16.4.20

Václav Dolejší: Školský veletoč kvůli Zemanovi

Původní plán vlády byl postupně, ale masivně otevřít všechny školy. Po vystoupení Miloše Zemana, zastánce co nejdelšího nouzového stavu, ministři najednou otočili.

Z komentáře na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Ještě minulý týden hlásili experti z Ministerstva školství, že dávají dohromady realistický plán na postupné, ale vcelku rychlé a masivní otevření všech škol. Dokonce souhlasil i vrchní epidemiolog Roman Prymula, který už se těšil na „promořování“ populace. Mimo jiné argumentovali čerstvou studií zveřejněnou v prestižním medicínském časopise The Lancet, která zpochybňuje vliv uzavření škol na omezení přímých dopadů nákazy koronavirem.

Obrat nastal o víkendu. To se „probudil“ prezident a vrchní velitel ozbrojených sil. Miloš Zeman vystoupil v televizním projevu s tím, že nesouhlasí s liberálním přístupem a uvolňováním restrikcí. Naopak volal po prodloužení nouzového stavu.

Toho se – bůhvíproč – chytili Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová. Oba přes Velikonoce otočili, opakovali Zemanovy myšlenky a původní plán Ministerstva školství na otevírání škol smetli ze stolu. Nařídili ho zásadně očesat a výsledný zmetek známe.

Ministr Plaga nesouhlasil, ale jeho pozice ve vládě není silná. Premiér Babiš jej neuznává a už několikrát ho chtěl odvolat. Tak teď alespoň šéf rezortu školství dává od harmonogramu otevírání škol ostentativně ruce pryč. Každé své vystoupení začíná slovy o tom, že „uzavření škol nebylo rozhodnutím Ministerstva školství, ale Ministerstva zdravotnictví. A stejně tak rozhodlo i o způsobu otevírání škol“.Žádné komentáře:

Okomentovat