dnes nepokusil urazit, to hledáte marně.
A pokud se mě pokoušíte někdy urazit (třeba nedávno), je mi to fakt jedno, ani to se mnou nehne, buďte v klidu. Protože to je vždy Váš problém, ne můj. I začínající učitel ví, že když ztratí nervy a začne urážet, stává se směšným. Dá se to napravit omluvou, ale o to jste se zatím nepokusil.
Pohádat se ( i když bych preferoval formulaci vést věcnou diskusi) je jedna věc, my dva se stran maturity asi nikdy neshodneme skoro na ničem, natolik vyznáváme jiné hodnoty a vidíme priority vzdělávání rozdílně. Vy déle učíte, já zase déle pracoval v soukromém sektoru. Ale oba jsme ve věku důchodců, něco si na tomto světě pamatujeme a něco jsme nepochybně zažili. Máme mix zkušeností. A měli bychom je umět užívat s nadhledem a noblesou a třeba i humorem, nerad bych se někdy stal vzteklým dědkem.
Diskuse s Vámi mě opravdu baví, pokud jsou o věcných argumentech. Klidně věcně o tom, proč je podle Vás současný mistr špatný - tedy pokud neuvedete jen výkřik bez věcného argumentu jako právě dnes.
Ze současné vlády pro mě snesou měřítko pouze 2 lidé - ministr Petříček a ministr Plaga. Nedal bych jim 100 %, ale ten odstup od ostatních ministrů je tak markantní.
A srovnání Dobeš, Chládek, Valachová na straně jedné a Plaga na straně druhé je taky o parník ve prospěch Plagy. Tím neříkám, že nemá rezervy. Má, jako každý.

Tak přeji zdravé a spokojené velikonoce, já si odpoledne dám v televizi Saturnina.
Ten se hodí vždy.

L.snirch řekl(a)...

"Pane Šnirchu, Tak nevím, jestli si děláte legraci nebo co to má znamenat.
Vy považujete kroky ministra za dobré? "

Nedělám si legraci, považuji kroky za dobré.
Měsíc mám zavřené školy, co bylo provedeno:
a) byl přijatý zákon, abychom věděli, jak maturity a přijímačky. Racionálně zdůvodněno, proč byl zvolen model - ten model považuji za v dané chvíli velmi dobrý z mnoha hledisek
b) v mnoha vystoupeních ministra (např. OVM 6.4.) bylo řešeno, jak se postupovat v on-line výuce - racionálně, srozumitelně. On-li výuka běží (či má běžet). Myslím si, že toto je v kompetenci ředitele školy, aby nastavil jednotný systém, jak výuka má nyní ve škole běžet, musí nastavit komunikaci s rodiči i studenty. Na tolik jsou školy samostatné subjekty, že by to měly zvládnout. K tomu, jak klasifikovat a psát vysvědčení, k tomu vyjde vyhláška tento týden, jak bylo opakovaně řečeno - tedy s dostatečným předstihem 3 měsíců. Netuším, co potřebuji více vědět jako učitel, který vede výuku.
c)školy nezavřelo MŠMT a ani je tedy neotevře. To je v kompetenci vlády a UKŠ a MZ. Kdy to bude, nevím, zda už vědí, zatím je vystoupení jednotlivců zmatečné. Až se rozhodnutím vlády otevřou, určitě i určí o obecné podmínky (hygienické, organizační apod.) výuky. Pak bude úkolem MŠMT tyto podmínky posoudit, oponovat, podpořit školy v realizaci. Stejně náročné to bude pro ředitele škol - organizačně hygienicky zvládnout výuku. Bez ohledu na to, zda to bude 1.6. nebo 1.9.
d) ministr vystupuje v televizi minimálně 2x týdně od začátku a to jsem určitě neviděl všechny vystoupení, protože se skoro na televizi nedívám, takže jen když mám info, dívám se.

