19.4.20

Ze sociálních sítí: Pan ministr si neuvědomuje některé podstatné okolnosti

Ředitel Integrované střední školy v Mladé Boleslavi Štefan Klíma komentuje na sociální síti Facebook dnešní televizní vystoupení ministra školství: "Pokud chce byť částečně otevřít základní a střední školy, musí k tomu mít personál. Nejen učitele. Pokud do škol bude moci (takto to prohlásil Plaga i epidemiolog Morava) nastoupit pouze člověk nerizikový (nemá žádnou z rizikových nemocí - vysoký tlak, cukrovku a podobně; nemá v rodině rizikovou osobu, věk nad 65), pak podle rychlé statistiky do mnoha škol bude moci nastoupit maximálně 30 % pedagogických pracovníků a naprosté minimum uklízeček, které jsou nezbytné pro zajištění hygienických předpisů. Myslím, že MŠMT mělo udělat rychlý průzkum, kolik zaměstnanců vůbec bude moci nastoupit. Zatím jej neudělalo, vyzývám pana ministra, aby tak urychleně učinil."
Celý komentář:

Poslouchám Partii na Primě o školství s panem Plagou. Myslím, že pan ministr si neuvědomuje některé podstatné okolnosti.

Pokud chce byť částečně otevřít základní a střední školy, musí k tomu mít personál. Nejen učitele. Pokud do škol bude moci (takto to prohlásil Plaga i epidemiolog Morava) nastoupit pouze člověk nerizikový (nemá žádnou z rizikových nemocí - vysoký tlak, cukrovku a podobně; nemá v rodině rizikovou osobu, věk nad 65), pak podle rychlé statistiky do mnoha škol bude moci nastoupit maximálně 30 % pedagogických pracovníků a naprosté minimum uklízeček, které jsou nezbytné pro zajištění hygienických předpisů. Myslím, že MŠMT mělo udělat rychlý průzkum, kolik zaměstnanců vůbec bude moci nastoupit. Zatím jej neudělalo, vyzývám pana ministra, aby tak urychleně učinil.

Druhý problém jsou jednotné přijímací zkoušky. Naprosto nechápu, proč na nich pan Plaga neustále tak trvá. Klidně dnes prohlásí, že když bude třeba, mohou být přijímací zkoušky o prázdninách. To si neuvědomuje, že školy musí budoucí školní rok připravit? Nejsou jen gymnázia /vůbec nic proti gymnáziím, jen mají některé věci dané a nemají některé složitosti/. Je řada škol, které dnes neví, kolik budou mít žáků, kolik tříd, a kolik tedy budou potřebovat učitelů. Ředitelé škol potřebují čas! Druhý problém bude ten, že pro mnohé žáky bude JPZ asociální a nespravedlivá. Všichni žáci devátých tříd dnes nemají stejné podmínky pro přípravu na přijímací zkoušky! Mnozí jsou ponecháni na pospas. Řada rodin má a bude mít existenční problémy. A my ty rodiny ještě více chceme zničit, protože jejich dětem zhoršíme přístup ke vzdělání?

Závěrem, vítám návrh MŠMT k hodnocení žáků. Ten je dostatečně variabilní a umožní podle mě školám co nejobjektivnější hodnocení druhého pololetí.
Prosím ale lidi na ministerstvu školství, aby více spolupracovali s řediteli škol všech druhů. Aby než vypustí některé "scénáře" ověřili jejich skutečnou realizovatelnost.

Věřte, že mi kontaktní výuka moc chybí, stejně jako dalším učitelům a žákům. Ale mějme na paměti, že zdraví všech je to nejcennější, co máme. Jen zdraví a konec konců živí učitelé mohou dělat výborné školy. Vážím si všech učitelů, kteří zvládají distanční výuku. Ukázalo se, jak jsou pedagogové tvůrčí, pracovití a že jim jde o co nejlepší vzdělání žáků.
Mějte co nejlepší dny lidičky.

15 komentářů:

Ferda44 řekl(a)...

Oprava
Pan ministr si neuvědomuje žádné podstatné skutečnosti...

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Jsem rizikový a jsem jmenovaný za předsedu maturitní komise. To bude ještě zajímavé.

Zuzana Š. řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zuzana Š. řekl(a)...

