22.4.20

Ze sociálních sítí: Jak stále nefunguje Koronaškola

Otec dvanáctileté dcery Martin Brož kritizuje na sociální síti Facebook distanční výuku ve spádové škole: "Sedmá třída ZŠ má 16 předmětů. A z každého předmětu přijdou různé úkoly. Některé je třeba plnit třeba 14 dní, takže se k nim musíte stále vracet, některé do týdne, některé druhý den a některé ten samý den do půlnoci. Vznikl tak nekonečný a hlavně průběžný proud zadání a požadavků a termínů jejich odevzdání a také testů ve formě formulářů a dotazníků, něco se vyplňuje přímo do žákovské, něco na Microsoft Teams a něco se skenuje a něco si mají žáci zakládat do desek a odevzdat až se vrátí do třídy."Celý komentář:

Jak stále nefunguje Koronaškola. V zásadě jde o úkoly, které zcela nahradily výuku a rodiče, kteří nahradili od školníka přes hospodářku, uklízečku, učitelku, ředitelku, psycholožku a kuchařku úplně všechno ostatní. Nejprve jsme nedostávali úkoly žádné, škola byla zaskočena a tápala, potom začaly úkoly chodit chaoticky emailem nebo přes Komens (soukromé zprávy v Bakalářích), když se následně přestěhovaly pod Bakaláře do sekce Výuka -> Domácí ukoly.

A proč to nefunguje ani tam? Sedmá třída ZŠ má 16 předmětů. A z každého předmětu přijdou různé úkoly. Některé je třeba plnit třeba 14 dní, takže se k nim musíte stále vracet, některé do týdne, některé druhý den a některé ten samý den do půlnoci. Vznikl tak nekonečný a hlavně průběžný proud zadání a požadavků a termínů jejich odevzdání a také testů ve formě formulářů a dotazníků, něco se vyplňuje přímo do žákovské, něco na Microsoft Teams a něco se skenuje a něco si mají žáci zakládat do desek a odevzdat až se vrátí do třídy.

Tento systém - nesystém vyžaduje prakticky neustálou přítomnost jak na Internetu, na počítači, případně telefonu, kontakt s tiskárnou případně skenerem a taky někým, kdo bude žáky doma motivovat, popostrkovat, radit jim a vysvětlovat, protože tohle přece není žádná výuka, vážená školo. To je normální bordel. Kdyby alespoň přišel plán na celý týden dopředu a jen jednou, aby se dala práce předem naplánovat a rozdělit a nemuselo se odbíhat od jednoho k druhému, podle toho, co má být hotovo nejdřív a neustále se hlásit po Internetu do Bakalářů, jejichž provoz je navíc tak pomalý, že jenom zalogovat se a překlapnout do Úkolů zabere jistě několik planých hodin týdně. Zároveň ještě sledovat, co se zrovna teď děje, zabere další zbytečné hodiny a hodiny, nemluvě o tom, že když opravdu onemocníte a úkoly tutíž neděláte, ty po uplynutí termínu odevzdání, ze systému zmízí, takže ani nevíte, co se vlastně probíralo a co si máte doplnit. A celý tenhle paskvil mají na svědomí takzvaní vysokoškolsky vzdělaní pedagogové, odborníci a inženýři. Děkuju mockrát, ale takovou školu nepotřebujeme, tu si strčte za klobouk. A to je pokrok. Amen.

15 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Tomu pánovi, musím bohužel dát za pravdu, a že takových škol je!!!

Unknown řekl(a)...

Pisateli uvedeného příspěvku bych rád sdělil toto: Všichni pracujeme v improvizovaných podmínkách. Na tuto situaci nás nikdo nepřipravoval. Každý z nás se tu s tím za posledních 6 týdnů nějak popasoval. Ti, kteří mohou a chtějí (učitelé i žáci), se dále snaží na sobě pracovat a budou z toho do budoucna těžit.
Nevím ze svého okolí o někom, kdo by pro realizaci domácí výuky ve škole nafasoval notebook, nebo jiné podpůrné prostředky.
Školství je prioritou jen ve chvíli, když je před volbami. Přesto děláme, co se dá. Těm věčným nářkům se lze jen usmívat... Jistě, za vše může učitel, ne to, že má minimální podporu (finanční, právní, hmotnou).