Váš pohled a můj pohled jak vidíte se zásadně liší, já mám všechny informace a podmínky pro svou práci včas sděleny - od ministra i od ředitele školy včetně výpočetní techniky. Učím na home office pomocí webinářů (12 týdně), ve škole jsem byl naposledy 6.3., kdy nám začaly jarní prázdniny. Dělám třídnické hodiny, komunikuji týdně s rodiči kvůli zpětně vazbě.
Obrovská zkušenost, jak může taky on-line škola běžet na jednotné platformě. Pro studenty, pro učitelé. Studenti i rodiče jsou velmi spokojení.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ano, pane Šnirchu,
Na Saturninovi se shodneme vždycky.

Jinak: Slušně jsem vám vysvětlil, že jsem vás neurážel, překlep je prostě překlep, a ano, stane se každému z nás. Ten váš byl prostě půvabný a já jsem jako lingvista neodolal, ale taky vás neurážel, to se nezlobte. A upřímně jsem se omluvil, pokud jste to jako urážku vzal. Nebylo to tak míněno, opravdu ne. Opravdu.

Ale cinknutá školní maturita mě váže s… Kvůli těm, co se na ni připravují poctivě.

L.snirch řekl(a)...

Pane Kostečko
nebavíme se o překlepu, to víte, ale o:
Pátek 10.4. v 6.25 "S fanatiky, jako jste vy, smysl (diskuse) nemá." pod článkem: EDUin: Rozhodnout o maturitách je třeba rychle, a to nejen o těch letošních
Opakuji, mě to nevadí, ale Vy jste se zbytečně zesměšnil - u pedagoga člověk očekává schopnost kultivované argumentace.

Překlep mě pobavil a i to, co jste z něho všeho odvodili. My v Saturninově spolku, jehož jsem ředitelem, si se slovy opravdu kreativně hrajeme.

Ano, nesmyslná JEDNOTNÁ státní maturita, velmi nespravedlivá, mě taky již 10 let štve. V tom se shodneme.
Kvůli těm, co se připravuji na SOŠ a SOU na odbornou praxi, na živnosti a pak je někdo zkouší z nesmyslů typu epizeuxis, smažení palačinek a stovek dalších pitomosti a říká tomu ověřování vzdělání. To chápu, že Vás i mě bere čert.
Tak snad to brzy skončí. Věřím tomu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

komunikuji týdně s rodiči kvůli zpětně vazbě

Ach ano. Zpětná vazba!
Docela nedávno ji objevili ti doopravdy praví odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří i analytici. A kdo ji tedy nemá, jako kdyby pedagogicky nebyl. Ani náznakem. Kde že jsou časy rozklíčovaných kompetencí.
Tak týdně komunikace s rodiči žáků střední školy. To mají jistě radost. Konečně se dočkali. Jak jen museli strádat jejím nedostatkem před uzavřením škol...
A to je ta zpětná vazba koho kam? A je spíše kladná, a nebo spíše záporná?

L.snirch řekl(a)...

Zpětná vazba od rodičů v případě on-line školy, tedy naprosto nová situace ze dne na den, je klíčová. Ne každý má doma kompletní ICT vybavení, je více děti v rodině, ....
Jistě, dá se to k tomu přistoupit s cynismem nebo ignorováním nové situace.
Mnozí tak i činí, v tom s Pytlíkem naprosto souhlasím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zpětná vazba od rodičů v případě on-line školy... je klíčová.

Takovou zpětnou vazbu pytlici neznají.
To na průmyslovce, ani na technice v dobách analogových nebrali.
Zpětná vazba 'zamykací', 'tabulková', 'značková', 'symbolová', nebo dokonce 'utahováková' či 'francouzáková'... nic, prostěěě!

Josef Soukal řekl(a)...

Ne, pane Šnirchu, bylo to čistě o překlepu; a kdybyste všechno nedoprovodil další záplavou vašich nesmyslů, které stálí čtenáři znají tak dobře jako vlezlé reklamy v televizi, mohli jsme si ušetřit oči a čas.
Někteří poučovatelé a nálepkovači z profese jsou nesmírně citliví na bebí, i když si ho přivodí sami.