Prosím, ví někdo o tom, že by MŠMT řešilo ochranné pomůcky pro učitele? Nejen pro tu výuku-nevýuku, ale zejména pro maturity a přijímačky? Také mám být maturitní předsedkyně, budou mně a kolegů z komise testovat předem? A navážu na výzvu v citovaném článku: ví někdo, kolik učitelů z maturitních komisí je v ohrožení zdraví a tedy by neměli nastoupit nebo pouze s odpovídající ochranou?
Zdravotníci, kteří onemocněli nemocí Covid19 musí dokazovat, že se tak stalo při výkonu povolání - i po nás to budou pojišťovny chtít? Mnoho nezodpovězených otázek týkajících se velkého množství pracujících ve školství...

Knedla řekl(a)...

Rizikoví lékaři taky nebudou pracovat a nikoho ošetřovat, rizikové zdravotní sestry taky ne. Rizikové prodavačky taky ne. Řidiči taky, strojvedoucí taky. Nikdo by neměl - komu se prostě nechce, stane se velmi lehce rizikovým. Některé nepřizpůsobivé skupiny jsou také rizikové vzhledem ke způsobu života.
Nakonec bude tedy pracovat těch "pár hloupých" (zdůrazňuji uvozovky). Pro všechny ostatní se natisknou peníze a problém je vyřešen.
Gratuluji.

Pepouš řekl(a)...

Pacienti roušky (nebo lékaři ochranné pomůcky), nakupující roušky, cestující roušky...žáčci ve třídě bez roušek. Teda pardon, na rozhodnutí učitele. Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě! Ale protože potřebujeme pohlídat (nikoli vzdělávat) statisíce dětí, tak holt tvoje rouška mě ve třídě chránit nebude! A ta hra na uzavřené homogenní skupiny, odstupy v lavicích a další na tom nic nemění. Ledaže by byly takhle homogenní a uzavřené i na cestách ze školy, ve volném čase venku i doma.

Jako pardon, ale jenom kvůli tomu, že děti přece nemohou v rouškách trávit hodiny času se na toto opatření rezignuje?! Takže já se snažím celý čas dodržovat veškerá opatření, nosím roušky, vyvářím je, dodržuji odstupy, omezuji pobyt v obchodech a na veřejnosti na minimum, do toho se neflákám a pracuji z domova, tak nakonec je moje snaha k ničemu, protože potřebujeme hlídat děti, tak prostě půjdou tahle opatření stranou?

Ela řekl(a)...

Prosím, jak je myšlena výuka v 5-ti členných skupinách na ZUŠ? Při plném úvazku učitele hromadné výuky, odučí 2 skupiny denně, čili 50 žáků týdně různého věku, z různých škol, z různých vesnic/měst (do ZUŠ se chodí 1x týdně). Stejné pomůcky, stejná učebna, stejný učitel. Proč takové riziko, když na ZŠ bude možné učit max. v 15 členných skupinách pouze 1 učitel týdně?

poste.restante řekl(a)...

Unknown 16:58
Rizikoví lékaři taky nebudou pracovat a nikoho ošetřovat, rizikové zdravotní sestry taky ne. Rizikové prodavačky taky ne. Řidiči taky, strojvedoucí taky. Nikdo by neměl - komu se prostě nechce, stane se velmi lehce rizikovým.

Evidentně jste nepochopil jeden podstatný prvek celého problému.
To jestli je někdo patří nebo nepatří mezi rizikové skupiny je pouze jednou částí jeho potenciálního ohrožení. Druhou část tvoří ti, se kterými přichází při své práci do kontaktu a jakého druhu ten kontakt je.

Takže:
Rizikoví lékaři a sestry mnohdy také odmítli pracovat a někoho ošetřovat. Minimálně do té doby, dokud nebyli vybaveni ochrannými prostředky. Lékařská komora k tomu své členy přímo vyzvala. Obvodní lékaři jsou placeni kapitační platbou, takže krach jim většinou nehrozí a část pacientů ošetřují "telefonicky". Naštěstí většina svou práci vykonávat neodmítla. Obzvláště v počátcích, kdy jejich vybavení bylo tristní.
Ale měli by na to plné právo, nebo snad ne?

Rizikové prodavačky taky ne.
Najděte mi obchod, kde prodavačky nemají ochranné prostředky.
Ve kterém obchodě je prodavač se stejnou skupinou zákazníků 6 hodin bez toho, aby se od nich mohl vzdálit na víc jak 10 minut?
U vchodu velkých obchodů stojí ochranka, která tam zákazníka bez roušky nepustí. V malých obchodech zase mohou zavolat policii. Naprosto právem. Protože všichni jsme povinni respektovat pravidla a jejich dodržování může být vynuceno.
Co uděláte s žákem, který si roušku odmítne nasadit?
Co uděláte s žákem, který k Vám přijde a začne schválně kašlat?

