21.4.20

Zdeněk Sotolář: Nebude-li pršet – nezmoknem aneb Alibismus ministerstva školství

Tak jsme se dočkali vyhlášky o hodnocení výsledků vzdělávání žáků ve druhém pololetí školního roku 2019/2020. Nějaké překvapení?


Buď budeme a) vycházet z výsledků prezenční výuky, nebo b) podpůrně ze vzdělávání na dálku, nelze-li tak c) z pololetního vysvědčení. To je výsledek práce mozkového trustu na Karmelitské. Za d) mohla být ještě snad kávová sedlina nebo čajové lístky.

Často se teď píše o tom, co vše díky koronakrizi vyplave na povrch. Tato vyhláška jen pojmenovala všechny možnosti. Nic víc. Dělejte, jak myslíte. Protože my moc nemyslíme. K čemu nám to Ministerstvo školství vlastně je? Plagismus podle vzoru alibismus.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

5 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

1. NESMÍTE ze žádného důvodu opustit dům, ale pokud máte důvod, opustit dům můžete.
2. Roušky vás proti viru neochrání, ale stejně byste je měli nosit, protože mohou zachránit život, ale nemusí fungovat, ale jsou povinné, až na výjimky.
3. Obchody jsou zavřené, kromě obchodů, které jsou otevřené.
4. Nesmíte chodit do práce, ale můžete si sehnat jinou práci a do ní jít.
5. Neměli byste chodit ke svému lékaři nebo do nemocnice, s výjimkou, když tam jít musíte, ovšem pokud vám není tak zle, že tam jít nemůžete.
6. Ten virus zabíjí lidi, ale nebojte se. Zabije jen zranitelné lidi, anebo ty, co zranitelní nejsou. Je možné jej potlačit a kontrolovat. Většinou. Až na případy, kdy ve skutečnosti způsobí globální katastrofu.
7. Rukavice nepomohou, ale mohly by, takže je někdy noste anebo nemusíte.
8. ZŮSTAŇTE DOMA, ale je důležité chodit ven.
9. Zboží v obchodech je dostatek, ale hodně věcí je nedostatkových. Nespotřebujete víc toaleťáku, ale raději byste si nějaký měli koupit, kdybyste jej náhodou potřebovali.
10. Virus děti nenapadá, s výjimkou těch dětí, které napadl.
11. Virus nenapadá zvířata, ale pořád je tu ta kočka z Belgie, která měla pozitivní testy v únoru, kdy se ještě netestovalo, plus sem tam těch pár tygrů…
12. Držte se 2 metry od tygrů (viz bod 11).
13. Když chytnete virus, budete mít hodně symptomů, ale můžete mít symptomy, i když to ten virus nebude, chytit virus i bez symptomů nebo být nakažlivý, aniž byste měl symptomy nebo nebýt nakažlivý i přesto, že symptomy máte…
14. Pro zlepšení imunity byste měli cvičit a jíst zdravě, ale jezte cokoliv, co máte po ruce, protože je lepší nechodit nakupovat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

15. Je důležité dýchat čerstvý vzduch, ale nechoďte do parků, ale choďte na procházky. Ovšem nesedejte si, pokud tedy nejste staří, ale ne na moc dlouho (jen když jste těhotní nebo když nejste těhotní ani staří, ale prostě si potřebujete sednout). Pokud si ale sednete, nesmíte svačit.
16. Nenavštěvujte staré lidi, ale je potřeba, abyste se o staré lidi postarali a nosili jim jídlo a léky.
17. Pokud jste nemocní, můžete jít ven, když je vám lépe, ale nikdo z vaší domácnosti nesmí jít ven, když je vám lépe, pokud tedy nepotřebují jít ven.
18. Můžete si nechat dodat jídlo z restaurace do domu. Tyhle dodávky jsou bezpečné. Ale potraviny, které si přinesete sami, je nutné nechat venku dekontaminovat po dobu 3 hodin, včetně mražené pizzy.
19. Nesmíte jít na návštěvu za vaší starší matkou nebo za babičkou. Ale ony si smí vzít taxíka, kterého bude řídit starší řidič.
20. Pokud venku dodržujete bezpečnou vzdálenost od ostatních, jste v bezpečí, ale i na bezpečnou vzdálenost nesmíte jít ven se svými kamarády nebo s cizími lidmi.
21. Virus zůstává aktivní na různých površích dvě hodiny … nebo čtyři hodiny … šest hodin … vlastně dny, ne hodiny. Ale potřebuje k tomu vlhké prostředí. Nebo chladné prostředí, které je teplé a suché… ve vzduchu za předpokladu, že vzduch není z plastu.
22. Školy jsou zavřené, takže je potřeba učit děti doma, pokud je tedy nepotřebujete poslat do školy, protože doma nejste. Pokud doma jste, můžete doma učit pomocí různých portálů a virtuálních učeben, pokud tedy nemáte pomalý Internet nebo více jak jedno dítě a pouze jeden počítač a nepracujete z domu. Pečení koláčů se nyní považuje za výuku matematiky, chemie nebo výtvarky. Pokud učíte doma, můžete do výuky zapojit i domácí práce. Pokud učíte doma, můžete začít pít od 10 od rána.
23. Pokud neučíte své děti doma, můžete také začít pít od 10 od rána.
24. Počet obětí koronaviru bude oznamován denně, ale kolik lidí bylo nakaženo nevíme, jelikož testují pouze ty, kteří jsou na umření, aby zjistili, jestli to je ten důvod, proč zemřou. Lidé, kteří zemřou na koronavirus a nepočítají se, nebudou započítáni.
25. Měli byste zůstat v karanténě dokud virus nepřestane infikovat lidi, ale infikovat lidi přestane, až budou všichni infikováni, takže je důležité, abychom byli infikováni, ale ne všichni.
26. Můžete se připojit ke svým sousedům a uspořádat street party a pustit venku nahlas diskotéku a vaši sousedé nezavolají policii. Lidé ve vedlejší ulici smí kvůli vaší hlasité hudbě policii zavolat.
27. Kvůli koronaviru žádný podnik nezkrachuje, kromě těch podniků, které kvůli koronaviru zkrachují.
Překlad (c) Tomáš Vavrda z originálu z Facebooku od Richard Grannon Coaching and Psychology

Eva Adamová řekl(a)...

Tentokrát s panem Sotolářem nesouhlasím. Jistě ta vyhláška není žádný zázrak a nabízí se ohodnotit ji tak, že je zbytečná. Já ji ale za zbytečnou nepovažuji. Ona totiž kreativita některých ředitelů a některých učitelů nezná mezí a mohla by se nepěkně promítnout i do způsobu hodnocení na konci roku. Takto se mají ředitelé i učitelé o co opřít, protože jednání s některými rodiči není jednoduché a v dané situaci bude ještě obtížnější než obvykle.

mirek vaněk řekl(a)...

Vyhláška nic neřeší, jen komplikuje.

Jsem zvědav, kdo ji bude schopen použít správně.

Eva Adamová řekl(a)...

Já myslím pane Vaňku, že jste tu vyhlášku spolu s panem Stanzelem, který se do minulé diskuze o ní také zapojil, nepochopil. Najděte si na České škole článek, v němž je zveřejněna i důvodová zpráva, a musíte dospět k tomu, že jsem v minulé diskuzi měla pravdu.

Okomentovat