Včera se ve sněmovně řešila možnost pustit do školství neaprobované učitele. Dopadlo to, jak to dopadlo. Veřejnost by ráda suprové školství a neuvědomuje si, že za posledních 20 let je školství neustále "na chvostu". Už vidím ty řady odborníků, kteří se hrnou do školství, kde mají minimum pravomocí, žádnou podporu veřejnosti a k tomu tabulkový plat a třídnictví á 20 Kč/hodinu :-) A to nemluvím o prostředcích na školní pomůcky, vybavení odborných učeben atd.

Tak si tu dále brečte, jak to stojí za málo.

Ygrain řekl(a)...

To je tedy opravdu bordel na kolečkách :-(

Nevidím tam ale, jestli se pán snažil situaci se školou nějak řešit, protože výkřiky na internetu ničemu nepomohou.

mirek vaněk řekl(a)...

První věcí by měl být mail učitelúm a žádost ať svou činnost sjednotí. Či popis nedostatků. Učitel nevidí to, co vidí rodič.

Druhá věc je ukázka kvality softwaru používaného ve školsví. Tedy doba logování a další radosti, ty si užívají učitelé neustále i mimo krizi.

Školní software byl vždy nespolehlivý a nasírající a stav nouze to spíš prohloubil.
A pak je tu soudnost učitelů. Nemyslím si, že ti plodiči tun úkolů budou zrovna zkušení kantoři před penzí. Spíš aktivisté, kteří nemají zpětnou vazbu.

Charlie řekl(a)...

A má pravdu.

Na věku učitele nezáleží, spíš na tom se zalíbit vedení a ukázat svoji nepostradatelnost. Nejvíce úkolů dcera dostává od vyučujících, kteří naprosto nekomunikují online, látku nevykládají a nevysvětlují, max. přiloží odkaz na stránku v učebnici. A že učebnice fyziky od Frause se nehodí ani jako náhrada toaletního papíru.

To, že ani některá prestižní gymnázia nebo ZŠ nemají jednotný plán výuky je pravda také. Čest výjimkám.

O přetížení aplikací nemá cenu se bavit, nárůst provozu v síti je enormní a ani skokové přikoupení datových a aplikačních serverů v datacentru Bakalářů, ŠkoleOnLine aj. příliš nepomůže, nehledě k tomu, že to musí někdo zaplatit.

Eva Adamová řekl(a)...

"Všichni pracujeme v improvizovaných podmínkách. Na tuto situaci nás nikdo nepřipravoval."

To ale neznamená, že se nedomluvíme na nějakém rozumném zadávání úkolů, které bude mít nějaký systém. A řeknu na rovinu, že to, jakým způsobem se daná škola s problémem popasovala, rodičům dost napoví o schopnostech ředitele, celého pedagogického sboru i jednotlivých učitelů.

"Nevím ze svého okolí o někom, kdo by pro realizaci domácí výuky ve škole nafasoval notebook, nebo jiné podpůrné prostředky."

T oje výmluva za všechny drobné. Na naší škole mají učitelky na 1. stupni k dispozici notebook, který využívají ve třídách a mohou si ho brát i domů. Učitelé na druhém stupni mají notebooky v odborných oracovnách, které si opět mohou brát domů. Většinou tak nečiní, protože mají doma své vybavení. A nevěřím tomu, že kdyby některý učitel byl s vybavením v nouzi, že by mu nebylo na jakékoliv škole pomoženo.

Ygrain řekl(a)...

U nás s technickým vybavením taky není problém, v posledních pár letech se pořídilo vybavení skutečně skoro pro každého, a pokud vím, na synově základce už to taky trochu poskočilo, ale věřím tomu, že ne na všech školách ta vybavenost je...

Unknown řekl(a)...

Asi jsem pochopil onu stížnost rodiče. Má zřejmě představu, že výuka bude probíhat podobně jako ve škole 8:00-14:00 podle rozvrhu hodin. Zapomněl však na to, že všichni rodiče nemají pro své potomky v patřičnou hodinu příslušnou techniku. V rodinách je více dětí školou povinných, které distančně vyučuje více učitelů. Mnozí kolegové taky nepoužívají zdravý selský rozum ve stylu "méně je mnohdy více" a nasypou toho na žáky opravdu hodně. A tomu "chaosu" naprosto rozumím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