Řidiči taky, strojvedoucí taky.
Řidiči městské dopravy? Do které se nesmí nastupovat předními dveřmi a kde jeden dopravce za druhým doplňuje přepážky, pokud tam už nebyly od výrobce?
A strojvedoucí? Kdy jste naposledy jel vlakem? Pokud se domníváte, že do kabiny strojvedoucího smí běžně vstupovat pasažéři, tak asi hodně dávno.

Nikdo by neměl - komu se prostě nechce, stane se velmi lehce rizikovým.
Ano. Nikdo by neměl být nucen k činnosti, která jej vystavuje riziku ohrožení zdraví či dokonce smrti. Pokud s tím dobrovolně nesouhlasí. Nebo snad ne?
Nemluvě o platovém ohodnocení takových profesí.
Nebo snad myslíte, že je povinností každého řádného zaměstnance obětovat i život ve prospěch zaměstnavatele?

Nepleťte si, prosím, sobectví a někdy až parazitické chování některých jednotlivců či skupin s docela obyčejným dodržováním zákoníku práce. Pokud vím, zákony pořád platí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Možná ba nebylo od věci, pozeptat se, jak to mají zařízeno dětští lékaři.
A jak to budou mít učitelky v mateřské škole, když převlékají dítko, které v návalu posilování předmatematické gramotnosti nestihlo nebo úplně zapomnělo dojít na záchod a běžně je posíláno do školky s horečkou, zasoplené až za ušima, zatímco jeho matka je na rodičovské s jeho mladším sourozencem...

Radek Sárközi řekl(a)...

Škola jest magické místo, kde roušek netřeba, ovšem pohybovat se venku bez roušky je nebezpečné...

Ygrain řekl(a)...

Darth Plagueis si toho neuvědomuje...

"Rizikoví lékaři taky nebudou pracovat a nikoho ošetřovat, rizikové zdravotní sestry taky ne. Rizikové prodavačky taky ne. Řidiči taky, strojvedoucí taky. Nikdo by neměl - komu se prostě nechce, stane se velmi lehce rizikovým.

A ve které nemocnici posílají lékaře a sestry mezi jedince bez roušek? Ve kterém obchodě? Dopravním prostředku?

BTW, ještě jsem neviděla učebnu, kde jsou od sebe lavice na dva metry. Když je hoodně místa, mezera na odstrčení židle je tak 70-80 cm, šířka lavice 60 cm (nebo jen 50?)... při plném počtu 15 ks to rozhodně nevydá na dvoumetrový odstup. Bude-li učitel stát nalepený zády na tabuli, možná bude ty dva metry mít. Pokud by se měly vzdálenost dodržovat, muselo by se sedět ob dvě lavice, a tedy ještě snížit počet ve skupině. Nevím ale, jak tomu viru vysvětlit, že při kýchnutí nemá volně cirkulovat.

Ygrain řekl(a)...

@Vladimír Stanzel

Jo, na svoje působení u maturit jsem taky zvědavá - kromě vlastních diagnóz ještě s jednou bydlím. Vidím to na plexisklové kukaně a ochranný oblek, takže aspoň nebudu muset řešit, jestli zapnu sukni.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak pokud vím : obvoďáci většinou nepracují, nebo berou jen velmi "súrne" případy. jsou na telefonu. zubaři totéž. Pediatři totéž + zvou si na konkrétní čas jednoho pacienta. k nám chodí 2x týdně charitní sestra - veškeré vybavení vlastní, u nás se desinfikuje. Syn na Vinohradech má jako medik ve službě: respirátor, brýle (nebo štít). ochranný oblek, ochrannou čepici, ochranné návleky na boty. Po službě se v prostorách nemocnice musí 20 minut sprchovat teplou vodou.
jen tak pro ilustraci.
Předpokládám do května bohatou mediální masáž o připokakaných učitelích, kteří na rozdíl od prodavaček a řidičů trolejbusů, se drze zaobírají tím, jestli jim budou zajištěny v práci adekvátní podmínky. Taková drzost od té svoloči.

ema řekl(a)...

"Předpokládám do května bohatou mediální masáž o připokakaných učitelích, kteří na rozdíl od prodavaček a řidičů trolejbusů, se drze zaobírají tím, jestli jim budou zajištěny v práci adekvátní podmínky. Taková drzost od té svoloči."
Děkuji, paní Karvaiová, lépe bych to nenapsala.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

@Ygrain

Bydlím s "polymorbidním" seniorem v jedné domácnosti, tedy o důvod víc být opatrný.

Okomentovat