29.4.20

Zdeněk Hraba: Ministerstvo školství stále mlčí

Senátor Zdeněk Hraba komentuje na sociální síti Facebook činnost MŠMT: "Studenti se ale rozhodně nesmí stát oběťmi alibismu a nečinnosti ministerstva školství! Píše mi mnoho z vás a poslední, co studenti a jejich rodiče teď potřebují, jsou soudní spory, nebo dokonce právní zpochybňování výsledků zkoušek."


A přitom hrozí, že když se maturity uskuteční klasickým způsobem, může nastat mnoho soudních sporů.

Protože pokud se maturity opravdu budou konat tak, jak zamýšlí ministerstvo, obejde tím samo svůj vlastní zákon - vytvoří pouze fikci nástupu do škol, protože se školy otevřou pouze studentům posledních ročníků. A to ještě ne pro výuku. O takové možnosti ale zákon nehovoří.

Studenti se ale rozhodně nesmí stát oběťmi alibismu a nečinnosti ministerstva školství! Píše mi mnoho z vás a poslední, co studenti a jejich rodiče teď potřebují, jsou soudní spory, nebo dokonce právní zpochybňování výsledků zkoušek.

Přitom je řešení tak jednoduché: slovenský model - udělit maturitní vysvědčení na základě průměrů známek v posledních ročnících. Pro takové řešení by stačilo, aby ministerstvo nepokračovalo ve hře na nástup do škol, který stejně fakticky nenastane.

Bohužel se sporům nemusí vyhnout ani přijímačky na střední školy: platný zákon totiž uvádí nemožnost odvolacího řízení. Soudní přezkum ale zakázat nelze. Neúspěšným uchazečům o střední školy nezbyde než se soudit – třeba jen o nesprávně opravenou odpověď na otázku v přijímačkách, která je poškodila.

Žádné komentáře:

Okomentovat