takovou školu nepotřebujeme

Určitě by bylo zajímavé zjistit, kolik času celkem žák trávil školními aktivitami ať už doma nebo ve škole před uzavřením škol a kolik po jejich uzavření. A také jestli všechny školní aktivity byly vždy stejné napříč předměty a podél času, a v neposlední řadě, co se stane, když úplně všechny současné požadavky žák nenaplní. Když už je vždy a důsledně plnil dříve.
Tedy pytlici se nehodlají holedbat nad únosnou mez, ale svoje žáky oslovují jednou týdně podle původního rozvrhu a zadávají jim práci v rozsahu, který by v běžném režimu školní práce trval průměrně tak patnáct, dvacet minut. Pytlici jsou docela zvědavi, jakého druhu budou odezvy.
V každém případě ta dnešní překotně zavirovaná doba umožňuje, aby žák přestoupil na jinou školu, aniž by se musel stěhovat, a nebo alespoň dojíždět.
A úplně nakonec... možná by bylo zajímavé dozvědět se, jestli případná nezřízená aktivita učitelů je spíš jejich vlastní iniciativa, a nebo jestli to je spíš plnění zadaných pracovních úkolů v souladu s jistě oprávněnými zájmy zaměstnavatele.

Eva Adamová řekl(a)...

Já mám od žáků i rodičů poměrně dost ohlasů. Oceňují, že zadáváme pravidelně v pátek práci na celý týden a že každý z nás se drží stále stejného stylu zadávání a požadavků. Vědí už zhruba, jak si práci rozvrhnout a co od každého z nás čekat. Online neučíme, ale na 2. stupni využíváme komentované prezentace a videa, a to buď vlastní nebo z youtube. Prvostupňové učitelky zase hodně využívají interaktivní učebnice, ke kterým mají děti pracovní sešity a ke kterým existují výuková videa. Po online výuce se zatím pídila jen jedna maminka, ostatním, se kterými jsme měli možnost hovořit, bylo jasné, že to naráží na časové limity rodičů, kteří chodí do práce, a na to, že pokud je v rodině pro vícero dětí dostupný jeden počítač, je to rozvrhově nerealizovatelné.

Když čtu na netu články některých učitelů o tom, jak už zkoušejí bůhvíkolikátý způsob komunikace s dětmi a rodiči, ťukám si na čelo, protože v takovém případě, pokud to tak u žáka druhého stupně bude dělat každý učitel, který ho učí, je to na cvokhauz pro děcko i pro rodiče.

Vít Tomis řekl(a)...

Oceňují, že zadáváme pravidelně v pátek práci na celý týden a že každý z nás se drží stále stejného stylu zadávání a požadavků. Vědí už zhruba, jak si práci rozvrhnout

Mám podobné odezvy. Hlavní problém vidí žáci v tom, že během on-line výuky nemají objektivně přístup k počítači nebo třeba k vyhrazení "tichého" místa pro výuku (nevyřeší ani sluchátkass mikrofonem).

Mnohým ale on-line vyhovuje. Takže záleží hlavně na domluvě. Ale kvůli třeba i většině nelze hodit přes palubu ostatní, takže stejně posílám dokumenty a návody k řešení.

Ygrain řekl(a)...

Vzhledem k tomu, že online materiály vytvářím za pochodu, nejsem schopna zadávat je v konkrétní den, nicméně studenti tvrdí, že množství a frekvence jim vyhovují. Za použití většího či menšího násilí jsem si je také dotáhla na discord (hlavně kvůli konverzaci, nižší ročník i kvůli výuce gramatiky). Kdo z toho či onoho oprávněného důvodu nemůže, je pochopitelně omluven, za předpokladu, že se bude obtěžovat mi to sdělit. Na mrtvé brouky pořádám postupně hon a pořeším individuálně, buď podporou, nebo "odměnou", když ne nyní, tak napřesrok. Není problém mít konverzaci večer místo dopoledne, online test můžu na individuální žádost znovu otevřít, ale trvám na tom, že student musí vyvíjet snahu svou situaci řešit, a ne to prostě nechat plavat, protože proto.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Eva Adamová řekl(a)... Tomu pánovi, musím bohužel dát za pravdu, a že takových škol je!!!

Ano, souhlasím. A až budete mít příště dojem, že kritizuji školství, školy, učitele, prosím myslet na to, že "takových škol je", a že nemyslím vás, ani mnoho dobrých škol, protože "takových taky je". A pokud ti dobří chtějí něco změnit k lepšímu, musí se podívat i do vlastních řad.

Eva Adamová řekl(a)...

Jenže Vy poslední dobou, pane Šteffle ani tak nekritizujete, jako spíš vymýšlíte úplné fantasmagorie.

Nicka Pytlik řekl(a)...

pokud ti dobří chtějí něco změnit k lepšímu, musí se podívat i do vlastních řad

Kolik štefflů v řadách stojí?

Okomentovat