29.4.20

Ze sociálních sítí: S takovým plánováním se možná tuto neděli v noci dozvíme, že v pondělí nám tak nějak omylem otevřeli školy

Pavel Hodál komentuje na sociální síti Facebook výroky ministra školství: "Jo jo, s takovým plánováním se možná tuto neděli v noci dozvíme, že v pondělí nám tak nějak omylem otevřeli školy. Nebo že jsme už v pátek měli učit 😀"21 komentářů:

arrra řekl(a)...

JO JO, hodit šutrem a kritizovat v Česku umí každý. V žádném případě bych teď nechtěl být na pozici ministrů a rozhodovat.

Unknown řekl(a)...

Jo,Jo. Tuto vysokou funkci přijali snad dobrovolně.

Charlie řekl(a)...

Ministři by se v první řadě měli řídit nějakým epidemiologickým plánem. Co by asi dělali, kdyby smrtnost viru nebyla 2%, ale třeba 50%. Jejich populistická rozhodnutí jsou ode zdi ke zdi, a to jsem zastáncem postupného uvolňování. Jenže, koho napadlo, že deváťáci nutně potřebují do školy, jim vcelku o nic nejde (výjimku tvoří ti, co se hlásí na gymnázia a výběrové školy, i těch se ale také předpokládá motivace k učení), ostatní tam budou jenom tvořit stafáž (horší případ) nebo se na to vybodnou (lepší případ). Stejně to bude dobrovolné.
Ani já bych v pozici ministrů být nechtěl, než se do něčeho pustím, dělám si sám pro sebe už desítky let podrobný plán, co, kde, kdy, jak, za kolik. A je jedno, jestli rekonstruuji dům nebo jedu na týden sjíždět řeku. Pak mám klid a mohu se plně věnovat té konkrétní činnosti.

Unknown řekl(a)...

Za 3 týdny žák deváté třídy(budoucí student) nezvládne přípravu z matematiky a českého jazyka k přijímacím zkouškám, když na vše celou školní docházku naprosto kašlal. Zázračnou metodu (nálevku) nemá ani Bůh.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ať si šlehnou Bělouna!!!

Unknown řekl(a)...

To bylo odvážné, Pytlíci vůbec netuší kolik má ta "škaredá" knížka stránek. Před 35 lety příklady z Bělouna běžně dávali všichni studenti (tehdy osmého ročníku), dnes je to pro mnohé maturanty nepřekonatelná překážka. Asi něco hodně změnilo (pokazilo?).

Nicka Pytlik řekl(a)...

dnes je to pro mnohé maturanty nepřekonatelná překážka

Kdyby jen maturanty...
Ale k čemu a komu je Běloun v té dnešní překotně zavirované době moderních digitálních informačních a komunikačních technologií, bublin a zpětných vazeb.
Teď si pytlici vzpomněli, že jim kovaně floskuliodní odborníci na kde co, včetně kydání špíny na ostatní učitele, ještě neodpověděli, jestli je pro řízení systému učitel-žák lepší zpětná vazba kladná, a nebo záporná.

Unknown řekl(a)...

A to diskuze ještě nezasáhl "největší matematik (právník)" na pedagogických webech. Ty by tedy byly věci.

Jirka řekl(a)...

Mr. Plague opravdu neví, co se v jeho školách děje. Myslím, že stačilo juknout do učitelských diskuzí každý rok na jaře. Jak udržet při práci deváťáky, kteří jsou buď už přijatí, nebo musí dokončit povinnou devítku? O vysvědčení nejde nikomu. Ti, kteří to myslí s přijímačkami vážně (spíše pak jejich rodiče), si klidně udělají před přijímačkami svaťák, aby "doháněli".
Pokud zareaguji na jediný argument, který padá stále dokola, tak si nedovedu představit deváťáka, který by chtěl studovat střední školu, kde se opravdu "dělají" přijímací zkoušky a nebyl by se školou v kontaktu a neměl by domácí podmínky pro přípravu. Pokud takový existuje, pak bych mu doporučil, aby svou situaci začal rychle řešit. V patnácti letech už je takový jedinec vyspělý natolik, aby vytočil třeba linku bezpečí. Jako učitel bych mu rád pomohl, ale bohužel takového žáka neznám a na naší škole se nikdy nevyskytoval.

L.snirch řekl(a)...

Když devaťáci nemohli do škol, lamentovalo se.
Když DOBROVOLNĚ ti, kteří potřebuji, budou moci, zase lamentace.

Charlie řekl(a)...

Žáci dobrovolně + učitelé dobrovolně = bordel na n-tou. Prosím o řešení

Unknown řekl(a)...