L.snirch řekl(a)...

"Ovšem Plaga je vážně něco příšerného. Za co jsme si tuhle spící nulu vysloužili?
Hezké Velikonoce, kolegyně a kolegové!"

Ano, pane Soukale, jako vždy jste mě prokoukl.
Jak vy to děláte?
Vaše neskonalá moudrost je nad mé chápání.
Teď už jen dohnat pochopení 3 vět, které napsal pan Kostečka.
Vy to dáte, věřím Vám.

Josef Soukal řekl(a)...

"Racionálně zdůvodněno, proč byl zvolen model..."
Kde to ministrovo racionální zdůvodnění je? A kde jsou odpovědi na jiné návrhy a argumenty, třeba AŘG? Pan ministr je měl dopředu k dispozici. Prosím o odkazy.
Co renonc s opravováním testů ve škole? Původně jsem ho považoval za krok, který má nenápadně vést k přesunu testů do rukou soukromého byznysu, skutečnost je možná ještě horší: Ministr toho ve skutečnosti o testech a způsobu jejich hodnocení mnoho neví a neumí se v případě potřeby zeptat ve své servisní organizaci (kterou evidentně ignoruje trvale). A v EDUinu mu to zapomněli říct...
Jediné, co lze z ministrových vystoupení bezpečně vyvodit, je, že splní befel, který mu shora přijde. Jen ty metrové rozstupy a roušky rozporoval, protože šlo o stupiditu nebývalého rázu a šlo jen o to vycouvat s co nejmenšími ztrátami.

L.snirch řekl(a)...

"Kde to ministrovo racionální zdůvodnění je?"
V Parlamentu, v televizi, násobně krát. Bez problému si najdete - adresu ČT či PS doufám znáte.

"Co renonc s opravováním testů ve škole?"
Šlo o urychlení opravování v napěchovaném červnu, to co učitelé školy opraví za jedno odpoledne a ještě zbude čas na kafe a večeři, to trvá čert ví proč Cermatu 14 dnů. Bylo změněno. Jak dlouho potrvá opravit testy Cermatu letos, co myslíte?

"že splní befel, který mu shora přijde" - uvedte, odkaz kdo a jaký befel mu dal. Děkuji. Jinak jen falešné nařčení.

Josef Soukal řekl(a)...

1) To je odkaz? Buďto citujte s přesným odkazem, nebo nežvaňte. Přečtěte si ovšem, o čem jsem psal a o čem všem jsem psal.
2) Takhle to ministr vysvětloval? Proč to tedy pak změnil?
Ovšem to, co píšete, nic nemění na tom, že šlo o vadné rozhodnutí.
Co se týče plánovaného termínu, tak tady jsem naopak konkrétní ministrovu informaci zaznamenal.
3) Vy jste komik: Můžete naopak vy citovat nějaké jeho vyjádření, kde by rozporoval termín návratu do školy?

L.snirch řekl(a)...

2) Změnila to PS. Zbytek jsou vaše subjektivní pocity.
3) Termín návratu do škol nebyl určen, není tedy co rozporovat. Je jen odhad, dosud nezměněný, že by to mohlo být v půli května, pokud ... dosadte si desítky neznámých (viz rozhodnutí UKŠ a vláda)
Je správné, že se neuvádí více termínů, protože to vytváří jen zmatek (jak předvedl Babiš).
Je zákon a ten říká o přijímačkách a maturitách naprosto přesné termíny.
O nástupu do škol a obecných podmínkách nerozhodne (ani nemůže) ministr, protože ani školy neuzavřel. Takže termín a podmínky určí vláda.
A pak to bude o nastavení podmínek, splnitelnosti, pomoci, organizaci atd. To bude ta nejtěžší fáze.


Josef Soukal řekl(a)...

Takže jen další vykrucování a nesmysly.

Okomentovat