27.4.20

Veronika Hlaváčová: Maturantka Kristýna: Spoléhali jsme na to, že maturity nebudou. Ztratili jsme měsíc školy

Má se učit 100 maturitních otázek, nebo klasická „zkouška dospělosti“ nebude? To byla otázka, kterou si ještě začátkem minulého týdne pokládala devatenáctiletá Kristýna. Pak ale přišla informace, že se maturity rušit nebudou. Na pražské obchodní akademii Kristýnu čeká zkouška z češtiny, angličtiny, ekonomiky a účetnictví. Svoje myšlenky a pocity pro Radiožurnál namlouvala do Deníku ve stavu nouze.
Z doprovodného článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Kristýna v úterý 14. dubna dál popisuje, že přišla o měsíc školy. Situaci probírá se spolužáky na společném chatu. „Jsem teď v kontaktu se spolužačkami a některé to psychicky nezvládají a propadají hysterickému pláči, to nepřeháním. Jsem ve fázi, že to na mě dolehlo. My jsme ztratili měsíc školy, úplně jsme z toho vypadli.“

Studentka obchodní akademie má maturovat z angličtiny, češtiny, ekonomiky a účetnictví. Celkem jde o 100 otázek. Nejvíc se bojí účetnictví, to se skládá z ústní a praktické části. Praktická zabere šest hodin a student je v roli účetního.

„Jenom o tom mluvím a dopadá na mě ta tíživá situace. Účetnictví – toho se bojím nejvíc. Vypracováváme souvislý příklad – jsme nějaká firma a musíme zaúčtovat založení firmy, mezitím jsou příklady na velikost zásob. To musím vypočítat, zaúčtovat. Všechno navazuje na všechno. Mezitím jsou nějaké obchodní dopisy. Takže já můžu psát třeba urgenci, upomínku – to má všechno pravidla. Pak se zas účtuje. Je to náročné.“

Účetnictví a ekonomiku měla Kristýna se spolužáky ve škole skoro každý den. „Já už na sobě cítím, že z toho trochu vypadávám a začínám tam mít mezery. Jak už jsem vypadla z toho režimu a neúčtuji každý den, nedělám ty dopisy obden. Z toho mám největší strach.“5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Spoléhali jsme na to, že maturity nebudou.

Poněkud prekérní situace.
Téměř čtyři roky pilné školní práce... a teď tohle!
Ty maturity by se měly protentokrát prominout.
V žádném případě ne odložit o ten ztracený měsíc tápání v domácí izolaci, psychickém nezvládání a hysterickém pláči, ale prostě prominout.
Jinak se zase bude skoncovávat na úřadu práce, ne-li na ulici.
Pytlici se úplně děsí při představě, co by nastalo, kdyby se nenaplnilo to ustavičně slibované zrušení povinné společnočástní maturity z matematiky.

mirek vaněk řekl(a)...

Spoléhat se na něco v českém školství? To se studentky vůbec nic nenaučily?

Josef řekl(a)...

Neboli budoucnost patří připraveným. Ty bláboly o tom, že z něčeho vypadly jsou opravdu nesmyslné a pro život naprosto nepoužitelné.

Ygrain řekl(a)...

Nijak mne to nedojímá. Chovat se jak malé děcko a spoléhat, že něco nebude - ne, opravdu mi teď nechoďte brečet.
Krom toho - slečny sice možná měsíc proflákaly, ale kvůli posunu termínu maturit zase měsíc získaly,takže se do "toho" mohou zase dostat.

Mirka S. řekl(a)...

Kdyby slečna dostala v březnu zápal plic, šla by k maturitě také a bez posílání domácích příprav a podpory školy.
A to, že se neučila, když nad ní nikdo nestál, je čistě její problém.
Možná by si mohla stěžovat, že ji nenaučili zodpovědnosti, ovšem asi ne na školu.

Okomentovat