Pane Snirchu, ovládáte atmosféru vaší průmyslovky, na ZŠ je to trochu (hodně jiné, povinná školní docházka). To nejsou lamentace, to je realita. Jsem stejný ročník jako vy, ale vidím přístup k učení na ZŠ trochu jinak. Již jsme si spolu vyjasnili vztah učení a známek. 1/3 třídy(studenti) komunikuje, pracuje, učí se distanční formou a chce uspět. 1/3 jde na učňovské obory a 1/3 (taky budoucí studenti) mnohdy na výuku kašle. A najednou očekávají zázrak. Jenže ten zázrak nepřijde, protože vše je podloženo soustavnou prací. Těch 10 žáků, které učení baví komunikuje pravidelně, ptají se, hledají řešení, jsou v kontaktu pomocí videokonference, distanční formou (Googleučebna),e-mailem,..Chtějí uspět na kvalitních středních školách.

Unknown řekl(a)...

Učitelé dobrovolně? Charlie, kde jste to vzal?

L.snirch řekl(a)...

Pane Neznámý
ovládám situaci na průmyslovce, žena v sociálních službách doučuje, synové chodili na základku i průmyslovku (jsem rodič), dělám přípravné kurzy pro devaťáky.
Dovedu si představit, že ze 100 devatáků jim polovině je to nyní úplně putna, 30 bude spokojeno s kvalitní distanční výukou a víc nepotřebují, ale třeba 20 jich přijde na osobní konzultaci (stejně jako mě maturanti) a já budu potěšen, že jim budu moci pomoci a budu hledat způsob jak.
Jednou jsme se již shodli, myslím, že se shodneme i podruhé:
I kdybych pomohl byť jedinému devaťákovi a vláda mi to umožní, budu rád a vidím v tom smysl a budu hledat cestu jak. A jedno, zda devaťákovi či maturantovi, je to stejná situace.
My nastupujeme 11.5. do školy.

Charlie řekl(a)...

Učitelé dobrovolně - kde bych to vzal, již několikrát se o médiích a vyjádřeních ministra objevilo, že rizikové skupiny kantorů nastoupit nemusí, mimochodem, je opravdu tak složité, aby si člověk 50+ s astmatem, alergií, vysokým tlakem, atd. zařídil "papír" od svého lékaře, zvláště v dnešní době, rovněž spolužití s někým z rizikové skupiny je považováno za překážku v práci. Konkrétně byl zmiňován 1. stupeň, kde padlo vyjádření, že učitelé hlídající dobrovolné děti se nemusí podílet na online výuce. Z toho usuzuji, že učitelé, kteří nenastoupí z různých důvodů (třeba pro ně nebudou ochranné pomůcky), budou dál výuku vést online. Protože se starám také o školní sítě vím, že většina středních škol v okolí rozjede svůj provoz 11.5. (učitelé + zájemci ze řad žáků, včetně domova mládeže. I maturanti na konzultacích musejí někde bydlet).

old pratavetra řekl(a)...

"...rovněž spolužití s někým z rizikové skupiny je považováno za překážku v práci."
Opravdu? Asi víte víc než zákoník práce.

"Z toho usuzuji, že učitelé, kteří nenastoupí z různých důvodů (třeba pro ně nebudou ochranné pomůcky), budou dál výuku vést online."
Ochranné pomůcky? OOPP u učitelů? Vy máte nějaké stanoveny? Předpokládám max kyselinovzdorné rukavice a obličejový štít pro učitele chemie. A když povedou výuku on-line, kdo bude hlídat děti ve škole?

L.snirch řekl(a)...

Uvidíme, co předepíše vyhláška ministerstva zdravotnictví pro školy.
Něco bezpochyby.
Možná vyčlení nějaká rizikové skupiny učitelů.
Nemá cenu spekulovat.

Eva Adamová řekl(a)...

Je potřeba si přiznat, že otevření škol pro deváťáky nemá s deváťáky samotnými a starostí o jejich působení u přijímaček nic společného. Jediné vo co go je skutečnost, že v zákoně je schváleno, že přijímací zkoušky proběhnou nejdříve 14 dnů po nástupu do škol. No a deváťáci do škol už nastoupit neměli. Jde jen a jen pouze o naplnění litery zákona.

Nicka Pytlik řekl(a)...

My nastupujeme 11.5. do školy.

A není to pozdě, Antone Pavloviči?

Nicka Pytlik řekl(a)...

otevření škol pro deváťáky nemá s deváťáky samotnými a starostí o jejich působení u přijímaček nic společného

Některé maturantky to prý "psychicky nezvládají a propadají hysterickému pláči".
Jak to májí žákyně devátých tříd?
Byla by škoda, kdyby u přijímacích zkoušek zmizela z chodeb téměř všeobecná bodrost a humory uchazečů o nejméně čtyřleté pilné studium.
Stejně jako u maturitních zkoušek. Stačí si drobně odposlechnout hlášky po absolvované zkoušce. Jakože brnkačka, dávačka... pohoda, prostěěě!

Unknown řekl(a)...

Eva Adamová

Ano, to je ten hlavní důvod. Tím je řečeno vše. Na ztráty nehleďme.

Okomentovat