15.4.20

Zdeněk Sotolář: Od vzdálené výuky k blízkému chaosu

Tak nějak vypadají plány MŠMT na další období. Podle harmonogramu chaos vypukne v pondělí 25. května.


Nejdříve do školy vstoupí žáci prvního stupně. „U školních skupin do 15 žáků bude rodinám odlehčeno, které to potřebují nejvíce,“ uvedl ministr. A které rodiny to jsou? Bude slibovaný manuál obsahovat nějaký klíč k identifikaci rodin, které to potřebují nejvíc? A co když bude mít zájem víc jak 15 žáků? Z jedné třídy rázem vzniknou dvě skupiny, které budou potřebovat dvě učebny a dva učitele. Plaga to nepředpokládá. Ale co když to nastane?

„Zákonný zástupce bude muset podepsat prohlášení, že dítě nesplňuje kritéria rizikovosti a v rodině není nikdo, kdo by takové riziko představoval - tedy jde například o chronické onemocnění nebo oslabenou imunitu.“ A rodinou je myšleno co? Rodiče a děti, nebo všichni ve společné domácnosti, nebo širší rodina, která se (byť omezeně) stýká? Řada dětí po rozchodu rodičů žije vlastně ve dvou rodinách. Koho bude prohlášení vlastně zahrnovat?

„Školní jídelny budou obnovitelné pouze v případě splnění epidemiologických kritérií.“ Ale už teď Plaga mluví o tom, že žáci přejdou z učební skupiny do jakési družiny, kterou povedou vychovatelky nebo asistentky. Vlastně daleko nepřejdou, protože budou muset zůstat ve stejné třídě. Kde jinde? Aby to pomohlo rodičům nastoupit do práce, musely by družiny končit pozdě odpoledne. Bez oběda? Bez možnosti, aby děti vyzvedávali prarodiče?

„Roušky podle něj by ideálně měly mít všichni, ale v lavici v dostatečném odstupu od ostatních a za souhlasu pedagoga bude moci žák sundat. Povinné bude nošení roušek ve veřejných prostorech a na toaletách.“ (Hrubku ponechávám jako pozdrav deníku.cz) Za souhlasu pedagoga? Jakoby tu někdo šikovně přehazoval odpovědnost na učitele. A kdo bude kontrolovat žáky na toaletách? Kdo bude kontrolovat, jak je používaná rouška uložena?

Ministerstvo školství přichází s pěkně barevným plánem, ale ten plán spíše připomíná cedník. Je stejně děravý. Otázek, nejasností a nejistot se z něj sype víc než smysluplných odpovědí. Proto očekávejme spíše chaos. A hlavně se ptejme, zda bude mít takový návrat do škol vůbec nějaký smysl. Jako by na nás z oken Karmelitské vykukovala chytrá Horákyně. Učení – neučení, rouška – nerouška, přítomnost – nepřítomnost... Plán - neplán?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

5 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Na to, že to je první obecný návrh, jak dál, mi to nepřipadá úplně mimo. Spoustu věcí bude třeba nejprve zjistit a pak zajistit.
Že se nebude jednat o výuku, ale hlavně o oddech pro rodiče (nebo také o možnost začít pracovat - to budou různí lidé nazývat různě), je - ale bylo i dříve - jasné.

Eva Adamová řekl(a)...

Ministestvo na výuku rezignovalo, školy po 25. květnu na ni budou muset také rezignovat, jen ČŠI krouží kolem škol a vyhodnocuje řízené rozhovory. A myslím, že si s pány inšpektóry kolem domácí výuky ještě ředitelé užijí.

Pepouš řekl(a)...

To že se má jednat o hlídání dětí je možná jasné, ale pan ministr to mohl říct rovnou a ušetřit si spousty řečí okolo. A možná by bylo načase začít dávat jasné a realizovatelné pokyny místo doporučení a dobrovolností ...

Výuka se má soustředit na nosné předměty? Které to jsou? Kolik jich je? Místo známek bude formativní hodnocení. Dobře. Na základě čeho budou formativně hodnotit učitelé, kteří považují svůj předmět za nenosný a podle pokynů nechali prostor předmětům nosným? Jak budou formativně hodnotit učitelé, kteří učí dvě stě žáků a opravdu nemohou o každém z nich vědět jaké mají doma podmínky a jak přistupovali k práci? V době GDPR, kdy se ani nemůžu zajímat o povolání rodiče, mám zjišťovat, kdo má doma kolik počítačů, tabletů a podobně? Jak budu formativně hodnotit někoho, kdo mi za celý měsíc nebyl schopen napsat ani řádek?

Až budou žáci ve školách, tak ve třídě bude o nošení roušek rozhodovat učitel? To jako myslí pan ministr vážně?! Sám není schopen o ničem rozhodnout, odvolává se na ministerstvo zdravotnictví, ale učitel se rozhodnout může?! Stačí jenom podepsaný papír od rodiče, že dítě není nebezpečné pro kolektiv?! Mohl by se rozhodnout na základě informací. Tak co třeba poskytnout data o nakažených na úrovni obcí? Ne okresů!

Vlastně proč by učitel nemohl rozhodnout. Když už může dělat učitele, vychovatele, psychologa, speciálního pedagoga, asistenta, úředníka, administrátora, vyšetřovatele, advokáta, soudce, pokladníka, partnera, tak proč by nemohl dělat epidemiologa. A pokud by chtěl zajistit ochranné pomůcky a dezinfekci, tak se od pana ministra dozví, že to musí zařídit zřizovatel! Taky bomba!

Přenést zodpovědnost na kohokoliv, jenom ji nenechat na sobě. Jasné pokyny nedostanete, ale běda vám, jestli je nebudete dodržovat!

Ivo Mádr řekl(a)...

Zdeněk Sotolář

1) Docházka bude dobrovolná
2) Nebude se jednat o vzdělávání, ale hlídání
3) Distanční výuka bude pokračovat stejným způsobem i nadále. Pro učitele prvního stupně dvojnásobná práce, protože velká část rodičů nebude své děti do nehygienických prostor posílat.

Ygrain řekl(a)...

Jinými slovy: úplně stačilo říct, kdo potřebujete hlídat dítě, zřizujeme vám hlídací skupiny, které budou využívat prostory momentálně zavřených škol. Hlídat budou asistentky, studenti pajdáku atd., zatímco učitelé budou distančně učit.

Okomentovat