9.4.20

Učitelská platforma: Plán návratu dětí do škol by měl být nejprve projednán s učiteli

Podle pedagogů sdružených v Učitelské platformě se řeší návrat žáků do škol chaoticky. Kroky ministerstva školství se musí odvíjet od kroků ministerstva zdravotnictví a rozhodnutí krizového týmu. Jednotlivé návrhy od členů vlády i krizového štábu však nejsou promyšlené a zcela postrádají znalost školní reality.

V posledních dnech zaznělo z různých stran několik nových návrhů vztahujících se k možnému návratu žáků do škol. Nejprve uvedl předseda vlády, že děti by se po návratu do škol měly držet minimálně v metrových odstupech. Poté jsme z úst náměstka ministra zdravotnictví slyšeli o povinném nošení roušek ve školách. Objevuje se i řada různých termínů, kdy by se děti mohly do škol vracet. Není stále zřejmé, zda se tak bude dít postupně nebo pro všechny druhy škol najednou.

„Jsme udiveni počtem různých návrhů a jejich rozmanitostí, které se týkají znovuotevření škol. Problematické je, že tyto návrhy se k pedagogům i rodičům dostávají od různých osob, nejčastěji jako součást rozhovorů pro média, nikoli uceleně a jednotně z jednoho místa,” sděluje Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy.

Podle ní jsou tyto zprávy pro učitele i pro řadu rodičů ve finále spíše matoucí.

V současné neklidné situaci především chybí plán s konkrétními termíny postupných kroků, které musí být realizovány před návratem dětí i učitelů do škol. Diskuse o konkrétnostech, která se nyní objevuje v médiích, se z tohoto pohledu jeví jako předčasná.

K dojmu chaotičnosti a nekoncepčnosti příspívá i skutečnost, že mnohé návrhy nezískávají ani podporu ministra školství.

„Vyzýváme vedoucí představitele současné vlády i členy Ústředního krizového štábu, aby zvažovaná opatření pro školy mnohem podrobněji konzultovali s ministrem školství i s odbornou veřejností. Konkrétní návrhy týkající se školství, návratu žáků a pedagogů do škol by se měly objevit v médiích a ve veřejném prostoru vždy až po předchozí konzultaci s ministrem Robertem Plagou. Současná změť různých návrhů a plánů, které jsou posléze ministrem školství vyvráceny, už tak složitou situaci ještě více komplikuje,“ navrhuje Jaroslav Jirásko, ředitel Základní školy v Lázních Bělohrad.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Plán návratu dětí do škol by měl být nejprve projednán s učiteli

A s kterými?
S pytliky nikdo nic neprojednával už dobrých šedesát let.
Ale kdyby náhodou...
Ať se školy otevřou hned, a nebo nikdy!!!

Josef Soukal řekl(a)...

Tak projednávání s učiteli se holoubkům zachtělo? Myslí tím s těmi pečlivě názorově vyselektovanými, jako je UP?

Vít Tomis řekl(a)...

jsou tyto zprávy pro učitele i pro řadu rodičů ve finále spíše matoucí.

Většina mediálních zpráv je matoucí. Proč by školství mělo mít nějakou výjimku?

Knut Klapka řekl(a)...

Učitelé nikoho nezajímají a nikdo se s nimi o ničem nebaví; to je nezměnitelný stereotyp. Máme si snad myslet, že tomu teď bude jinak jen proto, že se jich mnoho ocitne v ohrožení života? Brát ohled na učitele? Ani omylem. Příkazy, instrukce, lejstra, kontroly, všechno špatně, jako vždy. A ještě si někteří možná dovolí umřít, čímž ohrozí chod škol! Jistě jim to bude po zásluze vytknuto.

Ivo Mádr řekl(a)...

Žádný chaos v názorech vládních představitelů nevidím, protože jde o "cílené a účelové" promořování populace přes školní děti. Na učitele každý kašle a jejich názory jsou každému šumafuk.

"A ještě si někteří možná dovolí umřít, čímž ohrozí chod škol! Jistě jim to bude po zásluze vytknuto."

Ano, tak nějak uvažují některé vládní i opoziční tzv. "elity". Jednomu je z této "solidarity" opravdu smutně.

Pepa řekl(a)...

V takovéto situaci si vzpomenu vždycky na moudrost předků: Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko? Víte přeci, jak takové fámy vznikají. Libovolného člena vlády (s výjimkou ministra škol) se libovolný novinář zeptá, co se na vládě projednávalo, člen odpovídá a protože zrovna nedával moc pozor, když byla řeč o školství, něco plácne a pak se na fleku snaží na dodatečné (všetečné) otázky něco vymyslet sám a končí to tak, jak to končí. Nedělejte z komára vemblouda a buďte trochu trpěliví...

Okomentovat